bezpečnost:revelation

Revelation

Revelation je osobní správce hesel. Určitě jste se mnohokrát setkali s problémem, že jste nuceni si pamatovat velké množství hesel, a přitom si je nechcete nechávat nikde viditelně zapsané. Revelation vám umožní vytvořit si šifrovaný soubor obsahující seznam všech vašich hesel, a zabezpečit ho jedním hlavním heslem. Takže poté už stačí, když si budete pamatovat jediné heslo, heslo pro Revelation. Nikdo bez znalosti hesla se do tohoto vašeho souboru nedostane. Samozřejmě, pokud heslo zapomenete, tak se tam nedostanete ani vy. Pokud to má být opravdu bezpečné, není žádná obnova hesla možná, takže s tím počítejte.

Alternativním programem pro KDE je KWallet.

Instalace

Spuštění

Nyní si můžete aplikaci spustit v AplikacePříslušenstvíRevelation, nebo příkazem revelation

V programu si naklikejte svá hesla pomocí Add entry. Existují zde položky různých typů aby se vám lépe orientovalo, například hesla pro webové stránky, hesla pro emaily, hesla pro kreditní karty, atd. Dají se i vytvářet různě pojmenované složky pomocí Add folder.

Před ukončením programu si tento seznam uložte (Save) v podobě zašifrovaného souboru kamkoli na svůj disk. Můžete si například ve svém domovském adresáři vytvořit skrytý adresář .revelation a do něj si uložit daný soubor pod jménem franta.revelation. Nebo kamkoliv jinam. Na příponě souboru nezáleží, jen vám připomíná, co je to za soubor.

Při ukládání souboru se vás program zeptá na hlavní heslo. Zvolte si jej silné (program ukazuje sílu hesla), ať vám jej nikdo neuhodne. Žádné jména manželek, milenek, SPZky, rodná čísla, atd se opravdu nedoporučují.

Používání

Při dalším spouštění aplikace vyberte tlačítko Open a zvolte svůj soubor s hesly. Zadejte heslo a vidíte jeho obsah. Při provedení změn si ho nezapomeňte opět uložit. Pokud chcete používat pouze jeden soubor se všemi svými hesly (asi většina uživatelů), tak si v EditPreferencesFilesStartup můžete nastavit svůj soubor, aby se otevíral automaticky (abyste nemuseli vždy klikat Open).

Pokud kliknete na položku, může být heslo vidět rovnou, nebo se může zobrazovat jako hvězdičky. Hvězdičky jsou dobré na to, že pak můžete heslo použít i před cizím člověkem. Pomocí pravého myšítka na položce→Copy password si heslo zkopírujete do schránky, a pak vložíte například v prohlížeči, a přitom ho nikdo vůbec neviděl. Zobrazování/nezobrazování hvězdiček se dá nastavit v ViewShow passwords.

Revelation obsahuje i generátor kvalitních hesel (ViewPassword Generator) a kontrolu kvality vašeho hesla (ViewPassword Checker).

Odstranění

Odstraňte balík revelation.

Poté ještě můžete smazat svůj soubor s hesly (pozor, jste si jistí že je máte všechna zapsané jinde?). To můžete udělat například příkazem (pokud jste si jej vytvořili dle rady v odstavci Spuštění a jmenujete se Franta :-) )

rm /home/franta/.revelation/franta.revelation

nebo přes Nautilus (zobrazení skrytého adresáře viz Skryté soubory).

Odkazy

Grafická úprava: Tento návod potřebuje důležité grafické a stylistické úpravy. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1