Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

firewall_router_gateway [2012/07/17 23:36]
Ubuntu vytvořeno
firewall_router_gateway [2012/07/20 16:54] (aktuální)
Ubuntu
Řádek 1: Řádek 1:
-|{{.:​sipka.gif}} [[FrontPage| Hlavní stránka]]|{{.:​sipka.gif}} [[Návody]]| +====== Firewall, router, gateway ======
- +
-| | +
- +
  
 {{.:​ethernet.png}} Snad nejčastější otázka, která se zde ve fóru opakuje, je "Jak použít počítač s Ubuntu, připojený k internetu, pro sdílení připojení pro další počítače?"​. Možných řešení je mnoho, pokusím se nastínit jedno, velmi jednoduché,​ efektivní a podle mého názoru i bezpečné. Lze jej snadno použít i pro připojení a zabezpečení celé menší domácí nebo firemní počítačové sítě. {{.:​ethernet.png}} Snad nejčastější otázka, která se zde ve fóru opakuje, je "Jak použít počítač s Ubuntu, připojený k internetu, pro sdílení připojení pro další počítače?"​. Možných řešení je mnoho, pokusím se nastínit jedno, velmi jednoduché,​ efektivní a podle mého názoru i bezpečné. Lze jej snadno použít i pro připojení a zabezpečení celé menší domácí nebo firemní počítačové sítě.
Řádek 45: Řádek 41:
 Centrem celého řešení je počítač se dvěma síťovými kartami (eth0, eth1) a s nainstalovaným Ubuntu. Centrem celého řešení je počítač se dvěma síťovými kartami (eth0, eth1) a s nainstalovaným Ubuntu.
  
-Tento počítač je síťovou kartou eth0 trvale připojen k internetu. Naprosto nehraje roli, jestli má toto rozhraní veřejnou nebo privátní adresu (za NAT), jestli je IP nastavena staticky nebo přes DHCP. Konfiuraci ​IP pro toto rozhraní stanovuje poskytovatel připojení k internetu. Rekněme, že se jedná o tyto hodnoty:​\ ​+Tento počítač je síťovou kartou eth0 trvale připojen k internetu. Naprosto nehraje roli, jestli má toto rozhraní veřejnou nebo privátní adresu (za NAT), jestli je IP nastavena staticky nebo přes DHCP. Konfiguraci ​IP pro toto rozhraní stanovuje poskytovatel připojení k internetu. Rekněme, že se jedná o tyto hodnoty:​\ ​
 IP adresa: AAA.BBB.CCC.DDD\ ​ IP adresa: AAA.BBB.CCC.DDD\ ​
 Maska: EEE.FFF.GGG.HHH nebo /ZZ\  Maska: EEE.FFF.GGG.HHH nebo /ZZ\ 
Řádek 129: Řádek 125:
  
 ====== Firewall a routování ====== ====== Firewall a routování ======
-**POZOR!** nefunguje v Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. Ke dni 23.4.2007 ?V Gutsy funguje? 
  
 {{.:​settings.png}} V Ubuntu je k dispozici celá řada nástrojů pro konfiguraci iptables. Po vyzkoušení řady z nich jsem si vybral FireHOL. Nemá (nebo má?) sice pěkné grafické klikací rozhraní jako třeba Firestarter,​ zato razí zásadu, která se mi nesmírně líbí: Jednoduché věci se dají dělat jednoduše, zároveň ale není nijak znemožněno nebo znepříjemněno nastavování složitějších konstrukcí. {{.:​settings.png}} V Ubuntu je k dispozici celá řada nástrojů pro konfiguraci iptables. Po vyzkoušení řady z nich jsem si vybral FireHOL. Nemá (nebo má?) sice pěkné grafické klikací rozhraní jako třeba Firestarter,​ zato razí zásadu, která se mi nesmírně líbí: Jednoduché věci se dají dělat jednoduše, zároveň ale není nijak znemožněno nebo znepříjemněno nastavování složitějších konstrukcí.
Řádek 213: Řádek 208:
   * http://​www.debianhelp.co.uk/​network.htm V angličtině ale stručný a jasný   * http://​www.debianhelp.co.uk/​network.htm V angličtině ale stručný a jasný
  
 +{{page>​úpravy/​grafika}}
  
- +{{page>​úpravy/​konvence}}
- +
  • Poslední úprava: 2012/07/20 16:54
  • autor: Ubuntu