Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
průvodce_po_instalaci [2012/08/28 22:12]
Martin Šácha
průvodce_po_instalaci [2012/08/29 12:09] (aktuální)
Vojtěch Trefný
Řádek 9: Řádek 9:
 ====== Prostředí Unity ====== ====== Prostředí Unity ======
  
-Již od [[vydání|Vydání]] 11.04 Natty Narwhal přichází Ubuntu s pracovním prostředím [[Unity]], které poněkud výrazněji mění obvyklý způsob práce s počítačem. Podrobné informace o tomto prostředí naleznete na stránce [[Unity]], stručně jej představíme i zde.+Již od [[:Vydání]] 11.04 Natty Narwhal přichází Ubuntu s pracovním prostředím [[Unity]], které poněkud výrazněji mění obvyklý způsob práce s počítačem. Podrobné informace o tomto prostředí naleznete na stránce [[Unity]], stručně jej představíme i zde.
  
  
Řádek 34: Řádek 34:
  
  
-{{ .:​global-menu.png }}+{{ :unity/global-menu.png }}
  
  
Řádek 53: Řádek 53:
 ====== Úprava seznamu zdrojů ====== ====== Úprava seznamu zdrojů ======
  
-{{.:​software-properties.png}} Po instalaci Ubuntu je dobré aktivovat si i komerční zdroj softwaru, který obsahuje některé často používané "​komerční"​ aplikace, jako je například Acroread (Adobe Reader pro Linux). Spusťte nástroj **Centrum softwaru pro Ubuntu** a z jeho nabídky zvolte **Upravit → Zdroje softwaru...** Přejděte na kartu **Ostatní software** a nastavte vše podle obrázku.+{{.:instalace programů/software-properties.png}} Po instalaci Ubuntu je dobré aktivovat si i komerční zdroj softwaru, který obsahuje některé často používané "​komerční"​ aplikace, jako je například Acroread (Adobe Reader pro Linux). Spusťte nástroj **Centrum softwaru pro Ubuntu** a z jeho nabídky zvolte **Upravit → Zdroje softwaru...** Přejděte na kartu **Ostatní software** a nastavte vše podle obrázku.
  
 +{{ .:instalace programů/​treti-strana.png }}
  
-{{ .:​treti-strana.png }} +{{:​eyes.png}} Podrobný návod naleznete v článku [[Přidávání zdrojů]].
- +
- +
-{{.:eyes.png}} Podrobný návod naleznete v článku [[Přidávání zdrojů]].+
  
 ====== Dodatečné ovladače ====== ====== Dodatečné ovladače ======
Řádek 76: Řádek 74:
 ====== Rozšiřující nesvobodný software ====== ====== Rozšiřující nesvobodný software ======
 {{.:​sound.png}} Ubuntu z licenčních důvodů nemůže obsahovat některé často používané proprietární technologie,​ jako Flash nebo MP3 a WMA kodeky potřebné pro přehrání nejrozšířenějších hudebních formátů. Není však těžké je doinstalovat. V případě kodeků a modulů do webového prohlížeče vám Ubuntu nabídne jejich instalaci ihned, jakmile bude potřeba. {{.:​sound.png}} Ubuntu z licenčních důvodů nemůže obsahovat některé často používané proprietární technologie,​ jako Flash nebo MP3 a WMA kodeky potřebné pro přehrání nejrozšířenějších hudebních formátů. Není však těžké je doinstalovat. V případě kodeků a modulů do webového prohlížeče vám Ubuntu nabídne jejich instalaci ihned, jakmile bude potřeba.
- 
  
 {{ .:​kodeky-autoinstall.png }} {{ .:​kodeky-autoinstall.png }}
- 
  
 <WRAP tip>​Můžete ale rovnou [[Instalace programů|nainstalovat]] balík [[apt://​ubuntu-restricted-extras|ubuntu-restricted-extras]],​ který vám zpřístupní [[Vyhrazené formáty|multimediální kodeky]], [[Vyhrazené formáty:​Flash|Adobe Flash]], nejpoužívanější [[Microsoftí fonty]] (písma), soubory potřebné pro [[Vyhrazené formáty:​Přehrávání DVD|přehrávání DVD]] a podporu pro rozbalování [[Práce s archivy#​rar|.rar]] archivů. <WRAP tip>​Můžete ale rovnou [[Instalace programů|nainstalovat]] balík [[apt://​ubuntu-restricted-extras|ubuntu-restricted-extras]],​ který vám zpřístupní [[Vyhrazené formáty|multimediální kodeky]], [[Vyhrazené formáty:​Flash|Adobe Flash]], nejpoužívanější [[Microsoftí fonty]] (písma), soubory potřebné pro [[Vyhrazené formáty:​Přehrávání DVD|přehrávání DVD]] a podporu pro rozbalování [[Práce s archivy#​rar|.rar]] archivů.
Řádek 102: Řádek 98:
 {{.:​keyboard.png}} Jste-li zvyklí používat více rozložení kláves (českou a USA klávesnici),​ můžete si jednoduše tato rozložení nastavit s možností jednoduchého přepínání. {{.:​keyboard.png}} Jste-li zvyklí používat více rozložení kláves (českou a USA klávesnici),​ můžete si jednoduše tato rozložení nastavit s možností jednoduchého přepínání.
  
-{{ .:​indikator_klavesnice.png }}+{{ .:unity/indikator_klavesnice.png }}
  
 Ve chvíli, kdy budete mít nastaveno více než jedno rozložení klávesnice vám systém do horního panelu automaticky přidá //​indikátor//​ sloužící pro snadné přepínání mezi jednotlivými rozloženími. Ve chvíli, kdy budete mít nastaveno více než jedno rozložení klávesnice vám systém do horního panelu automaticky přidá //​indikátor//​ sloužící pro snadné přepínání mezi jednotlivými rozloženími.
Řádek 115: Řádek 111:
  
 Více informací, včetně odkazu pro zobrazení výsledků ankety najdete v článku [[Anketa oblíbenosti]]. Více informací, včetně odkazu pro zobrazení výsledků ankety najdete v článku [[Anketa oblíbenosti]].
-{{ .:​anketa-oblibenosti-gui.png }}+{{ .:instalace programů/anketa-oblibenosti-gui.png }}
  
 === Otevření Sledování systému po stisku Ctrl+Alt+Del === === Otevření Sledování systému po stisku Ctrl+Alt+Del ===
Řádek 134: Řádek 130:
  
 V případě problémů čtěte článek [[České titulky ve filmech]]. V případě problémů čtěte článek [[České titulky ve filmech]].
- 
  
 ====== ICQ komunikátor ====== ====== ICQ komunikátor ======
  
-{{.:​empathy-logo.png}} ​Používáte-li síť ICQ, můžete se na ni připojit pomocí komunikátoru [[Empathy]]. Komunikace s vašimi kamarády používající Windows může, při špatném nastavení, špatně zobrazovat české znaky. Řešení tohoto problému najdete v článku [[Empathy|o Empathy]] a také [[Pidgin|o Pidginu]].+Používáte-li síť ICQ, můžete se na ni připojit pomocí komunikátoru [[Empathy]]. Komunikace s vašimi kamarády používající Windows může, při špatném nastavení, špatně zobrazovat české znaky. Řešení tohoto problému najdete v článku [[Empathy|o Empathy]] a také [[Pidgin|o Pidginu]].
  
 <WRAP tip> V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) doporučujeme používat komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol se širokými možnostmi. Více informací se dozvíte v článcích [[Empathy]],​ [[Pidgin]] a [[Jabber]].</​WRAP>​ <WRAP tip> V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) doporučujeme používat komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol se širokými možnostmi. Více informací se dozvíte v článcích [[Empathy]],​ [[Pidgin]] a [[Jabber]].</​WRAP>​
  • Poslední úprava: 2012/08/29 12:09
  • autor: Vojtěch Trefný