bauer_stereophonic-to-binaural

Tento návod vyžaduje základní znalost práce v Terminálu.

Tento návod je určen pro pokročilé uživatele

Studiové stereofonní nahrávky jsou obvykle optimalizovány pro poslech reproduktory. V praxi to znamená, že zvukař přizpůsobí mixování nahrávky faktu, že kanály znějící z reproduktorů nebudou zcela oddělené a dojde k jejich částečnému vzájemnému prolínání. Při poslechu sluchátky jsou stereofonní kanály naopak zcela izolované. To mění charakter nahrávky oproti původně zamýšlenému a může být důvodem únavy při dlouhodobém poslechu sluchátky.

Filtr bs2b se snaží tento problém vyřešit tím, že vzájemné prolínání kanálů simuluje softwarově, což může v některých případech významně zlepšit subjektivní dojem z nahrávky. Jde o poměrně sofistikovaný algoritmus, jehož odezva je závislá na frekvenčním spektru zvuku. Při při poslechu kvalitními sluchátky zvuk zpracovaný bs2b subjektivně zní jako by vycházel z okolního prostoru, nikoli ze sluchátek samých. Nejvíce je markantní rozdíl u hudby určené pro náročnější poslech, především vážné hudby.

Instalace

Bs2b lze nainstalovat jako plugin do Pulse Audio. Návod předpokládá, že ve svém systému máte funkční Pulse Audio (což je výchozí stav po instalaci nových verzí Ubuntu). Dále budeme potřebovat Pavucontrol, GUI pro ovládání Pulse Audia.

Nainstalujte balík bs2b-ladspa a pavucontrol.

Po instalaci je potřeba nastavit automatickou aktivaci pluginu po startu systému. Provedeme editaci souboru /etc/pulse/default.pa s právy roota a na konec tohoto souboru přidáme řádek k zavedení modulu bs2b:

load-module module-ladspa-sink sink_name=crossfeed master=alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo plugin=bs2b label=bs2b control=700,4.5

Restartujeme počítač.

Po restartu otevřeme pavucontrol. Pokud se operace zdařila, uvidíme na kartě Vstupní zařízení nové virtuální zařízení LADSPA Plugin Bauer stereophonic-to-binaural…. Necháme pavucontrol otevřený a spustíme v hudebním přehrávači nějakou skladbu. Přepneme na kartu Přehrávání v okně pavucontrol a měl by se objevit právě přehrávaný stream z dané aplikace. Změníme zařízení, přes které je stream přehráván z Vnitřní systém Analogové stereo na LADSPA Plugin Bauer stereophonic-to-binaural…. Změna je okamžitě slyšitelná. Pulse Audio si změnu zapamatuje a bude zvuky z příslušné aplikace vždy přehrávat přes filtr bs2b. Ostatní aplikace přehrávající zvuk jsou tím nedotčeny.

Screenshot ukazuje stream přehrávaný pomocí přehrávače mpd, který je směrovaný přes bs2b filtr (dolní stream). Horní stream je onen virtuální LADSPA stream. Jeho nastavení není potřeba měnit.

Odstranění

Odeberte balík bs2b-ladspa a smažte řádek zavádějící bs2b plugin z konfiguračního souboru.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1