Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
přechod_z_ubuntu_na_kubuntu_xubuntu [2015/06/30 11:38]
Spiras Přidány anglické vlaječky
přechod_z_ubuntu_na_kubuntu_xubuntu [2015/06/30 12:07] (aktuální)
Spiras Přidány obrázky
Řádek 4: Řádek 4:
 Pokud tedy nejste spokojeni se stávajícím GUI (tj. grafické prostředí),​ ale zároveň se vám nechce instalovat jinou distribuci, tento návod je určený právě pro vás. Pokud tedy nejste spokojeni se stávajícím GUI (tj. grafické prostředí),​ ale zároveň se vám nechce instalovat jinou distribuci, tento návod je určený právě pro vás.
  
-===== Změna na Kubuntu (KDE) =====+===== Provedení změny ===== 
 +==== Změna na Kubuntu (KDE) ====
  
 {{.:​apt.png}} Pokud chcete přejít na kompletní [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Kubuntu|Kubuntu]],​ [[Instalace programů|nainstalujte]] balík ''​kubuntu-desktop''​. {{.:​apt.png}} Pokud chcete přejít na kompletní [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Kubuntu|Kubuntu]],​ [[Instalace programů|nainstalujte]] balík ''​kubuntu-desktop''​.
Řádek 10: Řádek 11:
 {{.:​kubuntu.png}} Další možností je nainstalovat balík ''​kde-core''​ a následně si ručně doinstalovávat pouze potřebné aplikace. Tento postup je však vhodný pouze pro alespoň mírně pokročilejší uživatele. {{.:​kubuntu.png}} Další možností je nainstalovat balík ''​kde-core''​ a následně si ručně doinstalovávat pouze potřebné aplikace. Tento postup je však vhodný pouze pro alespoň mírně pokročilejší uživatele.
  
-===== Změna na Xubuntu (Xfce) ​=====+==== Změna na Xubuntu (Xfce) ====
  
 {{.:​xubuntu.png}} Pokud chcete přejít na kompletní [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Xubuntu|Xubuntu]],​ [[Instalace programů|nainstalujte]] balík ''​xubuntu-desktop''​. {{.:​xubuntu.png}} Pokud chcete přejít na kompletní [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Xubuntu|Xubuntu]],​ [[Instalace programů|nainstalujte]] balík ''​xubuntu-desktop''​.
Řádek 16: Řádek 17:
 Pokud jste pokročilý uživatel, nainstalujte balík ''​xfce4''​ a případně další balíky, jak je uznáte za vhodné. Pokud jste pokročilý uživatel, nainstalujte balík ''​xfce4''​ a případně další balíky, jak je uznáte za vhodné.
  
-===== Změna na Ubuntu (Gnome) ​=====+==== Změna na Ubuntu (Gnome) ====
  
 {{.:​ubuntu.png}} Pokud chcete přejít na kompletní Ubuntu s minulým prostředím,​ [[Instalace programů|nainstalujte]] balík %%ubuntu-desktop%%,​ pro pokročilé popřípadě %%gnome2%% a další vámi potřebné balíky. {{.:​ubuntu.png}} Pokud chcete přejít na kompletní Ubuntu s minulým prostředím,​ [[Instalace programů|nainstalujte]] balík %%ubuntu-desktop%%,​ pro pokročilé popřípadě %%gnome2%% a další vámi potřebné balíky.
  
-===== Ostatní, neoficiální prostředí ​=====+==== Ostatní, neoficiální prostředí ====
  
 {{.:​plugin.png}} Existuje spousta dalších, méně používaných,​ grafických prostředí pro Linux. Tyto ovšem často nejsou ve zdrojích projektu Ubuntu, nicméně je možné je nainstalovat jinou cestou. Tuto jinou cestu rozhodně nedoporučujeme nováčkům. {{.:​plugin.png}} Existuje spousta dalších, méně používaných,​ grafických prostředí pro Linux. Tyto ovšem často nejsou ve zdrojích projektu Ubuntu, nicméně je možné je nainstalovat jinou cestou. Tuto jinou cestu rozhodně nedoporučujeme nováčkům.
Řádek 30: Řádek 31:
   * [[http://​www.lxde.org/​|LXDE]] {{:en.png}} - Velmi svižné prostředí,​ vhodné i na slabé počítače a netbooky   * [[http://​www.lxde.org/​|LXDE]] {{:en.png}} - Velmi svižné prostředí,​ vhodné i na slabé počítače a netbooky
  
-===== Přepínání mezi prostředími ​Gnome/​KDE/​Xfce =====+===== Doladění ===== 
 +==== Přepínání mezi prostředími ====
 {{.:​switch.png}} Na přihlašovací obrazovce máte tlačítko **Možnosti sezení** (název se může mírně lišit podle toho, zda používáte K/​X/​Ubuntu),​ ve kterém si můžete zvolit, které prostředí se použije pro další přihlášení. {{.:​switch.png}} Na přihlašovací obrazovce máte tlačítko **Možnosti sezení** (název se může mírně lišit podle toho, zda používáte K/​X/​Ubuntu),​ ve kterém si můžete zvolit, které prostředí se použije pro další přihlášení.
  
-===== Přepnutí vzhledu bootovací obrazovky ​=====+{{:​systém:​ubuntu-přihlašování-více-okenních-manažerů.jpg?​300|}} 
 +==== Přepnutí vzhledu bootovací obrazovky ====
 Pokud si například nainstalujete do Ubuntu balíček %%kubuntu-desktop%%,​ automaticky se změní vzhled zaváděcí obrazovky (boot splash) na logo Kubuntu. Pokud chcete vybrat jiný vzhled, spusťte následující příkaz: Pokud si například nainstalujete do Ubuntu balíček %%kubuntu-desktop%%,​ automaticky se změní vzhled zaváděcí obrazovky (boot splash) na logo Kubuntu. Pokud chcete vybrat jiný vzhled, spusťte následující příkaz:
 <​code>​ <​code>​
Řádek 40: Řádek 43:
 Pokud máte nainstalovaných bootovacích obrazovek více, zeptá se vás, kterou chcete použít. Pomocí čísel tedy vyberte %%usplash-default.so%% pro Ubuntu, %%kubuntu-splash.so%% pro Kubuntu apod. Pokud máte nainstalovaných bootovacích obrazovek více, zeptá se vás, kterou chcete použít. Pomocí čísel tedy vyberte %%usplash-default.so%% pro Ubuntu, %%kubuntu-splash.so%% pro Kubuntu apod.
  
 +{{:​systém:​splash-screen.jpg?​200|}}
 ====== Odstranění některého prostředí ====== ====== Odstranění některého prostředí ======
-{{.:​clear.png}} Pokud jste například na Ubuntu nainstalovali metabalík %%kubuntu-desktop%% a chcete jej odinstalovat,​ nestačí odinstalovat pouze tento balík. Vše, co se nainstalovalo s tímto balíkem, stále zůstane v systému. Je nutné vypsat všechny balíky patřící do odstraňovaného prostředí. To může mít za důsledek, že si zároveň odstraníte i některé používané aplikace. Ty si potom můžete opět doinstalovat.+{{.:​clear.png}} Pokud jste například na Ubuntu nainstalovali ​[[metabalík|metabalík]] ​%%kubuntu-desktop%% a chcete jej odinstalovat,​ nestačí odinstalovat pouze tento balík. Vše, co se nainstalovalo s tímto balíkem, stále zůstane v systému. Je nutné vypsat všechny balíky patřící do odstraňovaného prostředí. To může mít za důsledek, že si zároveň odstraníte i některé používané aplikace. Ty si potom můžete opět doinstalovat.
  
   * Pro návrat k čistému **Ubuntu** čtěte [[http://​www.psychocats.net/​ubuntu/​puregnome|Pure GNOME]] {{:​en.png}}.   * Pro návrat k čistému **Ubuntu** čtěte [[http://​www.psychocats.net/​ubuntu/​puregnome|Pure GNOME]] {{:​en.png}}.
Řádek 47: Řádek 51:
   * Pro návrat k čistému **Xubuntu** čtěte [[http://​www.psychocats.net/​ubuntu/​purexfce|Pure XFCE]] {{:​en.png}}.   * Pro návrat k čistému **Xubuntu** čtěte [[http://​www.psychocats.net/​ubuntu/​purexfce|Pure XFCE]] {{:​en.png}}.
  
-V každé verzi návodu jsou ke konci textu vypsány příkazy, kterými lze odstranit zbývající dvě prostředí. Celý obsah daného textového pole zkopírujte do [[Terminálu]]. Jedná se vždy o jediný příkaz. Pokud používáte starší verzi distribuce, nezapomeňte se na dané stránce pomocí odkazu přepnout na svoji verzi.+V každé verzi návodu jsou ke konci textu vypsány příkazy, kterými lze odstranit zbývající dvě prostředí. Celý obsah daného textového pole zkopírujte do [[Terminálu]]. Jedná se vždy o jediný příkaz. Pokud používáte starší verzi distribuce, nezapomeňte se na dané stránce pomocí odkazu přepnout na svou verzi.
  
-{{.:​tip.png}}+<WRAP center round help 60%>
 Pokud tedy jste například měli původně Ubuntu, doinstalovali ''​kubuntu-desktop'',​ a nyní se chcete prostředí KDE opět odstranit, čtěte [[http://​www.psychocats.net/​ubuntu/​purekde|Pure KDE]] a postupujte dle sekce //Remove Kubuntu//. Pokud tedy jste například měli původně Ubuntu, doinstalovali ''​kubuntu-desktop'',​ a nyní se chcete prostředí KDE opět odstranit, čtěte [[http://​www.psychocats.net/​ubuntu/​purekde|Pure KDE]] a postupujte dle sekce //Remove Kubuntu//.
 +</​WRAP>​
 +
  
 {{page>​Úpravy/​Konvence}} {{page>​Úpravy/​Konvence}}
  • Poslední úprava: 2015/06/30 12:07
  • autor: Spiras