Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
spustitelný_příznak [2012/07/28 16:02]
Ubuntu
spustitelný_příznak [2015/06/27 11:21] (aktuální)
Spiras Provedeny především stylické úpravy. (Plus drobná změna větné skladby)
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Spustitelný příznak ====== ====== Spustitelný příznak ======
  
-{{.:​exec.png}} V Linuxu mají všechny soubory možnost ​mít nastavený ​**spustitelný ​íznak**. Tento příznak rozhoduje, zda daný soubor lze či nelze spustit. Díky této ochraně je velice těžké ​si některý soubor spustit omylem. Taktéž vás velice účinně chrání před viry, protože případný záškodnický program nestačí jen stáhnout z internetu, ale před spuštěním ho musíte i označit spustitelným ​íznakem. Tento přístup má tedy mnoho výhod. Samozřejmě,​ začátečníkovi,​ který o něm neví, může způsobit těžkosti. Pokud jste si tedy např. z Internetu stáhli soubor, který chcete spustit (může to být třeba hra, která není ve výchozích [[Instalace programů|Ubuntu zdrojích]]),​ je nutné na něm nejprve nastavit **spustitelný příznak**.+{{.:​exec.png}} V Linuxu mají všechny soubory možnost **spustitelného ​íznaku**. Tento příznak rozhoduje, zda daný soubor lze či nelze spustit. Díky této ochraně je velice těžké některý soubor spustit omylem. Taktéž vás velice účinně chrání před viry, protože případný záškodnický program nestačí jen stáhnout z internetu, ale aby se spustil, potřebuje právě spustitelný ​íznak. Bez něj je zcela neškodný. Tento přístup má tedy mnoho výhod. Samozřejmě,​ začátečníkovi,​ který o něm neví, může způsobit těžkosti. Pokud jste si tedy např. z Internetu stáhli soubor, který chcete spustit (může to být třeba hra, která není ve výchozích [[Instalace programů|Ubuntu zdrojích]]),​ je nutné na něm nejprve nastavit **spustitelný příznak**.
  
  
Řádek 8: Řádek 8:
 === Graficky === === Graficky ===
  
-Využijeme výchozího správce souborů [[Nautilus]]. Najděte si daný soubor (na ploše či kdekoliv jinde)klikněte na něj pravým tlačítkem, z kontextové nabídky zvolte **Vlastnosti** a na kartě **Oprávnění** zaškrtněte **Povolit spouštění souboru jako programu**. Toť vše, nyní už můžete soubor [[#​spusteni|spustit]].+Využijeme výchozího správce souborů [[Nautilus]]. Najděme si daný soubor (na ploše či kdekoliv jinde) ​klikněte na něj pravým tlačítkem. Z kontextové nabídky ​poté zvolte **Vlastnosti**a na kartě **Oprávnění** zaškrtněte **Povolit spouštění souboru jako programu**. Toť vše, nyní už můžete soubor [[#​spusteni|spustit]].
  
- +{{ .:​spustitelny-priznak.png}}
-{{ .:​spustitelny-priznak.png }}+
  
  
 === V příkazovém řádku === === V příkazovém řádku ===
-Druhou možností je využít [[Terminál|Terminálu]]. Otevřeme si Terminál, ​[[Základní příkazy|přesuneme ​se]] do adresáře s daným souborem, a napíšeme příkaz:+Druhou možností je využití [[Terminál|Terminálu]]. Otevřeme si ho a [[Základní příkazy|přesuňme ​se]] do adresáře s daným souborem. Poté napíšeme příkaz:
 <​code>​ <​code>​
 chmod +x <​jméno_souboru>​ chmod +x <​jméno_souboru>​
Řádek 24: Řádek 23:
  
  
 +<WRAP round info 60%>
 Na obrázku je vidět, že soubor prvně nebyl spustitelný (vypisoval se šedě), a po příslušném příkazu již spustitelný je (vypisuje se zeleně). Na obrázku je vidět, že soubor prvně nebyl spustitelný (vypisoval se šedě), a po příslušném příkazu již spustitelný je (vypisuje se zeleně).
 +</​WRAP>​
 +
  
  
 ==== Spuštění souboru ==== ==== Spuštění souboru ====
 === Graficky === === Graficky ===
-Využijeme výchozího správce souborů [[Nautilus]]. Najděte si daný soubor (označený [[#​priznak|spustitelným příznakem]]),​ a dvakrát na něj poklepejte (nebo ho označte a dejte //Enter//). Z uvedené nabídky vyberte //Spustit// (pokud je to nějaká aplikace), nebo //Spustit v Terminálu//​ (pokud je to typicky nějaký instalační soubor). U instalačních a podobných souborů je lepší spouštět jej v [[Terminál|Terminálu]],​ protože tam může zobrazovat nějaké důležité informace, nebo se i vás na něco ptát.+Využijeme výchozího správce souborů [[Nautilus]]. ​ 
 +Najděte si daný soubor (označený [[#​priznak|spustitelným příznakem]]),​ a dvakrát na něj poklepejte (nebo ho označte a dejte //Enter//). Z uvedené nabídky vyberte //Spustit// (pokud je to nějaká aplikace), nebo //Spustit v Terminálu//​ (pokud je to typicky nějaký instalační soubor). 
 +<WRAP round tip 60%> 
 +U instalačních a podobných souborů je lepší spouštět jej v [[Terminál|Terminálu]],​ protože tam může zobrazovat nějaké důležité informace, nebo se i vás na něco ptát. 
 +</​WRAP>​ 
  
  
Řádek 39: Řádek 46:
 <​code>​ <​code>​
 ./<​jméno_souboru>​ ./<​jméno_souboru>​
-</​code>​Je to opravdu //tečka// //lomeno// //​jméno_souboru//​. Znamená to, že z aktuálního adresáře chcete spustit soubor daného jména. Pro pokročilé uživatele je tento způsob spouštění lepší, protože ​se vám hned po skončení programu nezavřTerminál, tudíž ​si tam můžete ​přečíst případné ​podstatné informace, ​které mohl program vypsat.+</​code>​Je to opravdu //tečka// //lomeno// //​jméno_souboru//​. Znamená to, že z aktuálního adresáře chcete spustit soubor daného jména ​(např. ve složce hra spustíte soubor "​.config"​) 
 +<WRAP round info 60%> 
 +Pro pokročilé uživatele je tento způsob spouštění lepší, protože vám zůstane otevřený Terminál ​i po vypnutí dané aplikace. Čili si budete moci přečís všechny ​podstatné informace, ​jež případně aplikace vypsala. 
 +</​WRAP>​ 
  
  
 {{ .:​Terminal-run-file.png }} {{ .:​Terminal-run-file.png }}
  • Poslední úprava: 2015/06/27 11:21
  • autor: Spiras