centrum_softwaru_pro_ubuntu_lucid

Centrum softwaru pro Ubuntu je základním nástrojem pro instalaci a odstraňování programů v Ubuntu. Jeho rozhraní je velmi jednoduché a přehledné, tudíž se s ním začínající uživatel naučí pracovat velmi rychle.

{{attachment:centrum.png

Spuštění

Program najdete v nabídce Aplikace → Centrum softwaru pro Ubuntu, případně příkazem software-center.

Práce s programem

Hlavní okno programu je rozděleno do dvou částí. V levém sloupci vybíráte, zda budete procházet nainstalované aplikace (Nainstalovaný software) nebo instalovat aplikace nové (Získat software). Dostupný software si taky můžete filtrovat podle dostupných zdrojů softwaru, které můžete zobrazit po rozkliknutí položky Získat software. V případě, že nějaké aplikace právě instalujete (odstraňujete), objeví se zde i položka na zobrazení probíhající činnosti (Probíhá).

{{attachment:centrum-probiha.png

V pravé části okna nahoře máte k dispozici okénko pro vyhledávání softwaru (vpravo) a pruh navigace (vlevo).

V pravé části dole se pak zobrazuje výpis kategorií softwaru a poté, co některou z nich vyberete, jejich obsah (více dále).

Speciální kategorii představují Oblíbené aplikace. Zde naleznete aplikace, které uživatelé nejčastěji instalují v Ubuntu. Určitě se do ní nezapomeňte podívat - naleznete zde velmi užitečné věci.

Pro instalaci nového softwaru vyberte Získat software. V pravé části okna se zobrazí kategorie dostupného softwaru. Po vybrání některé z kategorií se zobrazí abecední seznam programů v ní obsažených.

{{attachment:centrum-program.png

Pomocí tlačítka Nainstalovat můžete přímo zahájit instalaci nebo můžete pomocí tlačítka Další informace vyvolat stránku s podrobnými informacemi. Prohlédnout si můžete i ukázkový snímek daného programu (zobrazuje se jen miniatura, kliknutím na ni získáte plný náhled) a jeho domovskou stránku. Instalaci spustíte kliknutím na Nainstalovat - zdarma.

Pro odstranění již nainstalovaného softwaru vyberte Nainstalovaný software. V pravé části okna se zobrazí nainstalované aplikace.

{{attachment:centrum-nainstalovane.png

Vyberte tu, kterou chcete odstranit, a pomocí kliknutí na Odstranit ji odeberte.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)