world_of_warcraft

World of Warcraft

Toto je návod jak nainstalovat a hrát World of Warcraft (neboli WoW) v Ubuntu s pomocí Wine.

WoW je velmi populární MMORPG počítačová hra, jež byla vyvinuta společností Blizzard Entertainment. Ve hře se vaše postava pohybuje v rozlehlém virtuálním světě, setkává se, baví se a bojuje s jinými hráči a NPC postavami. Některé z nich jsou určeny k zabíjení, jiné zadávají takzvané questy, což jsou jednotlivé úkoly povětšinou likvidačního charakteru. Za questy se dostávají zkušenostní body (XP), které se dají získat také zabíjením nepřátelských NPC. Za určitý počet XP hráč získá level (postupuje na vyšší úroveň), maximální level je 60 (Classic WoW), pro hráče s datadiskem The Burning Crusade 70, pro hráče s datadiskem Wrath of the Lich King 80, na Cataclysm datadisku 85 a pro majitele posledního datadisku Mists of Pandaria 90.

Hraní na oficiálních serverech Blizzardu vyžaduje úhradu pravidelných měsíčních poplatků za hraní (herními kartami nebo kreditní kartou). Jsou zde také neoficiální (=free) servery. Většina jich však stále běží na starší verzi (3.3.5a), která nemá moc dobrou podporu pro vykreslování v OpenGl(chybí zejména HW akcelerace kurzoru). Tento návod je primárně určen pro nejnovější verzi (tj. 5.0.5), avšak postupy zde uvedené fungují i ve starších verzích.

WoW lze také hrát pod Ubuntu pomocí proprietárních nástrojí Cedega a CrossOver Linux. Tento návod se jimi však nezabývá.

Instalace Wine

Pro více informací navštivte samostatný návod pro Wine.

Instalace WoW

Stáhněte oficiální instalátor pro World of Warcraft.

A spusťte jej. Pokud máte aktuální verzi Wine, instalace začne přípravou tzv. Launcheru, který vás provede zbytkem instalačního procesu.

Doporučené Nastavení

WoW implicitně používá DirectX, ale pro mnoho lidí nebude v tomto módu moc plynulé. Pokud je to váš případ, měli byste ho změnit tak, aby místo DirectX používal OpenGL. K tomuto musíte v složce WoW instalace najít soubor wtf/Config.wtf. Implicitně se nachází v /home/uživatel/.wine/drive_c/Program Files/World of Warcraft/, kde uživatel je vaše přihlašovací jméno. Pokud tento soubor neexistuje, zapněte hru a přihlaste se za jakoukoliv vaši postavu. Posléze by hra měla vytvořit tento soubor.

Pro optimální nastavení otevřete Config.WTF použitím vašeho oblíbeného textového editoru a přidejte na konec souboru toto:

SET gxApi "opengl"
SET ffxDeath "0"
SET ffxGlow "0"
SET SoundOutputSystem "1"
SET SoundBufferSize "150"

Pokud používáte grafickou kartu ATi, stáhněte si Config.wtf ze sekce Problémy s ATI a poté pokračujte částí Nastavení registrů.

Toto je jednoduchá editace registrů ve Wine, která může až dvojnásobně zvýšit fps (plynulost) ve hře. Její základ je v tomto tématu na ubuntuforums.org.

Existují dva postupy:

1. Import klíče

Stáhněte si wow.reg, otevřete Terminál a zadejte:

regedit wow.reg

2. Editace registrů

Otevřete Terminál, napište regedit a stiskněte enter. Toto nastartuje Wine editor registrů podobný tomu Windowsovému. Pokud víte, jak používat editor registrů pod Windows, tak je toto velmi podobné.

 1. Najděte tento klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Wine\.
 1. Označte složku Wine v levém panelu kliknutím na ní. Ikona by se měla změnit na otevřený adresář.
 1. Klikněte pravým tlačitkem na Wine složku a vyberte [Nový] a poté [Klíč].
 1. Změňte text Nový klíč #1 na OpenGL.
 1. Klikněte pravým tlačítkem na pravý panel a zvolte [Nový] poté [Řetězcová položka].
 1. Změňte Nová položka #1 na DisabledExtensions.
 1. Poté poklikejte kamkoliv na řádku, mělo by se objevit dialogové okno.
 1. Do pole hodnot napište GL_ARB_vertex_buffer_object

Pokud se vám nedaří přejmenovat nově vytvořený klíč Nový klíč #1 na OpenGL, tak rozšiřte levý panel okna použitím vertikální oddělující čáry. Poté byste měli být schopni jméno klíče změnit. Známá chyba ve Wine je, že má takovéto nechtěné chování.

Takhle by regedit měl vypadat po přidání nového klíče a jeho hodnoty.

Do Config.wtf dopište:

SET gxTripleBuffer "1"

Hraní

Měli byste být schopni hrát WoW použitím ikony na Vaší pracovní ploše, nebo pokud jste nainstalovali WoW použitím standardní instalační cesty Wine, mělo by WoW jít spustit tímto příkazem:

wine "C:\Program Files\World of Warcraft\WoW.exe"

Pokud jste nainstalovali WoW kamkoliv jinam, jen upravte výše zmíněný příkaz tak aby v něm byla cesta k WoW.exe.

Lze udělat položku do Gnome nabídky provedením těchto příkazů:

wget http://kde-files.org/CONTENT/content-files/41569-wow-icon-scalable.svg
sudo mv 41569-wow-icon-scalable.svg /usr/share/icons/
gksudo gedit /usr/share/applications/wow.desktop

Do okna textového editoru, který by se měl objevit po zadání třetího příkazu, změňte uživatel v řádku Exec= na vaše přihlašovací jméno a uložte:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=World of Warcraft
Name[hr]=World of Warcraft
Exec=wine /home/uživatel/.wine/drive_c/Program\ Files/World\ of\ Warcraft/WoW.exe
Icon=41569-wow-icon-scalable.svg
Terminal=false
Type=Application
Categories=Application;Game;
StartupNotify=false

Poznámka: Nezapomeňte, že byste měli upravit také řádek Exec= aby odkazoval na složku, kam jste WoW nainstalovali.

Řešení problémů

Tato sekce se pokouší vyřešit nejběžnější problémy. Problémy které setrvávají i po prozkoumání všech těchto rad a návodů často souvisí s vaší grafickou kartou a jejími ovladači. Občas není grafická karta zrovna nejlépe podporována, jindy update ovladačů a reinstalace vyřeší problém. Koukněte na Ovladače grafických karet pro víc informací o instalaci aktualizovaných ovladačů pro Vaší kartu.

Pokud máte problém s samotným spuštěním instalace nebo hry, mohlo by pomoct nekolik .dll souborů z Windowsové instalace nebo odtuď:

Poté je umístěte do /home/uživatel/.wine/drive_c/windows/system32. Avšak k použití těchto budete potřebovat Windows licenci.

Poznámka: Nezapomeňte změnit uživatel na vaše přihlašovací jméno

V Ubuntu je nutné při pořizování screenshotů ze hry používat klávesovou zkratku Win+Prt Sc, jinak se objeví klasický dialog pro uložení screenu z Ubuntu, což může nepříjemně přerušit hru.

Když startuje patchovací program nebo WoW Launcher, zeptá se vás na instalaci Mozilla ActiveX. Zvolte „Yes“. Toto Vám umožní stáhnutí ořezané verze renderovacího enginu Gecko, který bude odpovídat na volání ActiveX tzn kdykoliv se program bude snažit zobrazit HTML tak se ukáže korektně vyrenderovaný. Novinky v Launcheru a changelog při patchování oba používají ActiveX.

Pokusíte-li se nakonfigurovat video nastavení WoW (Rozlišení, Vertex Shadery, Pixel Shadery atd.) při běhu v módu OpenGL, WoW může spadnout. Dočasné řešení je konfigurace Video nastavení WoW při běhu v módu D3D, nebo použitím speciálního addonu.

Tento addon lze nalézt zde http://files.wowace.com/ApplyToForehead/no-ext/. Měli byste rozbalit zazipovanou složku do /Interface/AddOns/ ve Vaší WoW složce. Poté ho aktivujte pod AddOns v obrazovce výběru charakteru. Nejspíš budete muset aktivovat Load out of date AddOns možnost aby fungoval.

WoW pod d3d módem spustíte takto:

 wine wow.exe -d3d

nebo změnou této řádky v wtf/Config.wtf

 SET gxApi "OpenGL"

na

 SET gxApi "d3d"

spusťte hru a změňte nastavení, poté změnte řádku nazpět.

Pokud toto způsobí inverzi barev obrazovky nebo nějakou jinou chybu, nevšímejte si toho. Obraz se napraví jakmile se vrátíte zpět do OpenGL.

Zamrznutí při připojování

Pro uživatele grafických karet ATI: Některé karty mají problémy s vykreslováním her a videa v OpenGL módu používáním aktuálních fglrx ovladačů, které způsobí zamrznutí při pokusu o připojení na server. Tato chyba se stává těsně po vytvoření/zvolení charakteru, když se načítá herní prostředí, nebo později po chvilce hraní. K opravení této chyby přidejte následující 3 řádky do vašeho xorg.conf souboru do sekce ATI device:

 Option "Capabilities" "0x00000800"
 Option "UseFastTLS" "off"
 Option "KernelModuleParm" "locked-userpages=0"

Upravte soubor tímto příkazem:

 gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Sekce by měla vypadat po editaci asi takto:

 Section "Device"
  Identifier "aticonfig-Device[0]"
  Driver   "fglrx"
  Option    "Capabilities" "0x00000800"
  Option    "UseFastTLS" "off"
  Option    "KernelModuleParm" "locked-userpages=0"
 EndSection

Nezobrazují se postavy

Pokud se vám nezobrazuje vaše postava a okolní postavy.

Stáhněte Config.wtf (nezapomeňte si nastavit správné rozlišení volbou: SET gxResolution „1366×768„ a zkopírujte do složky kam jste nainstalovali WoW, standardně ~/.wine/drive_c/Program Files/World of Warcraft/

 • Můžete mít problémy s gnome-panel/kicker objevující se nad oknem WoW. Ujistěte se, že jste použili výše uvedené nastavení nebo si nastavte Gnome klávesu pro celou obrazovku.
 • Pokud používáte Control ve Vašem kombu na přepínání pracovních ploch, tak byste ho měli změnit aby nepůsobil problémy s WoW.
 • Pokud WoW spadne při spuštění pod OpenGL, ale běží pod d3d, zkuste deaktivovat možnost 'fullscreen glow effects' v video nastaveních nebo přidáním této řádky do wtf/Config.wtf:
 SET ffxGlow "0"
 • Pokud máte nějak chybné ikony ve Vašem panelu, nastavte SET UIFaster parametr v wtf/Congif.wtf

Použijte takto:

 Set UIFaster "x"

Kde x se rovná:

 0 – vypnutí veškeré akcelerace
 1 – pouze pro vnitřní použití - nepoužívejte!
 2 – povolí častečnou akceleraci
 3 – povolí kompletní akceleraci
 • Pro uživatele Beryl/Compiz s gnome panelem nad WoW spusťte hru v okně. Buď přidáním -windowed do příkazu spouštějící WoW, nebo přidejte SET gxWindow "1" do wtf/Config.wtf.

Související odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1