apturl

AptURL

AptURL neboli protokol Apt je zajímavá možnost jak instalovat software přímo z webového prohlížeče. Pro instalaci stačí kliknout na speciální odkaz apt://nazev_baliku - prohlížeč pak předá požadavek správci balíků a ten vybraný balík nabídne k instalaci.

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že se nejedná o žádný „nový“ způsob instalace, ale o klasickou instalaci ze zdrojů softwaru pouze upravenou pro velmi snadné používání.

Použití

Z uživatelského hlediska je použití velmi snadné - naleznete odkaz a kliknete na něj. Zde na Wiki se setkáte z níže uvedeným zobrazením, kde název balíku je zároveň apt-odkazem.

Nainstalujte balík wine.

Po kliknutí na odkaz se vám pak zobrazí níže uvedené okno, kde již stačí jen kliknout na Nainstalovat.

Prohlížeče

Protože AptURL je specifické jen pro Ubuntu, vyžaduje některé úpravy ve webovém prohlížeči. Mezi plně podporované prohlížeče tak patří pouze Mozilla Firefox (výchozí prohlížeč v Ubuntu) a Epiphany. U dalších prohlížečů je potřeba udělat některé nezbytné úpravy.

V případě, že používáte derivát ubuntu (např. Xubuntu), avšak nezobrazuje se vám výše zmíněné dialogové okno k instalaci programů, je nutné doinstalovat balík apturl. Následně nastavit spouštění AptURL následujícím způsobem:

Klikněte na apt://cowsay. Otevře se nám dialogové okno s výběrem spouštěče.

Klikněte tedy na tlačítko „Vybrat“, jděte na systém souborů a následně se zanořte do /usr/bin/ zde již stačí vybrat soubor apturl.

Nakonec nezapomeňte zatrhnout zapamatování si dané akce. Od teď by vám měly fungovat všechny instalační odkazy bez dalšího nastavování.

Spusťte Operu a přejděte do nabídky Nastavení → Nastavení, kde na kartě Pokročilé volby v části Programy přidejte protokol Apt (jako protokol uveďte apt a nastavte Otevřít jinou aplikací na apturl).

Pro prohlížeč Konqueror je situace poněkud složitější. Bude potřeba vytvořit soubory /usr/share/services/apt.protocol a /usr/share/services/apt+http.protocol.

Otevřete Terminál a příkazem

kdesu kate /usr/share/services/apt.protocol

vytvořte první soubor, vložte do něj následující obsah

[Protocol]
exec=apturl "%u"
protocol=apt
input=none
output=none
helper=true
reading=true
writing=true

a soubor uložte.

Příkazem

kdesu kate /usr/share/services/apt+http.protocol

vytvořte druhý soubor, vložte do něj následující obsah

[Protocol]
exec=apturl "%u"
protocol=apt+http
input=none
output=none
helper=true
reading=true
writing=true

a soubor uložte.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1