bezpečnost:keepassx

KeePassX

KeePassX je správce hesel. Vzhledem k tomu, že je k dispozici jak pro MS Windows, MacOS X i GNU/Linux, je vhodný pro uživatele, kteří si chtějí uschovaná hesla používat na různých systémech. Umožňuje v bezpečně šifrovaném souboru uchovat vaše hesla k e-mailu, účtům internetových obchodů, FTP účtům atd. Soubor s daty je chráněn jedním „hlavním“ heslem a šifrován pomocí AES nebo Twofish. Mutace programu se sice pod jednotlivými OS trochu liší (vzhledově), ale funkčně jsou identické a soubor s daty je mezi nimi přenosný (otestováno mezi KeePass (Windows) a KeePassX (Ubuntu).

Alternativním programem pro Windows je KeePass.

Instalace

Nainstalujte balík keepassx.

Spuštění

Aplikace můžete spustit z nabídky Aplikace → Příslušenství → KeePassX, případně příkazem keepassx.

Používání

V programu si nejprve založte novou databázi (File → New Database). Při zakládání budete dotázání na „hlavní“ heslo a máte možnost zvolit i zabezpečení pomocí souboru s šifrovacím klíčem.

Poté se vytvoří prázdná databáze kde je nejprve nutno vytvořit strukturu skupin (adresářů) s hesly (Edit → Add New Group). Tuto strukturu si můžete dále upravovat dle svých potřeb.

Přidávání položek je možné po navolení příslušného adresáře kliknutím pravým tlačítkem myši do pravého okna nebo z nabídky Data→Add New Entry.

Heslo můžete vyplnit ihned ručně, nebo si jej nechat vygenerovat (můžete volit délku a skupiny použitých znaků).

Před ukončením programu je dobré si databázi někam uložit.

Tipy a triky

  • Program sám otevírá po spuštění posledně používanou databázi.
  • Heslo i uživatelské jméno lze zkopírovat kliknutím pravého tlačítka myši na položku s hesly a následným vybráním požadované akce.
  • Databázi můžete jednoduše kopírovat mezi PC.

Odstranění

Odstraňte balík keepassx.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1