cairo-dock

Cairo-Dock

Cairo-Dock je panel na plochu ve stylu Mac OS X. Je plně skinovatelný a můžete si do něj snadno vytvářet vlastní témata. Podporuje applety, parabolický zoom a mnoho dalšího.

Nevyžaduje akcelerované prostředí, ale umí ho využít.

Instalace

Použití

Pokud využíváte akcelerované prostředí, spustíte jej z menu Aplikace → Systém → Cairo-dock, případně příkazem cairo-dock.

Pokud žádný kompozitní manager nemáte, spusťte jej příkazem cairo-dock -F a nastavte si v konfigurátoru, aby byl dock pod okny. Dock bude v tomto případě využívat pseudoprůhlednost.

Při prvním spuštění se objeví nastavení, ve kterém si vyberete téma. To se dá poté kdykoliv změnit pravým kliknutím na panel, výběrem Cairo-dock a volbou Manage themes.

Ikony pro spouštěče si můžete dát vlastní, nebo použít některé z přidaných, ty se nachází v /usr/share/icons/qMac a /usr/share/icons/qIsh(pouze v mých balíčcích, pokud instalujete výchozí, nejsou tam), tyto témata se dají použít zároveň pro desktop.

Vaše témata se nachází v /home/uživatel/.cairo-dock/themes. Výchozí témata se nachází v /usr/share/cairo-dock/themes.

Do nastavení se dostanete pravým klikem na dock, submenu Cairo-dock a tam je volba, která vyvolá GTK2 okno. Vlevo dole se nachází tlačítko vyvolající rozšířené nastavení. Tam jsou záložky jako Auto-hide, applety a jiné. Projděte si všechna nastavení a nastavte si dock tak, aby vám vyhovoval.

Při pravém kliku na dock jsou tam ještě další volby, např. rychlé skrytí docku.

Od verze 1.4.4 podporuje dock tzv. Desklet mode - applety se dají oddělit od docku a využívat jako desklety.

Video na YouTube

Toho docílíte pravým klikem na applet a volbou Detach from the dock.

Cairo-dock podporuje tzv. subdocky. To znamená, že si nějakou ikonu nadefinujete jako Container a nastavíte ikonám, aby do něj patřily. Při najetí na nějakou ikonu se ukáže submenu, viz první screenshot. Pohledy subdocků i docku (2D Flat, 3D, Carrousel..) si můžete nastavit.

Možností je opravdu moc, uděláte nejlíp, když si je vyzkoušíte sami :-)

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • autor: 127.0.0.1