vyhrazené_formáty

Vyhrazené formáty

Ubuntu usiluje o to, aby každý kus softwaru byl dostupný pod licenčními podmínkami navrženými v licenční politice Ubuntu. Patentová a copyrightová omezení komplikují možnosti svobodných operačních systémů distribuovat software podporující nesvobodné formáty.

Závazek Ubuntu k obsahování pouze svobodného softwaru ve svém výchozím stavu znamená, že nesvobodné multimediální formáty nejsou zprovozněny „automaticky“, ale je možné podporu těmto formátům přidat ručně.

Při instalaci Ubuntu máte možnost podporu nainstalovat automaticky. Tento návod je určen uživatelům, kteří tuto volbu nezvolili nebo neměli v době instalace připojení k internetu.

Následováním níže popsaných postupů může Ubuntu přehrávat nejpopulárnější nesvobodné multimediální formáty, včetně DVD, MP3, Quicktime, Windows Media, a další. Pokud se vám toto vše zdá jako nadbytečná práce, prosím mějte na paměti, že Ubuntu je limitováno patenty a licenčními omezeními v některých zemích, takže prostě nemůže některé věci obsahovat. Vyhýbejte se formátům zatíženým DRM, protože se často nedají přehrát.

Podívejte se na filozofii svobodného softwaru a stránku Svobodné formáty pro obsáhlejší pojednání o těchto tématech.

Přidání podpory vyhrazeným formátům

Následováním těchto kroků budete schopni přehrávat většinu nejběžnějších multimediálních formátů, včetně MP3, DVD, Flash, Quicktime, WMA a WMV, a to jak pro samostatné soubory, tak pro soubory obsažené ve webových stránkách. Instalací tohoto balíků přidáte kromě podpory nesvobodných formátů také podporu pro přehrávání Flashe, podporu archivů RAR a některé oblíbené fonty.

Nainstalujte balík ubuntu-restricted-extras.

Uživatelé Kubuntu si nainstalují balík kubuntu-restricted-extras.
Uživatelé Xubuntu si nainstalují balík xubuntu-restricted-extras.
Uživatelé Lubuntu si nainstalují balík lubuntu-restricted-extras.

Medibuntu je neoficiální zdroj softwaru s balíky, které Ubuntu z právních důvodů nemůže zahrnovat (copyrighty, licence, patenty, atd). Medibuntu obsahuje rozšířenou podporu pro přehrávání různých nesvobodných formátů, podporu pro přehrávání chráněných DVD a další software. Pro více informací o zdroji Medibuntu navštivte jeho domovskou stránku

Podle návodu si přidejte zdroj Medibuntu a nainstalujte balíky libdvdcss2 a non-free-codecs.

V novějších verzích Ubuntu se nachází nástroj, který vás při pokusu o spuštění souboru pro jehož přehrání chybí potřebné kodeky, o této skutečnosti informuje a nabídne vám vyhledání a instalaci potřebných balíků. Tento způsob je ekvivalentní ruční instalaci, ale mnohem pohodlnější.

Podrobné instrukce a řešení problémů

  • Přehrávání MP3 souborů

Pro přehrávání MP3 souborů nainstalujte balík gstreamer0.10-fluendo-mp3. Podpora pro MP3 je také obsažena v balících restricted-extras, díky kterým můžete nainstalovat podporu pro většinu nejbežnějších multimediálních formátů najednou.

  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:28
  • autor: mstanke