Obsah

Unity

Unity je nové uživatelské rozhraní speciálně vytvořené pro Ubuntu. Původně bylo vyvíjené jako rozhraní určené pro malé displeje netbooků, ale od vydání <ubu> Ubuntu 11.04 Natty Narwhal bylo vybráno jako výchozí uživatelské rozhraní Ubuntu na osobních počítačích.

Rozhraní Unity ke svému běhu vyžaduje podporu 3D akcelerace. Pokud váš počítač nesplňuje požadavky pro běh Unity, bude vám po přihlášení spuštěno sezení Unity 2D, což je prostředí funkčně a vzhledově téměř shodné s Unity, ale nevyžaduje 3D akceleraci a neposkytuje některé grafické efekty (stíny, průhlednost …)

Součásti

Unity má tři základní součásti - Launcher, Panel a Dash.

Launcher

Hlavní dominantu nového prostředí tvoří tzv. Launcher - postranní panel sloužící zároveň ke spouštění a přepínání již běžících aplikací. Do Launcheru se také přestěhoval spouštěč nabídky Aplikace a Místa, které byly dříve umístěny v horním panelu.

Launcher je běžně překrýván maximalizovanými okny a zobrazit jej lze po najetí kurzorem myši k levé části obrazovky případně pomocí klávesy Super.

Pro podrobné informace o Launcheru navštivte stránku Launcher.

Panel

Nepočítáme-li výše popsaný Launcher, obsahuje Unity pouze jeden panel umístěný v horní části obrazovky. Slouží především ke zobrazení různých informací a také systémových nabídek. Nachází se zde také lišta nabídky pro spuštěné aplikaci (zobrazí se až po najetí myší na tento panel).

Pro podrobné informace o Unity Panelu navštivte stránku Panel.

Dash

Dash, nebo spíše vhodněji Unity Dash slouží v prostředí Unity jako hlavní nabídka. Umožňuje spouštění všech nainstalovaných aplikací, vyhledávání souborů a poskytuje též další funkce jako spouštění příkazů a jiné.

Spustit Dash lze pomocí ikony Ubuntu umístěné vždy na první pozici (nahoře) v Launcheru.

Pro podrobné informace o Dash navštivte stránku Dash.

Nastavení

Unity je podle slov vývojářů navrženo tak, aby se nemělo (a ani nemuselo) nastavovat. Z tohoto důvodu jsou možnost nastavení velice omezené až nulové.

Vzhled

O základních možnostech nastavení vzhledu pracovního prostředí Unity se můžete dočíst na stránce Ubuntu oku lahodící.

Compiz

Díky tomu, že Unity je postaveno nad technologií Compiz Fusion, je možné některá nastavení provést pomocí nástroje Manažer nastavení Compizu. Tento však není obsažen v základní instalaci Ubuntu.

Pro více informací o této možnosti nastavení Unity navštivte stránku Manažer nastavení Compizu.

Klávesové zkratky

Unity je navržené pro snadné ovládání pomocí klávesnice a klávesový zkratek. Zde nabízíme jejich stručný přehled.

Launcher

Dash

Okna a plochy

Ostatní

Časté dotazy

Technické řešení

Jiná prostředí

Ačkoli je Unity vytvořeno s co největším důrazem na jednoduché a intuitivní používání, je možné, že vám toto prostředí nebude vyhovovat. Pokud tomu tak je, můžete si snadno doinstalovat jiná prostředí.

GNOME Classic

Až do vydání Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat používalo Ubuntu prostředí klasické prostředí GNOME se standardním panelem. Pokud vám toto prostředí vyhovovalo a vyhovuje vám více, než současné Unity, můžete se k němu snadno vrátit.

Nainstalujte balík gnome-panel

Po dokončení instalace se odhlaste a na přihlašovací obrazovce (po vybrání uživatele ale před zadáním hesla) klikněte na ikonu ozubeného kolečka vedle svého jména a ze zobrazené nabídky vyberte položku GNOME Classic, zadejte své heslo a systém vás přihlásí do vámi vybraného „klasického“ prostředí. Systém si volbu zapamatuje a pokud ji sami znovu nezměníte, již o Unity neuslyšíte.

Položky Classic jsou ve skutečnosti dvě. Rozdíl mezi nimi je v tom, zda budou ve výsledném prostředí zapnuty efekty Compiz Fusion. Pro prostředí bez efektů slouží položka GNOME Classic (No Effects).

Pokud máte nastavené automatické přihlašování, přihlašovací okno se vám samozřejmě nezobrazuje, pro jeho zobrazení (a tedy také pro výběr jiného sezení) se stačí z již běžícího systému odhlásit.

GNOME Shell

Přibližně ve stejnou dobu kdy bylo vytvářeno prostředí Unity, přišli vývojáři projektu GNOME s vlastním novým uživatelským rozhraním GNOME Shell (Unity je v podstatě jeho „konkurencí“ v Ubuntu jej nahrazuje). Toto prostředí přináší mnoho zajímavých funkcí pro ovládání počítače. Pokud toto prostředí chcete vyzkoušet nebo jej již znáte a vyhovuje vám, můžete si jej snadno přidat i do Ubuntu.

Nainstalujte balík gnome-shell

Po dokončení instalace se odhlaste a na přihlašovací obrazovce (po vybrání uživatele ale před zadáním hesla) klikněte na ikonu ozubeného kolečka vedle svého jména a ze zobrazené nabídky vyberte položku GNOME, zadejte své heslo a systém vás přihlásí do vámi vybraného prostředí GNOME Shell.

Pro více informací o tomto prostředí navštivte stránku GNOME Shell.

Odstranění Unity

Pokud se Unity chcete opravdu zbavit a nestačí vám pouze v něm nepracovat, existuje řešení i pro vás.

Jednoduše odstraňte balíky unity, unity-common, unity-lens-applications a unity-lens-files.

Odkazy