proč_nepoužívat_icq

Proč nepoužívat ICQ

Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby. Pro více informací o IM komunikaci navštivte článek Komunikátory.

Tento článek by převzat se souhlasem autora ze stránky http://icq.xmpp.cz/ a zveřejněn pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/).

Výrazné technické nedostatky

! Info. !

Používaním oficiálního programu od spoločnosti AOL riskujete nejen svou bezpečnost, ale také bezpečnost všech lidí ve vašem seznamu kontaktů. Pravděpodobně jste již několikrát zaznamenali různé falešné zprávy o zpoplatnění ICQ anebo novém viru, které jen zbytečně obtěžují a zdržují příjemce.

Při přidávání uživatelů do seznamu kontaktů si musíte pamatovat nebo vyhledat jejich mnohamístné identifikační číslo, které není tak snadno zapamatovatelné jako například e-mailová adresa.

Protože se všechny programy neshodnou na stejné znakové sadě, nikdy nemáte jistotu, že se všechny znaky (zejména s háčky a čárkami) zobrazí příjemci správně.

Seznam kontaktů není uložen na serveru, takže o něj po úpravách v různých programech můžete přijít.

! Kolik znaků? !

Zprávy ani hesla nejsou během spojení přenosu zabezpečené, takže je může kdokoliv odhalit a zneužít. Šifrování hesel je lépe řešeno až v nedávno vydaném ICQ 6, přesto je stále omezena délka hesla na maximálně 8 znaků a zprávy nadále nejsou chráněny.

V jiných programech než oficiálním programu lze zvolit možnost ignorovat autorizace, takže kdokoliv může zjistit Váš stav (status). Stejný problém nastává, když jste neviditelní (invisible). Je to způsobeno chybným navržením protokolu, který nechrání soukromí vlastních uživatelů.

Pokud používáte ICQ nemůžete si zvolit, kam mají přicházet vaše zprávy (zda domů, do práce, na mobil… do různých programů anebo webových rozhraní)

Toto omezení je dobře patrné, pokud si představíte, že byste třeba nemohli posílat e-maily lidem u jiného poskytovatele e-mailové služby (například používáte Centrum a nemohli byste psát zprávy na e-mailové adresy na Seznamu).

Pouštět interní firemní komunikaci jen tak do světa (dokonce napříč kontinenty) je přinejmenším nerozumé. Přesto se s tím můžete v Čechách setkat až neuvěřitelně často.

ICQ je příliš restriktivní

Ne všechny restrikce jsou v našich podmínkách vymahatelné. Přesto stojí za to si přečíst, co po nás poskytovatel služeb žádá.

Licenční ujednání výslovně zakazuje používat jiných programů než oficiální, jinak porušujete licenční ujednání. Kromě toho je oficiální program dostupný pouze pro operační systém Windows.

http://www.icq.com/legal/end-user-license.html

You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof;

Na reklamy se podle licenčních podmínek dívat musíte, jejich odstranění nebo blokování není legální.

http://www.icq.com/legal/end-user-license.html

(3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;

http://www.icq.com/legal/end-user-license.html

(4) connect, use, attempt to connect or use in any way the ICQ Services, for any commercial purpose and any other purpose that is not for your private personal use in good faith and as explicitly offered on the ICQ Web site;

Vzdáváte se svých autorských práv a předáváte je společnosti ICQ, která si s nimi může dělat, co chce.

http://www.icq.com/legal/policy.html

You agree that by posting any material or information anywhere on the ICQ Services and Information you surrender your copyright and any other proprietary right in the posted material or information. You further agree that ICQ Inc. is entitled to use at its own discretion any of the posted material or information in any manner it deems fit, including, but not limited to, publishing the material or distributing it.

Podmínky se skládají z několika mnohostránkových dokumentů. Zřejmě ani jejich autoři nepočítají s tím, že by je někdo před registrací četl.

Když nechcete přijít o vaše kontakty, co používají ICQ

Může se stát, že máte na ICQ důležité kontakty nebo přátele, kteří z nějakého důvodu nejsou ochotní přejít na jinou formu komunikace. Potom se vám může hodit si ICQ účet ponechat a využívat ho společně s Jabberem (XMPP).

Existuje spousta aplikací, které zvládají připojení na více IM sítí. Můžete zkusit například Pidgin (dříve Gaim) nebo Mirandu.

Některé servery nabízejí transporty do jiných sítí, které nevyžadují speciální program a stačí vám pro komunikaci libovolný Jabber klient. Hodí se například, když používáte Jabber z webu nebo vašeho mobilního telefonu. Také existuje služba Meebo, kde se můžete zaregistrovat a přidat si některé ze sítí, které podporuje. Na Meebo je rovněž možné připojovat se pomocí Jabber klienta.

Můžete jim nabídnout komunikaci přes e-mail, telefon nebo jiný nástroj veřejné komunikace. Často si později uvědomí, že se jim vyplatí pořídit si lepší službu.

Nepoužívat ICQ je nejjednodušší způsob jak neporušovat licenční ujednání (používáním neoficiálních aplikací včetně Jabber transportu jej porušujete). Z jakých komunikačních služeb vám budou moci lidé psát

 • Jabber.org
 • Jabbim.cz
 • Google Talk
 • LiveJournal Talk
 • Bloguje.cz
 • Z mnoha dalších bezplatných komunikačních služeb
 • Z profesionálních komunikačních služeb
 • Z vlastního XMPP/Jabber serveru
 • Z jakéhokoli e-mailu, pokud to vaše služba podporuje
 • Česká Jabber wiki
 • Český portál o XMPP – spousta užitečných odkazů (ve výstavbě)

http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1