recoverymode

RecoveryMode

Záchranný režim neboli Recovery Mode je zvláštní způsob spuštění Ubuntu, který je určený pro opravu poškozeného systému. Na rozdíl oproti standardnímu startu systému nespouští některé služby a součásti systému, například grafické prostředí.

Spuštění

Záchranný režim je možné spustit přímo z nabídky zavaděče GRUB2. Ve výchozím nastavení systému se jedná o druhý řádek, označený jako Recovery Mode.

Máte-li nainstalováno více jader (po aktualizacích), v nabídce bude odpovídající počet „recovery“ položek - vyberte tu s nejvyšší verzí - pravděpodobně v druhém řádku. Máte-li pochybnosti, nebo se nabídka záchranného režimu vůbec nezobrazí, konzultujte problém na našem fóru v sekci Obecná podpora.

Pokud máte Ubuntu nainstalované jako jediný systém, je nabídka zavaděče GRUB2 skryta, pro zobrazení musíte při startu počítače (po načtení BIOSu) držet klávesu Shift.

Použití

I když je Recovery Mode určeno pro záchranu poškozeného systému, stále se jedná jen o jiný způsob spuštění stejného systému - některé problémy pomocí něj tedy není možné opravit a jedinou cestou pak bývá oprava za použití LiveCD nebo jiného nainstalovaného systému.

Po úspěšném načtení systému v Záchranném režimu se zobrazí základní nabídka opravy systému jejíž jednotlivé položky si nyní podrobněji rozebereme.

resume

Volba resume jednoduše pokračuje ve standardním spouštění systému jako byste vůbec nezvolili Recovery Mode.

clean

Protože při zcela zaplněném disku není možné spustit grafické prostředí, pomocí clean se můžete pokusit vytvořit na disku prázdné místo pomocí odstranění dříve stažených instalačních balíků a nepotřebných knihoven.

dpkg

Položka dpkg slouží k automatické opravě poškozeného systému softwarových balíků v Ubuntu.

failsafeX

failsafeX slouží pro spuštění v záchranném grafickém režimu.

grub

grub provede aktualizaci nabídky zavaděče GRUB2 (update-grub2).

root/netroot

Položky root a netroot jsou téměř identické - obě vás přihlásí do textového prostředí jako správce. Rozdílem je, že netroot se pokusí o přihlášení do Internetu pomocí DHCP.

Opuštění recovery mode

Záchranný režim můžete opustit v nabídce root příkazem shutdown -r now (doporučujeme, dojde k restartu počítače), nebo volbou resume, která obnoví spouštění systému klasickým způsobem, což se někdy nemusí podařit.

Bezpečnost

Pokud máte pocit, že díky možnosti získání správcovských oprávnění bez znalosti hesla Recovery Mode představuje bezpečností hrozbu, vězte, že tomu tak není. Ke spuštění Recovery Mode je totiž potřeba mít k počítači fyzický přístup (a možnost jej vypnout/restartovat). O tom, jak Recovery Mode z nabídky zavaděče GRUB zcela odstranit, se můžete dočíst v článku Nezničitelný desktop.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1