Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
java [2013/09/06 22:34]
94.113.108.101 doplneni instalace
java [2015/02/26 19:06] (aktuální)
Spiras Aktualizován počátek článku, poupravena gramatika.
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Java ====== ====== Java ======
-{{:​java.png}} **Java** je moderní technologie ​pro vývoj ​aplikací. Existuje několik implementací (verzí). Tento návod popisuje ​jak si nainstalovat ​jednu ze dvou nejrozšířenějších,​ **OpenJDK** či **Oracle Java**.+{{:​java.png}} **Java** je moderní technologie ​určená k vývoji ​aplikací. Aktivně je vyvíjená společností Sun Microsystems,​ jež spadá již pod Oracle. Existuje několik implementací (verzí). Tento návod popisuje ​jaknainstalovat ​jednu ze dvou nejrozšířenějších,​ **OpenJDK** či **Oracle Java**.
  
 ===== Různé verze Javy ===== ===== Různé verze Javy =====
 {{:​plugin.png}} V současnosti existují dvě důležité implementace Javy: {{:​plugin.png}} V současnosti existují dvě důležité implementace Javy:
  
-  * **OpenJDK** - je přepracovaná Oracle ​Java takaby obsahovala výhradně svobodné technologie. Na jejím vývoji se mimo jiné podílí také Oracle (dříve Sun Microsystems). ​OpenJDK je součástí základní instalace Ubuntu. +  * **OpenJDK** - Tento projekt ​je de fakto svobodná implementace platformy ​Java SE (Standard Edition). Jedná se i o výchozí verzi Javykterá je dostupná v Ubuntu repozitářích. Na jejím vývoji se mimo jiné podílí také Oracle (dříve Sun Microsystems). 
- +  * **Oracle Java** - je právně chráněná,​ v místních zdrojích softwaru (repozitářích) již nedostupná,​ implementace Javy přímo ​od Oracle. Pro více informací, přečtěte si [[https://​lists.ubuntu.com/​archives/​ubuntu-security-announce/​2011-December/​001528.html|toto]] oznámení. 
-  * **Oracle Java** - je Java od firmy Oracle ​(dříve Sun).+  *  **IMB Java** - Jedná se o upředňostňovanou a oblíbenou volbu pro PowerPC platformu. Od běžné Javy se odlišuje politikou kompileru (tzv. Just-In-Time Compile). K nalezení je pouze na webových stránkách výrobce IMB.
  
 +  *  **GNU Compiler** - Pozměněný kompiler Javy od GNU. 
 ===== OpenJDK ===== ===== OpenJDK =====
  
-{{:​ubuntu.png}} OpenJDK je součástí výchozí instalace Ubuntu. V případě problémů [[nainstalujte]] balíky [[apt://​openjdk-7-jre|openjdk-7-jre]] a [[apt://​icedtea-7-plugin|icedtea-7-plugin]] +{{:​ubuntu.png}} OpenJDK je součástí výchozí instalace Ubuntu. V případě problémů [[nainstalujte]] balíky [[apt://​openjdk-7-jre|openjdk-7-jre]] a [[apt://​icedtea-7-plugin|icedtea-7-plugin]] ​- doplňek funguje na všech hlavních webových prohlížečích:​ **Firefox**,​ **Chromium**,​ **Google Chrome** a i **Epiphany**. Vlastníte-li prohlížeč **Konqueror**,​ v jeho __Nastavení__ (Settings) vyhledejte položku __Konfigurovat__ Konqueror (Configure Konqueror); zde z uvedeného klepněte na __Java & JavaScript__,​ kde zaškrtněte možnost __Povolit Javu všude__ (Enable Java globally).
  
-{{:​note.png}} Pokud jste programátor a hodláte v Javě i vyvíjet, nainstalujte si balíky [[apt://​openjdk-7-jdk|openjdk-7-jdk]],​ [[apt://​openjdk-7-source|openjdk-7-source]] a [[apt://​openjdk-7-doc|openjdk-7-doc]].+{{:​note.png}} Pokud jste programátor a hodláte v Javě i vyvíjet ​své aplikace, nainstalujte si balíky [[apt://​openjdk-7-jdk|openjdk-7-jdk]],​ [[apt://​openjdk-7-source|openjdk-7-source]] a [[apt://​openjdk-7-doc|openjdk-7-doc]].
  
 ===== Oracle Java ===== ===== Oracle Java =====
  • Poslední úprava: 2015/02/26 19:06
  • autor: Spiras