vdpau_a_nvidia

No renderer 'pdf' found for mode 'pdf'

VDPAU a NVIDIA

VDPAU je zajímavá možnost zvýšení výkonu zobrazení ve stávajících počítačích zejména, kdy nestačí výkon procesoru na kvalitní zobrazení videa. Týká se grafických karet Nvidia GForce 8000 a výše. Jde o přesun některých pravidelných částí zobrazování na grafický procesor a tím se ušetří čas procesoru. Prakticky klesá vytížení procesoru z běžných až 100% na výborné hodnoty v rozmezí 10 až 50%. Význam to má pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení a rovněž digitální televize v systému HDTV.

Ověřeno instalací Ubuntu 9.10

Předpoklady fyzické

Pokud máte současný počítač s grafickou kartou Nvidia GForce 8000 a novější, je předpoklad, že spustíte úspěšně mód VDPAU a učiníte svou sestavu schopnou kvalitně přehrávat video s HD rozlišením.

Předpoklady programové

Využijete aktuální nabídku Ubuntu, jedná se o nejnovější verzi (9.10 KK) a dále nejnovější ovladač Nvidia ve verzi 195.36.08 (tento je pro kartu Nvidia GF8500 GT).

Úprava zdrojů

Bude třeba zároveň přidat zdroje dalších programů přímo od autorů. Do oddílu Ostatní software přidáte tyto odkazy

deb http://ppa.launchpad.net/nvidia-vdpau/ppa/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/nvidia-vdpau/ppa/ubuntu karmic main

Ještě budete muset přidat klíč

gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 1DABDBB4CEC06767
gpg --export --armor 1DABDBB4CEC06767

K využití zdrojů dojde po aktualizaci tímto

sudo apt-get update

Instalace ovladače

Stáhněte ovladač s adresy www.nvidia.co.uk, zde vyberte podle své karty. Ovladač se objeví jako textová webová stránka, proto vyčkejte, až se stažení projeví hlášením v dolní řádce stránky a pak ji uložte formou „jako“. Název účelně zkraťte na 'nv.run'. Bude se to hodit při vlastní instalaci. Změnou oproti minulým verzím je nutnost instalaci provádět po restartu do režimu nouze (recovery). Podrobnosti najdete zde.

Po proběhnutí několika voleb restartujete.

Příklady použití

Základní přehrávač xine poslouží jako ukázka možného zavedení ovladače VDPAU. Otevřete skrytý adresář ~/.xine a konfigurační soubor 'config' otevřte pomocí textového editoru 'gedit' a najděte a upravte řádku

video.driver:vdpau

Po novém startu Xine již bude ovladač VDPAU využit.

Vývojová skupina okolo problematiky VDPAU využívá Mplayer a jeho nadstavbu SMplayer. Nastavení je jednoduché. 'Možnosti → Nastavení → Obecné → Video', zde vyberte Výstupní ovladač 'vdpau' - OK

Po novém spuštění je SMplayer přípraven.

Startujte jej z terminálu.

mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau /media/film.mkv

Výsledek na obrázku:

Návod jak zprovoznit VDPAU ve VLC playeru najdete zde .

U procesoru Athlon64x2 4000+ a karty Nvidia GF8500GT dosaženo při nastavení VDPAU zátěže v průměru 10% na jádro. Bez použití VDPAU je na druhém jádru často 100% zátěže a přehrávání HD formátu se zasekáváním. Použitý systém: Ubuntu 9.10 , jádro 2.6.31-19-generic. Ovladač videokarty: Nvidia GForce 8500 verze 195.36.08

Vemte v patrnost, že výkon přenesený na grafický procesor navýší teplotu čipu a může to být až o 20°C! Pasivní chladič je nutné doplnit větrákem.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1