Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

criticism_faq [2012/07/15 15:40]
Ubuntu vytvořeno
criticism_faq [2015/02/28 11:42] (aktuální)
Spiras V některých sekcích upravena skladba a gramatika - zatím nedokončeno.
Řádek 30: Řádek 30:
 Nemusíte. Všechny běžné operace a nastavení jsou v Ubuntu přístupné skrz jednoduché grafické rozhraní. Nemusíte. Všechny běžné operace a nastavení jsou v Ubuntu přístupné skrz jednoduché grafické rozhraní.
  
-Volba, zda používat příkazový řádek je pro běžné úlohy zcela na vás. Mnoho uživatelů ale  příkazový řádek (Command Line Interface - CLI) používá, protože je to v Linuxu velmi efektivní a přizpůsobitelný nástroj, umožňující psaní skriptů, přehrávání filmů v "​ascii-artu",​ řetězení úloh či ovládání počítače na dálku (SSH) a s minimálními nároky na hardware.+Volba, zda používat příkazový řádekje pro běžné úlohy zcela na vás. Mnoho uživatelů ale  příkazový řádek (Command Line Interface - CLI) používá, protože je to v Linuxu velmi efektivní a přizpůsobitelný nástroj, umožňující psaní skriptů, přehrávání filmů v "​ascii-artu",​ řetězení úloh či ovládání počítače na dálku (SSH) a s minimálními nároky na hardware.
  
 Výhodou je snadnější tvorba návodů k pokročilejším úpravám (napsat znění příkazu je obvykle snazší než popisovat "​klikněte tam a tam"). Výhodou je snadnější tvorba návodů k pokročilejším úpravám (napsat znění příkazu je obvykle snazší než popisovat "​klikněte tam a tam").
Řádek 36: Řádek 36:
 ==== Můžete vysvětlit, proč neexistuje jednotné grafické uživatelské rozhraní? ==== ==== Můžete vysvětlit, proč neexistuje jednotné grafické uživatelské rozhraní? ====
 V Linuxu je grafické uživatelské rozhraní (Graphical User Interface - GUI) odděleno od jádra operačního systému. To má několik výhod: V Linuxu je grafické uživatelské rozhraní (Graphical User Interface - GUI) odděleno od jádra operačního systému. To má několik výhod:
-  * Můžete si vybrat uživatelské rozhraní (pokud máte starý počítač ​můžete ​použít lehké rozhraní s nižšími hardwarovými nároky). +  * Můžete si vybrat uživatelské rozhraní (pokud máte starý počítačpoužijete "lehké" ​rozhraní s nižšími hardwarovými nároky). 
-  * Systém je bezpečnější - protožnení grafické rozhraní integrováno do jádra, je zde menší prostor pro škodlivé exploity, ​které ​mohou proniknout hluboko do systému a pokud uživatelské rozhraní zhavaruje, ​grafické rozhraní spadne, ale operační systém a důležité služby, které ​na něm běží (databáze, souborový server, výpočty) zůstanou nedotčeny. +  * Systém je bezpečnější - jelikož není grafické rozhraní integrováno do jádra, je zde menší prostor pro škodlivé exploity, ​jenž mohou proniknout hluboko do systémua pokud uživatelské rozhraní zhavaruje, operační systém a důležité služby na něm běžící (databáze, souborový server, ​různé ​výpočty,...) zůstanou nedotčeny. 
-  * Můžete se naučit jak operační systémy fungují, místo toho, jak pracuje specifické rozhraní - tyto znalosti ​pak s další ​verzí ​GUI nezastarají. +  * Můžete se naučit/​přiučit, ​jak operační systémy fungují, místo toho, jak pracuje specifické rozhraní - tyto znalosti, i po vydání ​další ​verze GUInezastarají. 
-  * Můžete si zvolit rozhraní, ​které se vám více líbí, místo nutnosti používat nějaké externí nástroje pro vylepšování desktopu. Výběje velký, od minimalistických ​desktopů ​spustitelných na počítačích z 80. let po akcelerované 3D desktopy.+  * Můžete si zvolit ​takové grafické ​rozhraní, ​jež vám bude nejvíce k libosti, místo nutnosti používat nějaké externí nástroje pro vylepšování desktopu, která samo GUI ještě více zatěžují. Jejich Paleta ​je rozmanitá, od minimalistickýchspustitelných na počítačích ​snad i z 80. let, až po akcelerované 3D rozhraní.
  
-Ve většině případů je distribuce ​kterou si zvolíte ​vybavena jedním výchozím GUI, ale často ​jej můžete ​vyměnit za jiné, pokud si to budete přát. GUI mohou být instalována ​jako kterýkoliv jiný program.+Ve valné ​většině případů je vámi zvolená ​distribuce vybavena jedním výchozím GUI, ba snadno ​jej lze vyměnit za jiné, pokud si tak budete přát ​- instalují se stejně ​jako kterýkoliv jiný program.
  
 ==== Pro Linux neexistuje podpora! ==== ==== Pro Linux neexistuje podpora! ====
-Pro většinu distribucí můžete získat podporu komunity (pomoc od jiných ​znalých ​uživatelů),​ která obvykle poslouží stejně dobře jako 24/7 (placená) komerční podpora. Ubuntu má vynikající, vstřícnou a zkušenou komunitu, ​která dělá ​podporu ​skrz [[http://​forum.ubuntu.cz|forum.ubuntu.cz]] (v angličtině:​ [[http://​www.ubuntuforums.org|ubuntuforums]]),​ [[http://​wiki.ubuntu.cz|tuto wiki]] ([[http://​wiki.ubuntu.com|wiki v angličtině]]),​ uživatelskou a vývojářskou ​e-mail konferenci, nebo IRC kanály . Podívejte ​se na: http://​www.ubuntu.cz/​podpora/​. To je více než dostačující pro většinu uživatelů a zcela zdarma (jestli chcete, můžete na oplátku také přispět pomocí ostatním). Uživatele, kteří dávají ​přednost ​ osobnímu jednání s lidmi mohou vyhledat lokální Linux Users' Group (LUG) - v České republice ​je to [[http://​www.linux.cz/​czlug/​|Czech Linux Users' Group (CZLUG)]].+Pro většinu distribucí můžete získat podporu komunity (tzn. pomoc od jiných, znalejších ​uživatelů),​ která obvykle poslouží stejně dobře jako 24/7 (placená) komerční podpora. Ubuntu má rozsáhlou, vstřícnou a zkušenou komunitu, ​jež vykonává ​podporu ​skrze [[http://​forum.ubuntu.cz|forum.ubuntu.cz]] (v angličtině:​ [[http://​www.ubuntuforums.org|ubuntuforums]]),​ [[http://​wiki.ubuntu.cz|tuto wiki]] ([[http://​wiki.ubuntu.com|wiki v angličtině]]),​ uživatelskou a vývojářskou ​E-mail konferenci, nebo IRC kanály. ​Můžete ​se sami podívat ​na, kde naleznete bezplatnou, avšak - snad bez jakýchkoli výjimek - dostačující pomoc, do níž se může přidat kdokoli Ubuntu znalejší: http://​www.ubuntu.cz/​podpora/​. Uživatele ​dávající ​přednost osobnímu jednání s lidmimohou vyhledat lokální Linux Users' Group (LUG) - v České republice ​se jedná o [[http://​www.linux.cz/​czlug/​|Czech Linux Users' Group (CZLUG)]].
  
 ==== Slyšel jsem, že uživatelé Linux jsou arogantní a nevraživí ==== ==== Slyšel jsem, že uživatelé Linux jsou arogantní a nevraživí ====
Řádek 53: Řádek 53:
  
 ===== Instalace ===== ===== Instalace =====
-==== Aby mohli Linux používat průměrní uživatelé je nutná snadnější instalace. ====+==== Aby mohli Linux používat průměrní uživateléje nutná snadnější instalace. ====
 Průměrní uživatelé //nikdy// neinstalují operační systémy. Pokud neinstalují Windows, proč by měli instalovat Linux? Předinstalace je pro průměrného uživatele jediné rozumné řešení, aby byl schopen používat Linux. Každý výrobce může předinstalovat a předkonfigurovat Linux, nebo to může udělat kamarád průměrného uživatele. Ve skutečnosti je s podporovaným hardwarem (viz níže), instalace mnoha moderních distribucí Linuxu podstatně snadnější a rychlejší,​ než u jiného operačního systému. Průměrní uživatelé //nikdy// neinstalují operační systémy. Pokud neinstalují Windows, proč by měli instalovat Linux? Předinstalace je pro průměrného uživatele jediné rozumné řešení, aby byl schopen používat Linux. Každý výrobce může předinstalovat a předkonfigurovat Linux, nebo to může udělat kamarád průměrného uživatele. Ve skutečnosti je s podporovaným hardwarem (viz níže), instalace mnoha moderních distribucí Linuxu podstatně snadnější a rychlejší,​ než u jiného operačního systému.
  
-==== Linux má příšernou podporu hardwaru. Potřebuje lepší/​více ​ovladačů! ====+==== Linux má příšernou podporu hardwaru ​- potřebuje lepší ovladače či jejich větší množství! ====
 Je to málo známý fakt, že Linux podporuje více hardware než jakýkoliv jiný OS. Bohužel mnoho z tohoto hardware není pro běžného uživatele relevantní. V segmentu který zajímá většinu z uživatel (desktop/​laptop) některý hardware není podporován. Situace není tak hrozná, obvyklý hardware je většinou podporován. Linux poskytuje širší podporu hardware //pro desktopy/​laptopy než// Mac, ale nesporně ne tak širokou jako Windows'​. Je to málo známý fakt, že Linux podporuje více hardware než jakýkoliv jiný OS. Bohužel mnoho z tohoto hardware není pro běžného uživatele relevantní. V segmentu který zajímá většinu z uživatel (desktop/​laptop) některý hardware není podporován. Situace není tak hrozná, obvyklý hardware je většinou podporován. Linux poskytuje širší podporu hardware //pro desktopy/​laptopy než// Mac, ale nesporně ne tak širokou jako Windows'​.
  
  • Poslední úprava: 2015/02/28 11:42
  • autor: Spiras