java

Java

Java je moderní technologie určená k vývoji aplikací. Aktivně je vyvíjená společností Sun Microsystems, jež spadá již pod Oracle. Existuje několik implementací (verzí). Tento návod popisuje jaknainstalovat jednu ze dvou nejrozšířenějších, OpenJDK či Oracle Java.

V současnosti existují dvě důležité implementace Javy:

  • OpenJDK - Tento projekt je de fakto svobodná implementace platformy Java SE (Standard Edition). Jedná se i o výchozí verzi Javy, která je dostupná v Ubuntu repozitářích. Na jejím vývoji se mimo jiné podílí také Oracle (dříve Sun Microsystems).
  • Oracle Java - je právně chráněná, v místních zdrojích softwaru (repozitářích) již nedostupná, implementace Javy přímo od Oracle. Pro více informací, přečtěte si toto oznámení.
  • IMB Java - Jedná se o upředňostňovanou a oblíbenou volbu pro PowerPC platformu. Od běžné Javy se odlišuje politikou kompileru (tzv. Just-In-Time Compile). K nalezení je pouze na webových stránkách výrobce IMB.
  • GNU Compiler - Pozměněný kompiler Javy od GNU.

OpenJDK je součástí výchozí instalace Ubuntu. V případě problémů nainstalujte balíky openjdk-7-jre a icedtea-7-plugin - doplňek funguje na všech hlavních webových prohlížečích: Firefox, Chromium, Google Chrome a i Epiphany. Vlastníte-li prohlížeč Konqueror, v jeho Nastavení (Settings) vyhledejte položku Konfigurovat Konqueror (Configure Konqueror); zde z uvedeného klepněte na Java & JavaScript, kde zaškrtněte možnost Povolit Javu všude (Enable Java globally).

Pokud jste programátor a hodláte v Javě i vyvíjet své aplikace, nainstalujte si balíky openjdk-7-jdk, openjdk-7-source a openjdk-7-doc.

Z licenčních důvodů není Oracle Java od vydání Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot přítomna ve výchozích ani partnerských zdrojích softwaru. Oracle v roce 2011 zrušil licenci Operating System Distribution License, která vývojářům distribucí umožňovala vytvářet pro své uživatele speciální instalační balíky, podrobnější informace v češtině naleznete zde.

OpenJDK by měl poskytovat vše potřebné pro spouštění programů v Javě, v některých případech však můžete narazit na potřebu mít nainstalovánu Oracle Java (některé aplikace ji mohou striktně vyžadovat). V tom případě si ze stránek Oracle stáhněte instalační balíček (verze Compressed binary) a dále pokračujte podle tohoto návodu stránkách WebUpd8.

Další a jednoduší možností jak nainstalovat Oracle Java je použít instalátor v repozitáři webupd8team/java :

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer

V případě nedostupnosti příkazu add-apt-repository (Ubuntu 12.04) je potřeba nejprve nainstalovat:

sudo apt-get install python-software-properties

Více informací získáte v článku Install Oracle Java 7 in Ubuntu via PPA

Pokud máte nainstalováno více verzí Javy, je možné přepínat mezi nimi, a nastavovat jednu z nich jako výchozí. Pro seznam nainstalovaných prostředí Java, spusťte příkaz:

update-java-alternatives -l

Vyberte si správnou, například oracle-jdk-1.7.0, a nastavte ji jako výchozí příkazem:

sudo update-java-alternatives -s oracle-jdk-1.7.0

Rozšíření: Tento návod je příliš stručný. Pomozte Ubuntu Wiki tím, že jej rozšíříte. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1