Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
livecd [2012/07/26 19:55]
Ubuntu
livecd [2012/08/29 21:14] (aktuální)
Martin Šácha
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== LiveCD ====== ====== LiveCD ======
  
-{{.:​cd.png}} **%%LiveCD%%**,​ česky //živé CD// nebo také //​spustitelné CD// je speciálně vytvořené CD tak, aby s jeho pomocí bylo možné spustit a používat operační systém, který je na něm (CD) přítomenm. Jako %%LiveCD%% funguje například standardní instalační CD Ubuntu (tzv. desktop CD - s grafickým instalátorem) a běžně jej používají i instalační CD dalších linuxových distribucí.+{{.:​cd.png}} **%%LiveCD%%**,​ česky //živé CD// nebo také //​spustitelné CD// je speciálně vytvořené CD tak, aby s jeho pomocí bylo možné spustit a používat operační systém, který je na něm (CD) přítomen. Jako %%LiveCD%% funguje například standardní instalační CD Ubuntu (tzv. desktop CD - s grafickým instalátorem) a běžně jej používají i instalační CD dalších linuxových distribucí.
  
-%%iveCD%% funguje v podstatě stejně jako klasický operační systém nainstalovaný na pevném disku počítače. Rozdíl je především v nižším výkonu takto provozovaného systému (CD mechanika je mnohem pomalejší než pevný disk) a nemožnosti systém provozovaný z CD měnit. %%LiveCD%% se používá především u linuxových distribucí jako prostředí pro spuštění instalátoru,​ jako ukázka daného systému nebo pro různé specifické účely (záchrana poškozeného systému atp.).+%%LiveCD%% funguje v podstatě stejně jako klasický operační systém nainstalovaný na pevném disku počítače. Rozdíl je především v nižším výkonu takto provozovaného systému (CD mechanika je mnohem pomalejší než pevný disk) a nemožnosti systém provozovaný z CD měnit. %%LiveCD%% se používá především u linuxových distribucí jako prostředí pro spuštění instalátoru,​ jako ukázka daného systému nebo pro různé specifické účely (záchrana poškozeného systému atp.).
  
 {{.:​info.png}} Podobně jako %%LiveCD%% můžeme vytvořit //​%%LiveUSB%%//​ nebo //​%%LiveDVD%%//,​ které se od "​klasického"​ %%LiveCD%% liší jen nosičem (flash disk, resp. DVD). {{.:​info.png}} Podobně jako %%LiveCD%% můžeme vytvořit //​%%LiveUSB%%//​ nebo //​%%LiveDVD%%//,​ které se od "​klasického"​ %%LiveCD%% liší jen nosičem (flash disk, resp. DVD).
Řádek 9: Řádek 9:
 ===== Vytvoření LiveCD ===== ===== Vytvoření LiveCD =====
  
-Ubuntu a "​jeho"​ %%LiveCD%% je šířeno po Internetu ve formě ISO obrazů CD, které, při speciálním způsobu ​vypálení, automaticky vytvoří spustitelné CD.+Ubuntu a "​jeho"​ %%LiveCD%% je šířeno po Internetu ve formě ISO obrazů CD, které ​po vypálení, automaticky vytvoří spustitelné CD.
  
 {{.:​link.png}} Pro více informací navštivte návod [[Jak vypálit ISO]]. {{.:​link.png}} Pro více informací navštivte návod [[Jak vypálit ISO]].
  
-{{.:​tip.png}} ​Výše jsme se dověděli, že je možné vytvořit i tzv. %%LiveUSB%%,​ tedy spustitelný USB flash disk. Na flash disk samozřejmě nelze nic vypalovat a nelze tedy použít výše uvedený postup. O tom, jak takové %%LiveUSB%% vytvořit se dočtete v návodu [[Instalace:​z flash disku]].+{{.:​tip.png}} ​Je možné vytvořit i tzv. %%LiveUSB%%,​ tedy spustitelný USB flash disk. Na flash disk samozřejmě nelze nic vypalovat a nelze tedy použít výše uvedený postup. O tom, jak takové %%LiveUSB%% vytvořit se dočtete v návodu [[Instalace:​z flash disku]].
  
 ===== Spuštění LiveCD ===== ===== Spuštění LiveCD =====
  
-Jak již bylo řečeno, na %%LiveCD%% se nachází operační systém, který je potřeba nějak spustit. Protože je, ale většina počítačů nastavena tak, aby operační systém při svém spuštění hledala nikoli na CD (nebo flash disku), ale na pevném disku (kde je ve většině případů umístěn), musí se napřed nastavit tak, aby dokázal systém //zavést// (neboli //​nabootovat//​) právě z CD.+Na %%LiveCD%% se nachází operační systém, který je potřeba nějak spustit. Protože je, ale většina počítačů nastavena tak, aby operační systém při svém spuštění hledala nikoli na CD (nebo flash disku), ale na pevném disku (kde je ve většině případů umístěn), musí se napřed nastavit tak, aby dokázal systém //zavést// (neboli //​nabootovat//​) právě z CD.
  
 {{.:​link.png}} Pro přesný postup navštivte článek [[Zavedení systému z CD]]. {{.:​link.png}} Pro přesný postup navštivte článek [[Zavedení systému z CD]].
  • Poslední úprava: 2012/08/29 21:14
  • autor: Martin Šácha