Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
ovladače_grafických_karet [2013/04/16 22:24]
fanys12 Optimus
ovladače_grafických_karet [2014/10/01 17:45] (aktuální)
František Zatloukal ATI - AMD
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Ovladače grafických karet ====== ====== Ovladače grafických karet ======
  
-{{.:​display.png}} **Ovladač grafické karty** je malý prográmek, který se stará o korektní zobrazování všeho, co vidíte na monitoru. V <ubu> Ubuntu velice často není třeba nic zařizovat, a grafická karta funguje automaticky hned po instalaci. To se týká zejména integrovaných //Intel// karet, a starších modelů karet //ATI// a //NVIDIA//. Pokud vám tedy vše funguje v pořádku, a grafické uživatelské rozhraní není nijak výrazně zpomalené, nemusíte se o nic starat, a není nutné tento návod dále číst.+{{.:​display.png}} **Ovladač grafické karty** je malý prográmek, který se stará o korektní zobrazování všeho, co vidíte na monitoru. V <ubu> Ubuntu velice často není třeba nic zařizovat, a grafická karta funguje automaticky hned po instalaci. To se týká zejména integrovaných //Intel// karet, a starších modelů karet //AMD// a //NVIDIA//. Pokud vám tedy vše funguje v pořádku, a grafické uživatelské rozhraní není nijak výrazně zpomalené, nemusíte se o nic starat, a není nutné tento návod dále číst.
  
-Pokud máte novější karty //ATI// či //NVIDIA//, většinou vám vše bude fungovat bez potíží. Problémy však mohou nastat, pokud máte příliš novou grafickou kartu - ta pravděpodobně nebude podporována a nebude fungovat 3D Akcelerace. I u starších karet jsou ale <​sub>​svobodné</​sub>​ ovladače pomalejší ve 3D (nové hry, atd.). Proto se můžete rozhodnout, zda použít svobodný nebo uzavřený ovladač. Vše má své výhody a nevýhody. Při použití tzv. nesvobodného ovladače může dojít ke snížení stability systému, ke znefunkčnění [[Uspání a hibernace|uspávání a hibernace]],​ snížení výkonu při přehrávání videa (např. na youtube) atd. Naproti tomu však nesvobodné ovladače poskytují podporu pro šetřící funkce systému a vyšší výkon.+Pokud máte novější karty //AMD// či //NVIDIA//, většinou vám vše bude fungovat bez potíží. Problémy však mohou nastat, pokud máte příliš novou grafickou kartu - ta pravděpodobně nebude podporována a nebude fungovat 3D Akcelerace. I u starších karet jsou ale <​sub>​svobodné</​sub>​ ovladače pomalejší ve 3D (nové hry, atd.). Proto se můžete rozhodnout, zda použít svobodný nebo uzavřený ovladač. Vše má své výhody a nevýhody. Při použití tzv. nesvobodného ovladače může dojít ke snížení stability systému, ke znefunkčnění [[Uspání a hibernace|uspávání a hibernace]],​ snížení výkonu při přehrávání videa (např. na youtube) atd. Naproti tomu však nesvobodné ovladače poskytují podporu pro šetřící funkce systému a vyšší výkon.
  
 {{.:​warning.png}} Situaci bohužel komplikuje fakt, že největší výrobci grafických karet neposkytují otevřené ovladače pro své karty (jinak byste je měli zprovozněné hned po instalaci Ubuntu a tento návod by nebyl vůbec potřeba). Tyto **uzavřené ovladače** tudíž nemůže Ubuntu nijak upravit, a jejich kvalita je závislá pouze na jejich výrobci. {{.:​warning.png}} Situaci bohužel komplikuje fakt, že největší výrobci grafických karet neposkytují otevřené ovladače pro své karty (jinak byste je měli zprovozněné hned po instalaci Ubuntu a tento návod by nebyl vůbec potřeba). Tyto **uzavřené ovladače** tudíž nemůže Ubuntu nijak upravit, a jejich kvalita je závislá pouze na jejich výrobci.
Řádek 59: Řádek 59:
  
  
-==== ATI ovladače ==== +==== ATI/AMD ovladače ==== 
-{{.:​link.png}} Navštivte stránku [[Instalace ovladačů grafických karet ATI]].+{{.:​link.png}} Navštivte stránku [[Grafické karty AMD]].
  
  
  • Poslední úprava: 2014/10/01 17:45
  • autor: František Zatloukal