Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
bauer_stereophonic-to-binaural [2013/04/24 12:46]
93.153.18.179
bauer_stereophonic-to-binaural [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +===== Bauer stereophonic-to-binaural DSP ======
 +
 +{{page>​Konvence/​Terminál}}
 +{{page>​Konvence/​Pokročilý}}
 +
 +Studiové stereofonní nahrávky jsou obvykle optimalizovány pro poslech reproduktory. V praxi to znamená, že zvukař přizpůsobí mixování nahrávky faktu, že kanály znějící z reproduktorů nebudou zcela oddělené a dojde k jejich částečnému vzájemnému prolínání. Při poslechu sluchátky jsou stereofonní kanály naopak zcela izolované. To mění charakter nahrávky oproti původně zamýšlenému a může být důvodem únavy při dlouhodobém poslechu sluchátky.
 +
 +Filtr bs2b se snaží tento problém vyřešit tím, že vzájemné prolínání kanálů simuluje softwarově,​ což může v některých případech významně zlepšit subjektivní dojem z nahrávky. Jde o poměrně sofistikovaný algoritmus, jehož odezva je závislá na frekvenčním spektru zvuku. Při při poslechu kvalitními sluchátky zvuk zpracovaný bs2b subjektivně zní jako by vycházel z okolního prostoru, nikoli ze sluchátek samých. Nejvíce je markantní rozdíl u hudby určené pro náročnější poslech, především vážné hudby. ​
 +
 +====== Instalace ======
 +
 +Bs2b lze nainstalovat jako plugin do [[Pulse Audio]]. Návod předpokládá,​ že ve svém systému máte funkční Pulse Audio (což je výchozí stav po instalaci nových verzí Ubuntu). Dále budeme potřebovat [[Pavucontrol]],​ GUI pro ovládání Pulse Audia.
 +
 +{{:​apt.png}} [[Instalace programů|Nainstalujte]] balík [[apt://​bs2b-ladspa|bs2b-ladspa]] a [[apt://​pavucontrol|pavucontrol]].
 +
 +Po instalaci je potřeba nastavit automatickou aktivaci pluginu po startu systému. Provedeme editaci souboru ''/​etc/​pulse/​default.pa''​ s právy roota a na konec tohoto souboru přidáme řádek k zavedení modulu bs2b:
 +  load-module module-ladspa-sink sink_name=crossfeed master=alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo plugin=bs2b label=bs2b control=700,​4.5
 +
 +Restartujeme počítač.
 +
 +Po restartu otevřeme ''​pavucontrol''​. Pokud se operace zdařila, uvidíme na kartě ''​Vstupní zařízení''​ nové virtuální zařízení ''​LADSPA Plugin Bauer stereophonic-to-binaural...''​. Necháme ''​pavucontrol''​ otevřený a spustíme v hudebním přehrávači nějakou skladbu. Přepneme na kartu ''​Přehrávání''​ v okně ''​pavucontrol''​ a měl by se objevit právě přehrávaný stream z dané aplikace. Změníme zařízení,​ přes které je stream přehráván z ''​Vnitřní systém Analogové stereo''​ na ''​LADSPA Plugin Bauer stereophonic-to-binaural...''​. Změna je okamžitě slyšitelná. Pulse Audio si změnu zapamatuje a bude zvuky z příslušné aplikace vždy přehrávat přes filtr bs2b. Ostatní aplikace přehrávající zvuk jsou tím nedotčeny.
 +
 +Screenshot ukazuje stream přehrávaný pomocí přehrávače ''​mpd'',​ který je směrovaný přes bs2b filtr (dolní stream). Horní stream je onen virtuální LADSPA stream. Jeho nastavení není potřeba měnit.
 +
 +{{:​config-bs2b.png?​800|}}
 +
 +====== Odstranění ======
 +
 +{{:​clear.png}} [[Instalace programů|Odeberte]] balík ''​bs2b-ladspa''​ a smažte řádek zavádějící bs2b plugin z konfiguračního souboru.
 +
 +====== Odkazy ======
 +
 +  * [[http://​bs2b.sourceforge.net/​|Oficiální stránka Bauer stereophonic-to-binaural DSP]] {{:en.png}}