Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

nastavení_mobilního_připojení [2012/07/25 16:50]
Ubuntu vytvořeno
nastavení_mobilního_připojení [2012/07/27 14:50] (aktuální)
Ubuntu
Řádek 1: Řádek 1:
-| | +====== ​Nastavení mobilního připojení ​======
- +
-====== ​Úvod a pár slov k zabezpečení ​======+
  
 Zprovoznit v Ubuntu mobilní připojení k internetu přes modem nebo telefon je obvykle záležitostí pár minut. Na rozdíl od jiných metod připojení (ADSL, většina lokálních poskytovatelů apod.), ale není váš počítač ukryt za routerem a je v mnoha případech přímo vystaven náhodným útokům a pokusům o průnik, které z internetu přichází ze strany rozličných virů. Většina pokusů je cílena proti Windows a vašemu systému ani ublížit nemůže ([[Antivirus|systém Ubuntu je ostatně obecně proti virům vcelku odolný]]). I tak vám ale doporučuji předejít případnému riziku a zkontrolovat alespoň základní nastavení vašeho [[Firewall|firewallu]] - blokovat příchozí spojení. Pokud si nejste jistí jak na to, vyzkoušejte tento [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Nastaven%C3%AD%20mobiln%C3%ADho%20p%C5%99ipojen%C3%AD#​Firewall_-_rychl.2BAOk_z.2BAOE-kladn.2BAO0_nastaven.2BAO0-|velmi jednoduchý návod]]. Zprovoznit v Ubuntu mobilní připojení k internetu přes modem nebo telefon je obvykle záležitostí pár minut. Na rozdíl od jiných metod připojení (ADSL, většina lokálních poskytovatelů apod.), ale není váš počítač ukryt za routerem a je v mnoha případech přímo vystaven náhodným útokům a pokusům o průnik, které z internetu přichází ze strany rozličných virů. Většina pokusů je cílena proti Windows a vašemu systému ani ublížit nemůže ([[Antivirus|systém Ubuntu je ostatně obecně proti virům vcelku odolný]]). I tak vám ale doporučuji předejít případnému riziku a zkontrolovat alespoň základní nastavení vašeho [[Firewall|firewallu]] - blokovat příchozí spojení. Pokud si nejste jistí jak na to, vyzkoušejte tento [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Nastaven%C3%AD%20mobiln%C3%ADho%20p%C5%99ipojen%C3%AD#​Firewall_-_rychl.2BAOk_z.2BAOE-kladn.2BAO0_nastaven.2BAO0-|velmi jednoduchý návod]].
Řádek 21: Řádek 19:
 Nové připojení vytvoříte kliknutím na ikonu správce připojení. Pokud systém modem správně rozpoznal (což může zhruba půl minuty trvat), měl by vám vytvoření sám nabídnout. Možnost vytvořit nové připojení můžete také zvolit ručně **Správce připojení → Upravit připojení → Mobilní širokopásmová → Přidat**. Nové připojení vytvoříte kliknutím na ikonu správce připojení. Pokud systém modem správně rozpoznal (což může zhruba půl minuty trvat), měl by vám vytvoření sám nabídnout. Možnost vytvořit nové připojení můžete také zvolit ručně **Správce připojení → Upravit připojení → Mobilní širokopásmová → Přidat**.
  
-{{.:nove mobilni sirokopasmove pripojeni.png}}+{{ .:nove mobilni sirokopasmove pripojeni.png }}
  
 Otevře se Vám pomocník pro nastavení. Otevře se Vám pomocník pro nastavení.
  
-{{.:​pomocnik nastaveni mobilniho pripojeni.png}}+{{ .:pomocnik nastaveni mobilniho pripojeni.png }}
  
 Průběh nastavení se skládá z pěti kroků: Průběh nastavení se skládá z pěti kroků:
Řádek 39: Řádek 37:
 Nyní se otevře tabulka s předvyplněnými údaji. Nyní se otevře tabulka s předvyplněnými údaji.
  
-{{.:detail nastaveni pripojeni.png}}+{{ .:detail nastaveni pripojeni.png }}
  
 Ruční editace obvykle není třeba resp. pokud chcete, můžete si v záhlaví změnit název připojení. Ukončíte stiskem **Uložit...**. Ruční editace obvykle není třeba resp. pokud chcete, můžete si v záhlaví změnit název připojení. Ukončíte stiskem **Uložit...**.
Řádek 47: Řádek 45:
 {{.:​internet.png}} Stačí otevřít správce připojení a kliknout na vaše vytvořené připojení. {{.:​internet.png}} Stačí otevřít správce připojení a kliknout na vaše vytvořené připojení.
  
-{{.:​pripojeni.png}}+{{ .:​pripojeni.png }}
  
 Odpojení probíhá stejným způsobem. Odpojení probíhá stejným způsobem.
  
 ====== Potíže s připojením ====== ====== Potíže s připojením ======
- 
-{{.:​help.png}} 
  
 ===== Mobilní připojení jsem již vytvořil, ale správce připojení mi připojení vůbec nenabízí ===== ===== Mobilní připojení jsem již vytvořil, ale správce připojení mi připojení vůbec nenabízí =====
Řádek 67: Řádek 63:
 Jde o nahlášený bug u některých zařízení. Nejjednodušší řešení je vypnout a znovu zapnout mobilní širokopásmová připojení.. Jde o nahlášený bug u některých zařízení. Nejjednodušší řešení je vypnout a znovu zapnout mobilní širokopásmová připojení..
  
-{{.:vypnuti a zapnuti spravce pripojeni.png}}+{{ .:vypnuti a zapnuti spravce pripojeni.png }}
  
 ===== Připojení je pomalé nebo rychlost kolísá ===== ===== Připojení je pomalé nebo rychlost kolísá =====
Řádek 78: Řádek 74:
  
 ====== Tipy a triky ====== ====== Tipy a triky ======
- 
-{{.:​faq.png}} 
  
 ===== Firewall - rychlé základní nastavení ===== ===== Firewall - rychlé základní nastavení =====
Řádek 100: Řádek 94:
 New profiles: skip New profiles: skip
 </​code>​ </​code>​
-..důležitý je předposlední řádek. Pokud výpis obsahuje "deny (incoming)",​ nastavili jsme blokaci příchozích spojení úspěšně.+ 
 +...důležitý je předposlední řádek. Pokud výpis obsahuje "deny (incoming)",​ nastavili jsme blokaci příchozích spojení úspěšně.
  
 ===== Výběr typu sítě ===== ===== Výběr typu sítě =====
Řádek 106: Řádek 101:
 Správce připojení v Ubuntu umožňuje jednoduše zvolit přikázanou nebo preferovanou technologii - připojení přes 2G (GPRS/EDGE) nebo 3G (UMTS, HSDPA..). Otevřete **Správce připojení → Upravit připojení → Mobilní širokopásmová → **vyberte vaše připojení** → Upravit → Mobilní širokopásmová → Typ** Správce připojení v Ubuntu umožňuje jednoduše zvolit přikázanou nebo preferovanou technologii - připojení přes 2G (GPRS/EDGE) nebo 3G (UMTS, HSDPA..). Otevřete **Správce připojení → Upravit připojení → Mobilní širokopásmová → **vyberte vaše připojení** → Upravit → Mobilní širokopásmová → Typ**
  
-{{.:vyber typu připojení.png}}+{{ .:vyber typu pripojeni.png }}
  
 Pokud situaci velmi zjednoduším,​ technologie EDGE nabízí maximální rychlost 236 kb/s, pokrývá obvykle většinu území, ale rychlost bývá velmi degradována slabším signálem. 3G technologie oproti tomu nabízí rychlost v řádech Mb/s (dle modemu, typu technologie,​ někdy i tarifu u operátora),​ dokáže pracovat spolehlivěji (a ve srovnání s 2G i rychleji) i s horší úrovní signálu. Ale zatím není rozšířena ve všech lokalitách. Pokud situaci velmi zjednoduším,​ technologie EDGE nabízí maximální rychlost 236 kb/s, pokrývá obvykle většinu území, ale rychlost bývá velmi degradována slabším signálem. 3G technologie oproti tomu nabízí rychlost v řádech Mb/s (dle modemu, typu technologie,​ někdy i tarifu u operátora),​ dokáže pracovat spolehlivěji (a ve srovnání s 2G i rychleji) i s horší úrovní signálu. Ale zatím není rozšířena ve všech lokalitách.
Řádek 121: Řádek 116:
  
 Pokud potřebujete pomoci s nastavením připojení u zahraničních poskytovatelů,​ můžete vyzkoušet obecné nastavení uvedené výše. Zkuste se také podívat do {{.:​en.png}} [[http://​wiki.ubuntu.com/​NetworkManager/​Hardware/​3G#​Provider_info|Provider info]] (anglicky) na stránkách [[http://​www.ubuntu.com|ubuntu.com]]. Pokud potřebujete pomoci s nastavením připojení u zahraničních poskytovatelů,​ můžete vyzkoušet obecné nastavení uvedené výše. Zkuste se také podívat do {{.:​en.png}} [[http://​wiki.ubuntu.com/​NetworkManager/​Hardware/​3G#​Provider_info|Provider info]] (anglicky) na stránkách [[http://​www.ubuntu.com|ubuntu.com]].
- 
-====== Odkazy ====== 
-  * Autor návodu: MirekRyšán 
  • Poslední úprava: 2012/07/27 14:50
  • autor: Ubuntu