Instalace z flash disku

  • Edit
  • Diskuze
  • Info
  • Attachments

IconsPage/iconCircle.png Tento návod je určen pro vydání Ubuntu Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS a novější (pro starší vydání čtěte zde).

IconsPage/usbpendrive.png Stejně jako je možné vypálením ISO obrazu na CD vytvořit LiveCD a z něj spustit nebo nainstalovat Ubuntu, je to samé možné udělat i s USB Flash diskem a díky tomu Ubuntu snadno nainstalovat nebo používat jako LiveCD (nebo spíš LiveUSB) i na počítačích bez CD mechaniky. Výhodou takového flash disku je pak i výrazně vyšší rychlost než jakou může nabídnout CD/DVD nosič.

Co budete potřebovat

  • počítač, na který chcete Ubuntu z flash disku instalovat, by měl být schopný z flash disku nabootovat

    • ( Pokud to neumí, je možné se o instalaci pokusit zde )

  • flash disk s minimálně 750MB volného místa

  • ISO obraz nebo CD Ubuntu nebo připojení k Internetu

IconsPage/stop.png Při tomto postupu můžete přijít o všechna data na flash disku!

Vytvoření flashdisku

IconsPage/info.png Protože je ale Ubuntu distribuováno prostřednictvím ISO obrazů, které jsou určeny pro CD (nebo DVD) média, vyžaduje jejich použití pro USB Flash Disk speciální aplikace. V Ubuntu již jeden speciální nástroj naleznete, ale pokud se ho chystáte teprve nainstalovat, můžete využít i některé nástroje pro MS Windows.

v MS Windows

IconsPage/save.png Stáhněte si program UNetbootin. Program se neinstaluje, spustíte ho přímo spuštěním EXE souboru.

  • unetbootin.png

IconsPage/cd.png Jako první musíte vybrat zdroj, odkud budou získána data pro tvorbu instalačního flash disku - tím může být buď vámi stažený ISO obraz Ubuntu, nebo stačí vybrat Ubuntu z nabídky Select distribution a program si pak všechny potřebné soubory stáhne z Internetu.

IconsPage/usbpendrive.png V druhém kroku vyberte cílový flash disk, potvrďte a UNetbootin již vše zařídí sám.

IconsPage/info.png UNetbootin nabízí také stejně fungující verzi pro Ubuntu.

v Ubuntu

IconsPage/ubuntu.png Ubuntu od vydání 8.10 Intrepid Ibex nabízí předinstalovaný nástroj pro tvorbu instalačních flash disků - je navržen tak, že jej můžete použít jak z nainstalovaného systému, tak z běžícího LiveCD.

IconsPage/navigate.png Spusťte průvodce vytvořením startovacího USB flash disku z nabídky Systém → Správa → Tvůrce spouštěcího disku, případně příkazem usb-creator-gtk.

  • usb.png

IconsPage/cd.png Vyberte instalační CD, které chcete na flashdisk zkopírovat (je možné také použít obraz instalačního média)

  • IconsPage/warning.png Program si bohužel nerozumí s diakritikou, proto by se případný obraz CD disku, neměl nacházet v adresáři, který má diakritiku v názvu.

IconsPage/usbpendrive.png Vyberte flashdisk, na který se bude kopírovat. V některých případech budete upozornění na nutnost jej formátovat. To provedete příslušným tlačítkem u upozornění.

IconsPage/save.png Dále máte možnost vybrat, zda má mít instalační flashdisk možnost ukládat změny na něm provedené. V opačném případě budou všechny změny provedené v systému spuštěném z flashdisku zapomenuty, stejně jako při použití instalačního CD.

IconsPage/ubiquity.png Poté již můžete tlačítkem Vytvořit spouštěcí disk spustit kopírování na flashdisk.

IconsPage/info.png Kromě tohoto nástroje můžete použít také například přiléhavě pojmenovanou aplikaci LiveUSB.

Start z flash disku

IconsPage/reload.png Pokud počítač s připojeným flash diskem z něj nezačne startovat, je třeba upravit nastavení biosu, kde jako první bootovací disk zvolíte flash disk. U některých biosů se to jmenuje USB-zip. Ve většině případů je také nutné zapnout USB Device Legacy Support.

Odkazy

ubuntu-cz: Instalace/z flash disku (last edited 2011-04-30 14:19:47 by ToMášMarný)