Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
apt [2013/08/28 20:13]
212.96.191.101 typa a pravopis
apt [2017/07/27 12:11] (aktuální)
Filip Jirsák typografické úpravy příkazů
Řádek 24: Řádek 24:
 **Kompletní aktualizaci Ubuntu z příkazové řádky** provedou níže uvedené příkazy %%apt-get update%% a %%apt-get upgrade%%. **Kompletní aktualizaci Ubuntu z příkazové řádky** provedou níže uvedené příkazy %%apt-get update%% a %%apt-get upgrade%%.
  
-=== apt-get install název_balíku ===+=== apt-get install ​<název_balíku===
 nainstaluje balík nainstaluje balík
-=== apt-get install název_balíku=verze ===+=== apt-get install ​<název_balíku>=<verze===
 nainstaluje danou verzi balíku nainstaluje danou verzi balíku
-=== apt-get remove název_balíku ===+=== apt-get remove ​<název_balíku===
 odstraní nainstalovaný balík (konfigurační soubory zůstanou) odstraní nainstalovaný balík (konfigurační soubory zůstanou)
-=== apt-get purge název_balíku ===+=== apt-get purge <název_balíku===
 odstraní nainstalovaný balík i se systémovými konfiguračními soubory (vaše osobní zůstanou) odstraní nainstalovaný balík i se systémovými konfiguračními soubory (vaše osobní zůstanou)
 Malý trik: když chcete odstranit balík %%foo%% a nainstalovat balík %%bar%% v jednom kroku: %%apt-get purge foo bar+%% Malý trik: když chcete odstranit balík %%foo%% a nainstalovat balík %%bar%% v jednom kroku: %%apt-get purge foo bar+%%
-=== apt-get autoremove název_balíku ===+=== apt-get autoremove ​<název_balíku===
 odstraní nainstalovaný balík i s jeho závislými balíky, které už nejsou jinde potřeba odstraní nainstalovaný balík i s jeho závislými balíky, které už nejsou jinde potřeba
  
Řádek 57: Řádek 57:
  
 ==== apt-cache ==== ==== apt-cache ====
-=== apt-cache search vzor === +=== apt-cache search ​<vzor=== 
-vyhledá balík obsahující ve svém názvu ​vzor+vyhledá balík obsahující ve svém názvu ​vzor
-=== apt-cache show název_balíku === +=== apt-cache show <název_balíku=== 
-ukáže informace o balíku ​název_balíku+ukáže informace o balíku ​název_balíku
-=== apt-cache showpkg název_balíku ===+=== apt-cache showpkg ​<název_balíku===
 Ukáže podrobnější informace o balíku. Ukáže podrobnější informace o balíku.
  
 ==== dpkg ==== ==== dpkg ====
-=== dpkg -l vzor ===+=== dpkg -l <vzor===
 seznam instalovaných balíků odpovídající vzoru. Užitečné pokud neznáte správný název balíku. seznam instalovaných balíků odpovídající vzoru. Užitečné pokud neznáte správný název balíku.
-=== dpkg -L název_balíku === +=== dpkg -L <název_balíku=== 
-ukáže soubory, které má instalované balík ​název_balíku” v systému +ukáže soubory, které má instalované balík ​název_balíku“ v systému 
-=== dpkg -S název_balíku ​=== +=== dpkg -S <​název_souboru> ​=== 
-vyhledá balík, ze kterého pochází soubor “název_balíku”. Tento postup je inverzní oproti %%dpkg -L název_balíku%%,​ je užitečný jako odpověď na otázku "Z kterého balíku přišel tento soubor?"​ +vyhledá balík, ze kterého pochází soubor ​„název_souboru“. Tento postup je inverzní oproti %%dpkg -L název_balíku%%,​ je užitečný jako odpověď na otázku "Z kterého balíku přišel tento soubor?"​ 
-=== dpkg -c foo.deb === +=== dpkg -c <foo.deb=== 
-jaké soubory obsahuje balík ​foo.deb“. Zobrazí se to, co přibude ve Vašem systému po nainstalovaní balíku ​foo.deb“, který jste si ručně stáhli. +jaké soubory obsahuje balík ​foo.deb“. Zobrazí se to, co přibude ve Vašem systému po nainstalovaní balíku ​foo.deb“, který jste si ručně stáhli. 
-=== dpkg-reconfigure název_balíku === +=== dpkg-reconfigure ​<název_balíku=== 
-přenastaví balík ​název_balíku“. Pozor, při provedení tohoto příkazu u některých balíku můžete být dotazováni na upřesňující informace. Například:​ ''​dpkg-reconfigure fontconfig-config''​ zobrazí nabídku konfigurace fontů v Ubuntu.+přenastaví balík ​název_balíku“. Pozor, při provedení tohoto příkazu u některých balíku můžete být dotazováni na upřesňující informace. Například:​ ''​dpkg-reconfigure fontconfig-config''​ zobrazí nabídku konfigurace fontů v Ubuntu.
 === dpkg --set-selections === === dpkg --set-selections ===
   * ''​echo "foo hold" | dpkg --set-selections''​ - uzamkne balík "​foo",​ to znamená, že daný balík se nebude aktualizovat na novou verzi. Stejné jako v Synapticu **Balík → Uzamknout verzi**.   * ''​echo "foo hold" | dpkg --set-selections''​ - uzamkne balík "​foo",​ to znamená, že daný balík se nebude aktualizovat na novou verzi. Stejné jako v Synapticu **Balík → Uzamknout verzi**.
  • Poslední úprava: 2017/07/27 12:11
  • autor: Filip Jirsák