akcelerované_prostředí

Akcelerované prostředí

Akcelerované prostředí je rozšíření pracovního prostředí Ubuntu s využitím 3D akcelerace, kterou umožňují moderní grafické karty. Akcelerované prostředí přináší hlavně ony líbivé efekty jako je průhlednost oken, dekorativní stíny pod okny, přepínání ploch pomocí „kostky“ a další.

Akcelerované prostředí můžete potkat také pod názvy 3D Desktop (podle různých efektů navozujících zdání tří rozměrů) nebo Kompozitní prostředí (podle kompozitního správce oken, který umožňuje jejich průhlednost nebo vykreslování stínů).

K úspěšnému „provozu“ akcelerované prostředí je nutné mít funkční 3D akceleraci grafické karty.

Unity

Od vydání Ubuntu 11.04 Natty Narwhal je výchozím pracovním prostředím v Ubuntu prostředí Unity. Toto prostředí je přímo postavené na uvedené technologii Compiz Fusion. Pokud je váš počítač dostatečně výkonný a máte zprovozněnou 3D akceleraci grafické karty, systém vám automaticky spustí prostředí Unity. V opačném případě budete pracovat v prostředí Unity2D, které Compiz Fusion nevyužívá.

Pro více informací o prostředí Unity navštivte návod Unity.

Compiz Fusion

Compiz Fusion je v současné době nejpoužívanější a také nejkvalitnější prostředí poskytující pokročilé grafické efekty. V <ubu> Ubuntu je Compiz Fusion obsažen již v základní instalaci a pokud je váš počítač dostatečně výkonný a máte zprovozněnou 3D akceleraci grafické karty, jsou tyto efekty automaticky spuštěny.

Pro více informací o nastavení Compiz Fusion navštivte návod Compiz Fusion.

Další prostředí

Kromě Compiz Fusion existují i další nástroje, které vám mohou poskytnout různé grafické efekty. U některých se jedná o „opravdová“ prostředí (např. zde zmíněné Metisse), u jiných jde o přímé součásti „běžných“ pracovních prostředí (KWin z prostředí KDE a Kompozitor z prostředí Xfce).

KWin je výchozí správce oken pro pracovní prostředí KDE a od jeho čtvrté verze (v Kubuntu obsažené od vydání 8.10 Intrepid Ibex) poskytuje širokou škálu efektů podobných jako Compiz Fusion.

Pro více informací o nastavení KWin navštivte návod KWin.

Kompozitor je implementací staršího kompozitního správce oken do prostředí Xfce (v Xubuntu obsažené od vydání 8.04 Hardy Heron), který poskytuje pouze některé základní efekty pro okna aplikací, jako je například průhlednost nebo stínování.

Pro více informací o nastavení Kompozitoru navštivte návod Kompozitor.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1