Obsah

Základní příkazy

„Pod Linuxem jsou GUI (grafická uživatelská rozhraní), kde můžete ukazovat, klikat a tahat, a s trochou štěstí uděláte vše aniž byste si předem museli přečíst spoustu dokumentace. Tradiční Unixové prostředí je CLI (rozhraní příkazové řádky), kde píšete příkazy abyste řekli počítači co má dělat. To je rychlejší a mocnější, ale vyžaduje hledání správných příkazů.“ – z man intro(1)

Použití této stránky

Spuštění Terminálu v Gnome

Pro návod, jak spustit Terminál, a jeho základní ovládání si přečtěte stránku Terminál.\ Pokud chcete mít položku „Otevřít terminál“ v menu na pravém kliknutí myši, pomocí návodu na instalaci programů si nainstalujte nautilus-open-terminal.

Příkazy

sudo: spouštění příkazů se zvýšenými oprávněními

Příkazy pro práci se soubory a adresáři

Abyste nemuseli tolik psát, můžete adresu svého domovského adresáře nahradit znakem '~' (vlnovka).\ Poznámka: Pokud používáte příkazy se sudo, nebudete moci používat zkratku ~, ale budete muset vypisovat plnou cestu k vašim souborům.

Příkazy pro získávání systémových informací

*cat /proc/meminfo: vypíše obsazení paměti procesy.

user@computer:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description:    Ubuntu 6.06 LTS
Release:        6.06
Codename:       dapper

Práce s uživatelskými účty a skupinami

Uživatelé

např. adduser franta

např. passwd franta

skupiny

Parametry (volby)

Výchozí chování příkazů může být většinou modifikováno pomocí přidání -parametr k příkazu. Například příkaz ls má možnost přidání parametru -s, takže příkaz „ls -s“ vypíše v seznamu souborů i jejich velikost. Také je zde parametr -h, který vypisuje tyto velikost v „human readable“ (lidsky čitelném) formátu.

Parametry mohou být sloučeny do skupin, takže příkaz „ls -sh“ je úplně to samé jako příkaz „ls -s -h“. K většině parametrů existuje i jejich slovní verze, která se předepisuje dvěma pomlčkami místo jedné. Takže i „ls –size –human-readable“ je pořád jeden a ten samý příkaz.

"Man" a získávání pomoci

:!: příkaz –help“ a „man příkaz jsou dva nejdůležitější nástroje příkazové řádky.

Téměř všechny příkazy rozumějí parametru -h (nebo –help), který vám vypíše krátký popis použití daného příkazu a jeho dostupné parametry. Zkuste „man -h“ nebo „man –help“ pro názornou ukázku.

Každý příkaz a téměř každá aplikace v Linuxu má svoji vlastní man (manuálovou) stránku. Zobrazíte ji jednoduše napsáním příkazu „man příkaz“. Man stránka vám zobrazí kompletní popis příkazu a je většinou mnohem podrobnější než při použití parametru –help. Například zkuste „man mv“, což vám vypíše manuál pro příkaz mv (move).

Pro pohyb v manuálové stránce použijte šipky nahoru a dolů, ukončete prohlížení stisknutím „q“.

V manové stránce můžete vyhledávat stisknutím “/„ a zadáním hledaného slova. Stisknutím „n“ přejdete na další výskyt, stisknutím „N“ na výskyt předchozí.

Příkaz „man man“ vám vypíše manuál pro příkaz man, což je dobré místo pro začátek!

Příkaz „man intro“ je obzvláště užitečný - zobrazuje „Úvod do uživatelských příkazů“, který je dobře napsaným a nepříliš obsáhlým úvodem do linuxové příkazové řádky.

Také existují info stránky, které jsou obecně více zaměřené do hloubi než man stránky. Zkuste „info info“ pro úvod do info stránek.

Hledání manuálových stránek

Pokud si nejste jistí, který příkaz nebo program použít, můžete zkusit hledat manové stránky.

Více informací

Pro detailnější tutoriály o Linuxové příkazové řádce, navštivte: