faq:o_ubuntu

FAQ

Praktická příručka pro ty, kteří se chtějí dozvědět co to je Ubuntu.

O Ubuntu

Obecné info, které je dobré znát…

Odkud se vzal?

Názvu Ubuntu dal vzniknout jeden jihoafrický kmen, kde se dá volně přeložit jako lidskost ostatním. Bravurně tak vystihuje filozofii tohoto operačního systému.

Je Ubuntu ekvivalentem Linuxu?

Jeden z nejčastějších mýtů o Linuxu.

GNU/Linux (nebo zkráceně jen Linux) je bezplatný operační systém, který je možno volně stahovat, upravovat, i následně distribuovat. Jeho vývoj, za nímž na počátku stojí vysokoškolák Linus Torvalds započal již v roce 1991.

Ubuntu je jednou z distribucí Linuxu (jádra OS). Ta se na Linux „nabaluje“ a má za úkol uživateli obstarávat plnohodnotné funkce moderního systému - aplikace, grafické rozhraní, intuitivní nastavení apod. Prostě vše, po čem takový typický uživatel touží, a ještě něco na víc.

Jak to mezi nimi je?

Ke konci roku 2004 se objevilo první vydání systému Ubuntu. Už to ale bylo postaveno na jiné Linuxové distribuci, Debianu, který je považován za distribuci úplně prvotní (její kořeny sahají až do roku 1993).

Filozofie Ubuntu ale velmi rychle zařídila odklon od původních principů Debianu, proto dnes už těžko budete hledat podobnosti.

A kdo/co je Canonical?

Canonical je soukromá firma, kterou založil jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth. Financuje a řídí vývoj Ubuntu, a podporuje i další open-source projekty.

Co to znamená a kde je najdu?

Deriváty (odnože) Ubuntu jsou distribuce ze systému Ubuntu vycházející (i Ubuntu je pradávnou odnoží Debianu). To znamená, že ve svém základu jsou velice podobné (seženete na ně stejné aplikace apod.), na první pohled si všimnete hlavně grafických úprav (reprezentují rozličná grafická prostředí – KDE, GNOME, MATE, LQXt, Xfce,…). Jejich kompletní seznam je k nalezení zde.

Verze Ubuntu

Proč nejsou verze po sobě? Je v tom zmatek…

Číslování jednotlivých verzí Ubuntu udává přesné datum vydání dané verze - první číslo udává rok a druhé (za tečkou) měsíc. Verze 20.04 tedy znamená vydání v dubnu (4. měsíc v roce) roku 2020. Zato konkrétní název za číslicemi je tvořen slovní dvojicí přídavného a podstatného jména. Podstatné jméno je vždy název zvířete, přídavné pak jeho vlastnost. Obě slova pak mají stejné počáteční písmeno. Jako ukázka postačí LTS vydání, Ubuntu 20.04 Focal Fossa.

V dubnu každého sudého roku (tedy verze 16.04, 18.04, 20.04) je vydána verze s dlouhodobou podporou, takzvané LTS. Tyto verze mají podporu a aktualizace 5 let od data vydání.

A jakou verzi máte vy? Nejrychlejší cestou, jak to zjistit, je otevřít program Terminál, a zadat příkaz lsb_release -a

Upřednostňujete-li grafické rozhraní, jděte do Systém > Nastavení systému > Podrobnosti

Kompletní seznam všech vydání naleznete zde.

Více informací o předchozích vydáních se dozvíte ve Vydání.

Získejte Ubuntu

Stáhnout Ubuntu není zdaleka tak těžké, jak se zdá ;-).

Kde ho získám?

Systém Ubuntu můžete stáhnout přímo z oficiální české stránky. Pokud preferujete torrent, přesuňte se sem. Pokročilejší uživatelé se speciálním přáním si systém mohou vyladit přímo v alternativním instalátoru.

Těch edicí je nekonečno…

Pro začátečníky a řadové uživatele jsou nejvhodnějším řešením LTS (Long Term Support) verze, aktuálně Ubuntu 22.04 (nebo starší Ubuntu 20.04), kde získáte pětiletou podporu a hlavně záruku stability systému.

Chcete-li používat nejnovější vydání (s kratší podporou), ve kterém naleznete komplexnější podporu nového hardwaru a nejčerstvější verze programů, musíte se spokojit s kratší podporou (9 měsíců) a možnými občasnými problémy.

Aktuální LTS verzi (doporučovanou) stáhnete zde.

32 nebo 64? To si mám jako vybrat, jaká čísla se mi více líbí?

Tato dvojice číslic (častokrát se také setkáváme s označením x86 a x64, případne AMD64) udává architekturu procesoru. V praxi to znamená, že stáhnete-li Ubuntu s architekturou vyšší, než máte u procesoru, vůbec se vám nespustí. V dnešní době je těžké najít procesor, který by nedokázal spustit 64 bitovou verzi, proto doporučujeme používat 64bitové programy.

V případě pokusu o instalaci systému s vyšší architekturou vyskočí chybová hláška This kernel requires an [potřebná architektura] cpu but only detected an [nižší architektura] cpu

Jak poznám, že mám správný obraz disku?

Potřebujete-li se ujistit, že vše je tak, jak má být, doporučujeme vám uskutečnit MD5 kontrolu.

Mám dokonce DVD! Ale co na něm vlastně je?

Oficiální DVD Ubuntu obsahuje funkční instalátor, a to jak běžný (doporučený), tak i alternativní (textové rozhraní, odlehčený - pro kutily a pomalé stroje).

Pro pomoc s instalací navštivte tuto sekci.

  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:19
  • autor: mstanke