Obsah

Vydání

Ubuntu je vydáváno vždy zdarma každých šest měsíců, vždy v dubnu a v říjnu. Číslo verze je odvozeno od roku a měsíce vydání. Je vydáváno hned v několika verzích, a to za prvé dělených podle architektury, jakou používáte, za druhé podle výchozího grafického prostředí, jaké chcete používat a za třetí podle typu instalátoru. Distribuováno je v takzvaném ISO obrazu, což je soubor s koncovkou .iso, který vám vypálí jakýkoliv program na vypalování DVD. Tento soubor je v případě zájmu možné stáhnout i pomocí technologie Bittorrent. Další možností pořízení instalačního DVD jsou popsány níže. Také je možné instalovat z flashdisku.

Doporučujeme používat nejnovější LTS verzi, které má podporu vždy na 5 let od vydání. Nyní je to Ubuntu 18.04 Bionic Beaver.

Aktuální vydání Ubuntu a jeho odnoží

Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish

Nejnovější vydání s 9měsíční podporou pro pracovní stanici a servery (od data vydání).

Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver

Nejnovější LTS vydání s 60měsíční podporou pro pracovní stanici a servery (od data vydání), (ve variantách Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Budgie jen s 36měsíční podporou).

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus

Starší LTS vydání s 60měsíční podporou pro pracovní stanici a servery (od data vydání), (ve variantách Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME, Ubuntu MATE jen s 36měsíční podporou).

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Starší LTS vydání s 60měsíční podporou pro pracovní stanici a servery (od data vydání), (ve variantách Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME jen s 36měsíční podporou).

Kde sehnat DVD

Pakliže máte dostatečně rychlé připojení, využijte předchozích odkazů ke stažení. V opačném případě můžete:

Instalace systému

Navštivte stránku Instalace.

Aktualizace systému

Navštivte stránku Přechod na novější verzi systému.

Jaké mám vydání Ubuntu?

Pokud chcete zjistit, jaké vydání Ubuntu máte aktuálně nainstalováno, navštivte O Ubuntu.

Historie

:!: LTS znamená vydání s dlouhodobou podporou.