Pidgin

Pidgin (dříve Gaim) je internetový komunikátor. Podporuje protokoly Jabber, ICQ (AIM), MSN, Yahoo!, IRC, Skype a další. Z těchto protokolů podporuje vlastnosti, jako přenos souborů, volitelné zprávy o stavu uživatele, upozornění na zprávy, ale také audio a video hovory prostřednictvím jabberu apod.

Instalace

Ze zdrojů nainstalujte balík pidgin.

Použití

Pidgin můžete spustit z nabídky Aplikace → Internet → Internetový komunikátor Pidgin případně příkazem pidgin.

Nastavení

Účty

Při prvním spuštění budete vyzváni k nastavení vašich účtů. K úspěšnému připojení musíte mít již vytvořen alespoň jeden účet. Pokud účet nemáte, můžete si jej vytvořit na následujících odkazech:

Zásuvné moduly

Funkce Pidginu je možné rozšířit pomocí zásuvných modulů. Jejich nastavení se provádí v Nástroje → Zásuvné moduly.

Libnotify

Zásuvný modul libnotify upozorňuje na nové zprávy a na změnu stavu kontaktů. Nainstalujete jej balíkem pidgin-libnotify.

Guifications

Podobnou funkci jako libnotify má také Guifications. Nainstalujete jej balíkem pidgin-guifications.

Tipy, triky

Historie zpráv

Pidgin ve výchozím nastavení neukládá historii vaší komunikace. To bude pravděpodobně chtít většina uživatelů změnit. Přejděte do Nástroje → Nastavení → Zaznamenávání a zaškrtněte Zaznamenávat všechny instant message.

Taktéž si můžete zapnout zásuvný modul, který vám vždy v okně zprávy zobrazí pár řádků z předchozí konverzace. To uděláte v Nástroje → Zásuvné moduly aktivací modulu Historie.

Sledování kamarádů

V Pidginu je možno při některých událostech, jako přihlášení kamaráda, spustit jakoukoliv akci. Klikněte na Nástroje → Sledování kamarádů → Přidat. Zde již stačí jen vyplnit jméno kamaráda, vybrat akci po které se děje akce a jaká akce to bude. Je možné i provést určitou akci po svém přihlášení/odhlášení či jiné akci, jen je nutné sám sebe přidat do seznamu kamarádů.

Otevření odkazů

Pokud chcete, aby se po kliknutí v prohlížeči Firefox na odkaz ve tvaru xmpp:uzivatel@server automaticky otevřelo okno chatu, nainstalujte balík libpurple-bin.

Skype

V Pidginu se si můžete psát i přes Skype, nevýhodou je že i přesto musíte mít zapnut oficiální Skype client. Pokud však přesto chcete využít této možnosti, tak si ze stránek Skype pluginu stáhněte soubor libskype.so (příp. libskype64.so) a uložte ho do /usr/lib/purple-2. Nyní již stačí jen po restartu Pidginu přidat Skype účet.

Problémy

Nefunguje čeština v ICQ zprávách

Pokud vaši přátelé používají MS Windows, ICQ zprávy od nich vám mohou přicházet jako „rozsypaný čaj“. Opravíte to tak, že v Pidginu zvolíte Účty → Přidat/Upravit, vyberete svůj ICQ účet, stiskněte Změnit, vyberete Pokročilé → Kódování a tam zadáte windows-1250. Nastavení uložte a připojte se znovu. Chybné české názvy mohou zůstat u jmen kontaktů v seznamu a u jejich stavových hlášek. Pojmenujte si je bez češtiny nebo zanevřete na ICQ.

Problém však stále může přetrvávat, pokud protistrana používá QIP. V tom případě je problém na její straně a je třeba upravit nastavení QIP. Toto ale nefunguje u nových verzí qip 2005, na stránkách Sedaha's page je návod jak tento poblém vyřešit pomocí dekóderu.

Zmíněná chyba je způsobena zastaralostí protokolu ICQ. V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) je uživatelům doporučeno, aby používali komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol s širokými možnostmi. Čtěte Jabber.

Pokud se chcete dozvědět více o problému kódování českých znaků, který MS Windows přináší, navštivte článek Kódování znaků.

Nemohu přidat kamaráda (ICQ)

Pokud při přihlašování ke svému ICQ účtu dostáváte chybovou hlášku Nemohu přidat kamaráda a zároveň máte plně aktualizovaný systém, mělo by pomoci nainstalovat nejnovější verzi Pidginu z GetDeb.

ICQ se odpojí ihned po připojení

Pokud máte Ubuntu 8.04, obsažená verze Pidginu komunikuje s ICQ serverem příliš rychle, a ICQ jej za to „potrestá“ odpojením (projevuje se pouze při velkém množství kontaktů v seznamu). Stáhněte si nejnovější verzi Pidginu z GetDeb.

Nefunkční přenosy souborů (ICQ)

Pokud se ve výchozím nastavení Pidginu pokusíte přenést soubor do originálního ICQ klienta, může se stát, že odeslání skončí chybovou hláškou. Tomu jednoduše zabráníte, když v seznamu kamarádů klepnete na Účty → Spravovat, poklepete na váš ICQ účet, přepnete se na kartu Pokročilé a zaškrtnete Vždy pro přenosy souborů a přímé IM používat proxy server AIM/ICQ. Potvrďte Uložit a okno účty zavřete. Nyní by již měly přenosy bez problémů fungovat.

Kontrola jiného než českého pravopisu

V Pidginu je standardně nastaven český slovník pro českou kontrolu pravopisu. Jak přidat jiné slovníky a nastavit např. anglickou kontrolu pravopisu?

Podle anglického návodu nainstalovat sadu plugin; pro Pidgin a aktivovat plugin Switch Spell. Nebo počkat až se v Synapticu objeví novější verze pidgin-plugin-pack (zatím je v Ubuntu 7.10 verze 2.0.0-1, která plugin Switch Spell neobsahuje).

Odkazy

Poslední úprava: 2013/03/21 10:38, autor: Vojtěch Trefný
Logo Ubuntu, Ubuntu a Canonical jsou registrované obchodní známky firmy Canonical Ltd.