ovladače_grafických_karet

Ovladače grafických karet

Ovladač grafické karty je malý prográmek, který se stará o korektní zobrazování všeho, co vidíte na monitoru. V <ubu> Ubuntu velice často není třeba nic zařizovat, a grafická karta funguje automaticky hned po instalaci. To se týká zejména integrovaných Intel karet, a starších modelů karet AMD a NVIDIA. Pokud vám tedy vše funguje v pořádku, a grafické uživatelské rozhraní není nijak výrazně zpomalené, nemusíte se o nic starat, a není nutné tento návod dále číst.

Pokud máte novější karty AMD či NVIDIA, většinou vám vše bude fungovat bez potíží. Problémy však mohou nastat, pokud máte příliš novou grafickou kartu - ta pravděpodobně nebude podporována a nebude fungovat 3D Akcelerace. I u starších karet jsou ale svobodné ovladače pomalejší ve 3D (nové hry, atd.). Proto se můžete rozhodnout, zda použít svobodný nebo uzavřený ovladač. Vše má své výhody a nevýhody. Při použití tzv. nesvobodného ovladače může dojít ke snížení stability systému, ke znefunkčnění uspávání a hibernace, snížení výkonu při přehrávání videa (např. na youtube) atd. Naproti tomu však nesvobodné ovladače poskytují podporu pro šetřící funkce systému a vyšší výkon.

Situaci bohužel komplikuje fakt, že největší výrobci grafických karet neposkytují otevřené ovladače pro své karty (jinak byste je měli zprovozněné hned po instalaci Ubuntu a tento návod by nebyl vůbec potřeba). Tyto uzavřené ovladače tudíž nemůže Ubuntu nijak upravit, a jejich kvalita je závislá pouze na jejich výrobci.

Světlou výjimkou je Intel, který začal vydávat otevřené ovladače. V Ubuntu by tedy grafické karty Intel měly fungovat výborně ihned po instalaci(až na řady GMA 500 a GMA 3600).

Pokud jste se rozhodli instalovat binární ovladače od vašeho výrobce, je nutné nejprve zjistit, jakou máte grafickou kartu.

Podívejte se buď do specifikace počítače, který jste dostali při jeho koupi, nebo si otevřete Terminál a napište příkaz

lspci

Tento příkaz vám vypíše „útroby“ vašeho počítače, včetně vaší grafické karty. Řádek obsahující název grafické karty bude velice pravděpodobně začínat větou VGA compatible controller, a může vypadat například takto:

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV280 [Radeon 9200 SE] (rev 01)

Grafická karta v tomto ukázkovém případě je tedy Radeon 9200 od firmy ATI.

Podle zjištěné karty se rozhodněte:

  • Pokud máte kartu z řady AMD/ATI Radeon HD (včetně mobilních a integrovaných variant) instalujte ATI ovladače.
  • Pokud máte kartu NVIDIA GeForce nebo NVIDIA Quadro instalujte NVIDIA ovladače.
  • Pokud máte kartu Intel, vše by mělo hned po instalaci fungovat.

Tento test vám zjistí, zda na vašem současném systému funguje 3D akcelerace grafické karty. Tento postup je také doporučené použít po nainstalování případných nových ovladačů, abyste si ověřili, jestli byla instalace úspěšná.

V Ubuntu (prostředí Unity) se test provádí takto:

Spusťte Terminál, a zadejte příkaz:

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Pokud je na výpisu jako poslední řádek tento:

Unity 3D supported:       yes

Tak je ovladač správně nakonfigurovaný a prostředí je vykreslováno grafickou kartou.

V jiném grafickém prostředí lze test provést následovně:

Spusťte Terminál, a zadejte příkaz:

glxinfo | grep direct

Pokud se vám objeví takovýto výstup:

direct rendering: Yes

Tak 3D akcelerace funguje.

Navštivte stránku Grafické karty AMD.

Navštivte stránku Grafické karty NVIDIA.

Pro návod na aktivaci technologie NVIDIA Optimus v Ubuntu navštivte stránku Bumblebee.

Po instalaci nesvobodného grafického ovladače může dojít k částečnému znefunkčnění systému. To se projevuje zejména tím, že po přihlášení není viditelný Launcher a Panel. Informace o příčinách potíží je možné najít v souboru /var/log/Xorg.0.log.old.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • autor: 127.0.0.1