Java

Java je moderní technologie určená k vývoji aplikací. Aktivně je vyvíjená společností Sun Microsystems, jež spadá již pod Oracle. Existuje několik implementací (verzí). Tento návod popisuje jaknainstalovat jednu ze dvou nejrozšířenějších, OpenJDK či Oracle Java.

Různé verze Javy

V současnosti existují dvě důležité implementace Javy:

  • OpenJDK - Tento projekt je de fakto svobodná implementace platformy Java SE (Standard Edition). Jedná se i o výchozí verzi Javy, která je dostupná v Ubuntu repozitářích. Na jejím vývoji se mimo jiné podílí také Oracle (dříve Sun Microsystems).
  • Oracle Java - je právně chráněná, v místních zdrojích softwaru (repozitářích) již nedostupná, implementace Javy přímo od Oracle. Pro více informací, přečtěte si toto oznámení.
  • IMB Java - Jedná se o upředňostňovanou a oblíbenou volbu pro PowerPC platformu. Od běžné Javy se odlišuje politikou kompileru (tzv. Just-In-Time Compile). K nalezení je pouze na webových stránkách výrobce IMB.
  • GNU Compiler - Pozměněný kompiler Javy od GNU.

OpenJDK

OpenJDK je součástí výchozí instalace Ubuntu. V případě problémů nainstalujte balíky openjdk-7-jre a icedtea-7-plugin - doplňek funguje na všech hlavních webových prohlížečích: Firefox, Chromium, Google Chrome a i Epiphany. Vlastníte-li prohlížeč Konqueror, v jeho Nastavení (Settings) vyhledejte položku Konfigurovat Konqueror (Configure Konqueror); zde z uvedeného klepněte na Java & JavaScript, kde zaškrtněte možnost Povolit Javu všude (Enable Java globally).

Pokud jste programátor a hodláte v Javě i vyvíjet své aplikace, nainstalujte si balíky openjdk-7-jdk, openjdk-7-source a openjdk-7-doc.

Oracle Java

Z licenčních důvodů není Oracle Java od vydání Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot přítomna ve výchozích ani partnerských zdrojích softwaru. Oracle v roce 2011 zrušil licenci Operating System Distribution License, která vývojářům distribucí umožňovala vytvářet pro své uživatele speciální instalační balíky, podrobnější informace v češtině naleznete zde.

OpenJDK by měl poskytovat vše potřebné pro spouštění programů v Javě, v některých případech však můžete narazit na potřebu mít nainstalovánu Oracle Java (některé aplikace ji mohou striktně vyžadovat). V tom případě si ze stránek Oracle stáhněte instalační balíček (verze Compressed binary) a dále pokračujte podle tohoto návodu stránkách WebUpd8.

Další a jednoduší možností jak nainstalovat Oracle Java je použít instalátor v repozitáři webupd8team/java :

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer

V případě nedostupnosti příkazu add-apt-repository (Ubuntu 12.04) je potřeba nejprve nainstalovat:

sudo apt-get install python-software-properties

Více informací získáte v článku Install Oracle Java 7 in Ubuntu via PPA

Výběr výchozí verze Javy

Pokud máte nainstalováno více verzí Javy, je možné přepínat mezi nimi, a nastavovat jednu z nich jako výchozí. Pro seznam nainstalovaných prostředí Java, spusťte příkaz:

update-java-alternatives -l

Vyberte si správnou, například oracle-jdk-1.7.0, a nastavte ji jako výchozí příkazem:

sudo update-java-alternatives -s oracle-jdk-1.7.0

Odkazy

Rozšíření: Tento návod je příliš stručný. Pomozte Ubuntu Wiki tím, že jej rozšíříte. Více...

Poslední úprava: 2015/02/26 19:06, autor: Spiras
Logo Ubuntu, Ubuntu a Canonical jsou registrované obchodní známky firmy Canonical Ltd.