Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

kódování_znaků [2012/07/24 21:28]
Ubuntu vytvořeno
kódování_znaků [2012/07/26 18:28] (aktuální)
Ubuntu
Řádek 1: Řádek 1:
-| |+====== Kódování znaků ======
  
 {{.:​document.png}} Při práci v Ubuntu se můžete setkat s problémem **kódování českých znaků**, kdy se místo určitých znaků zobrazují znaky naprosto nesmyslné, tzv. **syndrom "​rozsypaného čaje"​**. Problém se může týkat textových souborů, titulků ve filmu, internetových stránek nebo zpráv v internetové komunikaci. V drtivé většině pocházejí tyto "​problémové"​ soubory z operačního systému //MS Windows//, nebo jsou způsobeny jeho používáním. {{.:​document.png}} Při práci v Ubuntu se můžete setkat s problémem **kódování českých znaků**, kdy se místo určitých znaků zobrazují znaky naprosto nesmyslné, tzv. **syndrom "​rozsypaného čaje"​**. Problém se může týkat textových souborů, titulků ve filmu, internetových stránek nebo zpráv v internetové komunikaci. V drtivé většině pocházejí tyto "​problémové"​ soubory z operačního systému //MS Windows//, nebo jsou způsobeny jeho používáním.
Řádek 6: Řádek 6:
  
 Tento návod vám vysvětlí podstatu problému, a pomůže vám pozměnit textové soubory tak, aby zobrazovaly češtinu správně. Tento návod vám vysvětlí podstatu problému, a pomůže vám pozměnit textové soubory tak, aby zobrazovaly češtinu správně.
- 
  
 {{.:​video.png}} Pokud máte problémy se zobrazením titulků ve filmech, čtěte článek [[České titulky ve filmech]]. {{.:​video.png}} Pokud máte problémy se zobrazením titulků ve filmech, čtěte článek [[České titulky ve filmech]].
- 
- 
  
 {{.:​pidgin-logo.png}} Pokud máte problémy s internetovou komunikací (většinou ICQ) v programu Pidgin, čtěte článek [[Pidgin]]. {{.:​pidgin-logo.png}} Pokud máte problémy s internetovou komunikací (většinou ICQ) v programu Pidgin, čtěte článek [[Pidgin]].
- 
- 
  
 {{.:​IconGlobe.png}} Pokud máte problémy se zobrazením internetových stránek ve svém prohlížeči,​ jsou to lajdácky napsané stránky. Internetové stránky lze velice jednoduše napsat tak, že s jejich zobrazením nejsou problémy na žádném operačním systému. Kontaktujte jejich autora a upozorněte ho. Pokud HTML stránky přímo tvoříte a máte problém se zobrazením jejich //​zdrojového kódu//, postupujte úplně stejným způsobem, jako je uveden níže (HTML stránky jsou obyčejné textové soubory). Nezapomeňte v hlavičce stránky specifikovat nové kódování. {{.:​IconGlobe.png}} Pokud máte problémy se zobrazením internetových stránek ve svém prohlížeči,​ jsou to lajdácky napsané stránky. Internetové stránky lze velice jednoduše napsat tak, že s jejich zobrazením nejsou problémy na žádném operačním systému. Kontaktujte jejich autora a upozorněte ho. Pokud HTML stránky přímo tvoříte a máte problém se zobrazením jejich //​zdrojového kódu//, postupujte úplně stejným způsobem, jako je uveden níže (HTML stránky jsou obyčejné textové soubory). Nezapomeňte v hlavičce stránky specifikovat nové kódování.
- 
  
 ====== Příčina problému ====== ====== Příčina problému ======
Řádek 35: Řádek 29:
 Zvolte //Soubor → Otevřít//​. Rozviňte nabídku //​Kódování znaků// a zvolte //Přidat nebo odstranit//​. Zvolte //Soubor → Otevřít//​. Rozviňte nabídku //​Kódování znaků// a zvolte //Přidat nebo odstranit//​.
  
- +{{ .:​gedit-encoding-1.png }}
-{{.:​gedit-encoding-1.png}} +
  
 V pravé části tabulky si pomocí tlačítek //Přidat// a //​Odstranit//​ ponechte často používané nestandardní kódování,​ nejčastěji vám stačí pouze ''​Středoevropské WINDOWS-1250''​. Stiskněte //OK//. V pravé části tabulky si pomocí tlačítek //Přidat// a //​Odstranit//​ ponechte často používané nestandardní kódování,​ nejčastěji vám stačí pouze ''​Středoevropské WINDOWS-1250''​. Stiskněte //OK//.
  
- +{{ .:​gedit-encoding-2.png }}
-{{.:​gedit-encoding-2.png}} +
  
 Označte požadovaný soubor, a v nabídce //​Kódování znaků// zvolte //​Středoevropské (WINDOWS-1250)//​. Poté //​Otevřít//​. Označte požadovaný soubor, a v nabídce //​Kódování znaků// zvolte //​Středoevropské (WINDOWS-1250)//​. Poté //​Otevřít//​.
  
- +{{ .:​gedit-encoding-3.png }}
-{{.:​gedit-encoding-3.png}} +
  
 Soubor by měl být nyní zobrazený správně v češtině. Zvolte //Soubor → Uložit jako//, jako název souboru ponechte výchozí název (přepíše se původní soubor), a v nabídce //​Kódování znaků// vyberte //​Aktuální locale (UTF-8)//. Pak //​Uložit//​. Soubor by měl být nyní zobrazený správně v češtině. Zvolte //Soubor → Uložit jako//, jako název souboru ponechte výchozí název (přepíše se původní soubor), a v nabídce //​Kódování znaků// vyberte //​Aktuální locale (UTF-8)//. Pak //​Uložit//​.
  
- +{{ .:​gedit-encoding-4.png }}
-{{.:​gedit-encoding-4.png}} +
  
 Soubor jste si nyní převedli z windows kódování do univerzálního kódování. Už byste s ním neměli mít nikde problémy. Soubor jste si nyní převedli z windows kódování do univerzálního kódování. Už byste s ním neměli mít nikde problémy.
  • Poslední úprava: 2012/07/26 18:28
  • autor: Ubuntu