Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

akcelerované_prostředí [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Akcelerované prostředí ======
  
 +{{:​favourites.png}} **Akcelerované prostředí** je rozšíření pracovního prostředí Ubuntu s využitím 3D akcelerace, kterou umožňují moderní grafické karty. Akcelerované prostředí přináší hlavně ony líbivé efekty jako je průhlednost oken, dekorativní stíny pod okny, přepínání ploch pomocí "​kostky"​ a další.
 +
 +{{:​info.png}} Akcelerované prostředí můžete potkat také pod názvy **3D Desktop** (podle různých efektů navozujících zdání tří rozměrů) nebo **Kompozitní prostředí** (podle kompozitního správce oken, který umožňuje jejich průhlednost nebo vykreslování stínů).
 +
 +{{:​warning.png}} K úspěšnému "​provozu"​ akcelerované prostředí je nutné mít funkční [[Ovladače grafických karet|3D akceleraci]] grafické karty.
 +
 +====== Unity ======
 +
 +Od [[vydání]] Ubuntu 11.04 Natty Narwhal je výchozím pracovním prostředím v Ubuntu prostředí [[Unity]]. Toto prostředí je přímo postavené na uvedené technologii Compiz Fusion. Pokud je váš počítač dostatečně výkonný a máte zprovozněnou [[Ovladače grafických karet|3D akceleraci]] grafické karty, systém vám automaticky spustí prostředí [[Unity]]. V opačném případě budete pracovat v prostředí [[Unity2D]],​ které Compiz Fusion nevyužívá.
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací o prostředí Unity navštivte návod [[Unity]].
 +
 +====== Compiz Fusion ======
 +
 +{{:​compiz-fusion-logo.png}} ​ **Compiz Fusion** je v současné době nejpoužívanější a také nejkvalitnější prostředí poskytující pokročilé grafické efekty. V <ubu> Ubuntu je Compiz Fusion obsažen již v základní instalaci a pokud je váš počítač dostatečně výkonný a máte zprovozněnou [[Ovladače grafických karet|3D akceleraci]] grafické karty, jsou tyto efekty automaticky spuštěny.
 +
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací o nastavení Compiz Fusion navštivte návod [[Akcelerované prostředí/​Compiz Fusion]].
 +
 +
 +====== Další prostředí ======
 +
 +Kromě Compiz Fusion existují i další nástroje, které vám mohou poskytnout různé grafické efekty. U některých se jedná o "​opravdová"​ prostředí (např. zde zmíněné [[#​Metisse|Metisse]]),​ u jiných jde o přímé součásti "​běžných"​ pracovních prostředí ([[#​KWin|KWin]] z prostředí KDE a [[#​Kompozitor|Kompozitor]] z prostředí Xfce).
 +
 +
 +===== KWin =====
 +
 +{{:​kubuntu.png}} **KWin** je výchozí správce oken pro pracovní prostředí KDE a od jeho čtvrté verze (v Kubuntu obsažené od [[Vydání|vydání]] 8.10 Intrepid Ibex) poskytuje širokou škálu efektů podobných jako Compiz Fusion.
 +
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací o nastavení KWin navštivte návod [[Akcelerované prostředí/​KWin|KWin]].
 +
 +
 +
 +===== Xfce Kompozitor =====
 +
 +{{:​xubuntu.png}} **Kompozitor** je implementací staršího kompozitního správce oken do prostředí Xfce (v Xubuntu obsažené od [[Vydání|vydání]] 8.04 Hardy Heron), který poskytuje pouze některé základní efekty pro okna aplikací, jako je například průhlednost nebo stínování.
 +
 +
 +{{.:​link.png}} Pro více informací o nastavení Kompozitoru navštivte návod [[Akcelerované prostředí/​Kompozitor|Kompozitor]].
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​www.linuxexpres.cz/​software/​akcelerovany-desktop-historie-a-soucasnost|Akcelerovaný desktop - historie a současnost]] {{.:​cz.png}}
 +  * [[http://​www.zive.cz/​h/​Uzivatel/​AR.asp?​ARI=134149|3D akcelerované prostředí v praxi]] {{.:​cz.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)