Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
releasenotes [2012/10/25 11:28]
Tadeáš Pařík překlep
releasenotes [2012/10/28 15:51] (aktuální)
Vojtěch Trefný
Řádek 16: Řádek 16:
  
 ====== Nové funkce v Ubuntu ====== ====== Nové funkce v Ubuntu ======
-Už není k dispozici běžný CD obraz, DVD obraz a nebo alternativní disk, ale pouze 800 MB veliký obraz média Ubuntu, který může být použit pro instalaci z USB nebo DVD. Uživatelé,​ kteří dříve instalovali za použití LVM a nebo kompletního šifrování disku pomocí alternativního média ​**mohou využít konsolidované instalační médium Ubuntu 12.10**.+Už není k dispozici běžný CD obraz, DVD obraz a nebo alternativní disk, ale pouze 800 MB veliký obraz média Ubuntu, který může být použit pro instalaci z USB nebo DVD. Uživatelé,​ kteří dříve instalovali za použití LVM a nebo kompletního šifrování disku pomocí alternativního média mohou využít konsolidované instalační médium Ubuntu 12.10.
  
 Počínaje s Ubuntu 12.10, instalační obrazy ARM jsou dostupné stejně jako obrazy pro ostatní architektury. Pro instalace by mělo být využito USB disku. Počínaje s Ubuntu 12.10, instalační obrazy ARM jsou dostupné stejně jako obrazy pro ostatní architektury. Pro instalace by mělo být využito USB disku.
Řádek 31: Řádek 31:
     * Aktualizovaný indicator-messages a nové api libmessaging-menu (což označilo původní knihovnu libindicate za zastaralou)     * Aktualizovaný indicator-messages a nové api libmessaging-menu (což označilo původní knihovnu libindicate za zastaralou)
     * Všechny ikony Launcheru (kromě Domovské stránky a koše) lze nyní přesouvat     * Všechny ikony Launcheru (kromě Domovské stránky a koše) lze nyní přesouvat
-    * Přidána možnost ​odepnout ​ikonu Vyměnitelných zařízení z launcheru ​a **vyčistit** ji +    * Přidána možnost ​odebrat ​ikonu vyměnitelných zařízení z launcheru 
-    * V **rozšířeném** režimu ​(Super + W) je možno zavřít otevřená okna kliknutím na tlačítko pro zavření, které se zobrazí po najetí myší na okno+    * Při výběru oken aplikace pomocí náhledu ​(Super + W) je možno zavřít otevřená okna kliknutím na tlačítko pro zavření, které se zobrazí po najetí myší na okno
     * Gwibber lens nyní podporují náhledy v Dashi     * Gwibber lens nyní podporují náhledy v Dashi
     * WebApps nyní podporují stahování balíčků vyžádaných danými weby, které uživatel navštívil     * WebApps nyní podporují stahování balíčků vyžádaných danými weby, které uživatel navštívil
Řádek 72: Řádek 72:
 WebApps umožňují uživatelům Ubuntu spouštět online aplikace jako Facebook, Twitter, Last.fm a Gmail přímo z plochy. Způsobí to, že se webové aplikace chovají podobně jako offline aplikace, což dramaticky zlepšuje zážitek uživatele; je to rychlejší a redukuje počet otevřených panelů v prohlížeči a oken, které mohou udělat počítač neovladatelným. WebApps umožňují uživatelům Ubuntu spouštět online aplikace jako Facebook, Twitter, Last.fm a Gmail přímo z plochy. Způsobí to, že se webové aplikace chovají podobně jako offline aplikace, což dramaticky zlepšuje zážitek uživatele; je to rychlejší a redukuje počet otevřených panelů v prohlížeči a oken, které mohou udělat počítač neovladatelným.
  
-Tyto aplikace mohou profitovat také z nového HUD systému Ubuntu a usnadnit tak navigaci. ​**Možnosti webu se tak posunuly do čela moderního vzhledu uživatelského rozhraní, což z nich dělá produktivní,​ rychlé a plynulé aplikace na počítači.**+Tyto aplikace mohou profitovat také z nového HUD systému Ubuntu a usnadnit tak navigaci. Možnosti webu se tak posunuly do čela moderního vzhledu uživatelského rozhraní, což z nich dělá produktivní,​ rychlé a plynulé aplikace na počítači.
  
 ===== Společná infrastruktura ===== ===== Společná infrastruktura =====
Řádek 100: Řádek 100:
  
 ==== Python 3.2 ==== ==== Python 3.2 ====
-Ubuntu začalo s migrací z Python 2 na [[http://​docs.python.org/​py3k/​whatsnew/​3.0.html | Python 3]] většina ​**pythoních** ​aplikací, které jsou součástí Ubuntu a jejich závislých knihoven byla převedena do Python 3. Ve většině případů jsou knihovny dostupné ve verzi Python 3, tak i Python 2. Převedené aplikace budou fungovat pouze s Python 3. Práce bude pokračovat v Ubuntu 13.04.+Ubuntu začalo s migrací z Python 2 na [[http://​docs.python.org/​py3k/​whatsnew/​3.0.html | Python 3]] většina ​python ​aplikací, které jsou součástí Ubuntu a jejich závislých knihoven byla převedena do Python 3. Ve většině případů jsou knihovny dostupné ve verzi Python 3, tak i Python 2. Převedené aplikace budou fungovat pouze s Python 3. Práce bude pokračovat v Ubuntu 13.04.
  
 Pokud máte své vlastní aplikace založené na Python 2, nepanikařte! Python 2 bude dostupný (jako balíček python) v dohledné budoucnosti. Avšak, pro co nejlepší podporu příštích vydání Ubuntu byste měli zvážit převod kódu do Python 3. Na [[https://​wiki.ubuntu.com/​Python/​3 | Python/3]] jsou pro toto nějaká doporučení. Pokud máte své vlastní aplikace založené na Python 2, nepanikařte! Python 2 bude dostupný (jako balíček python) v dohledné budoucnosti. Avšak, pro co nejlepší podporu příštích vydání Ubuntu byste měli zvážit převod kódu do Python 3. Na [[https://​wiki.ubuntu.com/​Python/​3 | Python/3]] jsou pro toto nějaká doporučení.
  
 ==== GNU Toolchain ==== ==== GNU Toolchain ====
-Ubuntu 12.10 obsahuje nový GNU **toolchain**, který obsahuje: [[http://​www.gnu.org/​software/​gcc/​ | GCC]] 4.7.2 (v Ubuntu 12.04 LTS byl 4.6), aktuální revizi binutils z větve 2.23 (v Ubuntu 12.04 LTS byl 2.22), eglibc 2.15 a gdb 7.5+Ubuntu 12.10 obsahuje nový GNU toolchain, který obsahuje: [[http://​www.gnu.org/​software/​gcc/​ | GCC]] 4.7.2 (v Ubuntu 12.04 LTS byl 4.6), aktuální revizi binutils z větve 2.23 (v Ubuntu 12.04 LTS byl 2.22), eglibc 2.15 a gdb 7.5
  
 Další informace mohou být nalezeny v upstreamu ([[http://​gcc.gnu.org/​gcc-4.7/​changes.html | GCC-4.7]], [[http://​sourceware.org/​gdb/​download/​ANNOUNCEMENT | gdb]]). Další informace mohou být nalezeny v upstreamu ([[http://​gcc.gnu.org/​gcc-4.7/​changes.html | GCC-4.7]], [[http://​sourceware.org/​gdb/​download/​ANNOUNCEMENT | gdb]]).
Řádek 119: Řádek 119:
 ===== Přehled ===== ===== Přehled =====
 Příprava počítače pro Ubuntu je nyní mnohem jednodušší s širším spektrem možností nastavení pevného disku. Každá možnost je detailněji popsána, tak aby vám poskytnuto jasné vysvětlení akcí, které se vykonají vaším výběrem. Příprava počítače pro Ubuntu je nyní mnohem jednodušší s širším spektrem možností nastavení pevného disku. Každá možnost je detailněji popsána, tak aby vám poskytnuto jasné vysvětlení akcí, které se vykonají vaším výběrem.
- 
-Nyní můžete provádět upgrade nebo reinstalaci Ubuntu **s Desktop CD installer, poskytovaného přes Internet**. 
  
 ===== Stažení ===== ===== Stažení =====
Řádek 174: Řádek 172:
  
 ===== Toolchain ===== ===== Toolchain =====
-  * Python 2.7.3 obsahuje opravu pro bezpečnostní chybu ohrožující ​**Python'​s dict a set implementace**. Dobře vytvořený nedůvěryhodný vstup může vést k extrémně dlouhým časům výpočtů a znepřístupnění služeb. Ačkoliv je to ve výchozím nastavení vypnuto, zranitelné aplikace jako CGI skripty mohou výslovně povolit "hash randomization"​ pro prevenci této chyby. Kvůli detailům implementace této opravy nebudou virtualenvs vytvořené ve starší verzi 2.7.x fungovat v 2.7.3. Zejména modul os by neměl obsahovat urandom funkci. Tento problém může být opraven znovuvytvořením poškozených virtualenvs s novou verzí Python 2.7.3. Prohlédněte [[http://​bugs.python.org/​issue13703]] pro více informací. ([[https://​bugs.launchpad.net/​bugs/​954595 | 954595]])+  * Python 2.7.3 obsahuje opravu pro bezpečnostní chybu ohrožující Python'​s dict a set implementace. Dobře vytvořený nedůvěryhodný vstup může vést k extrémně dlouhým časům výpočtů a znepřístupnění služeb. Ačkoliv je to ve výchozím nastavení vypnuto, zranitelné aplikace jako CGI skripty mohou výslovně povolit "hash randomization"​ pro prevenci této chyby. Kvůli detailům implementace této opravy nebudou virtualenvs vytvořené ve starší verzi 2.7.x fungovat v 2.7.3. Zejména modul os by neměl obsahovat urandom funkci. Tento problém může být opraven znovuvytvořením poškozených virtualenvs s novou verzí Python 2.7.3. Prohlédněte [[http://​bugs.python.org/​issue13703]] pro více informací. ([[https://​bugs.launchpad.net/​bugs/​954595 | 954595]])
  
 ===== VMware Player ===== ===== VMware Player =====
Řádek 196: Řádek 194:
     * Žádné menu při kliku pravým tlačítkem na plochu.     * Žádné menu při kliku pravým tlačítkem na plochu.
     * Když nejsou zobrazeny žádné aplikace (tzn. když je zobrazena plocha místo jiného okna), důležité klávesy Unity jako Super a Alt nebudou fungovat.     * Když nejsou zobrazeny žádné aplikace (tzn. když je zobrazena plocha místo jiného okna), důležité klávesy Unity jako Super a Alt nebudou fungovat.
-    ​* **Quicklist** Správce souborů nezobrazuje žádné užitečné záložky.+    * Quicklist Správce souborů nezobrazuje žádné užitečné záložky.
   * Při použití nesvobodného ovladače na některých kartách NVidia při přesouvání oken a jiných velkých změn na obrazovce dochází k trhání. ([[https://​bugs.launchpad.net/​bugs/​600178 | 600178]])   * Při použití nesvobodného ovladače na některých kartách NVidia při přesouvání oken a jiných velkých změn na obrazovce dochází k trhání. ([[https://​bugs.launchpad.net/​bugs/​600178 | 600178]])
   * Systémová služba pro správu barevných profilů zařízení na některých systémech padá. ([[https://​bugs.launchpad.net/​bugs/​1026520 | 1026520]])   * Systémová služba pro správu barevných profilů zařízení na některých systémech padá. ([[https://​bugs.launchpad.net/​bugs/​1026520 | 1026520]])
  • Poslední úprava: 2012/10/28 15:51
  • autor: Vojtěch Trefný