davar3

Davar3

Davar3 (volně šiřitelný) je skvělý nástroj pro práci s Písmem svatým - Biblí, který vyvíjí několik nadšených lidí z ČR, USA a Nizozemí. Podobně jako BibleTime nebo Theofilos či Xiphon nabízí Dava3 práci s biblickými texty v hebrejštině, řečtině, latině apod.

Velkou výhodou je dostupnost Deuterokanonických knih Českého ekumenického překladu (skvělé pro katolické věřící) a pracovní verze SZ Jeruzalémské bible. Navíc je k programu dostupný také Tichého Slovník novozákonní řečtiny, což dělá z programu Davar opravdu použitelný nástroj pro učení a překlad.

Nevýhodou je, že je pouze pro Windows, a tak níže popisuji postup, jak ho úspěšně zprovoznit pod Wine.

Krok za krokem

Nejprve si ze stránek Davar3 stáhneme základní zip balíček aplikace. http://www.davar3.net/files/davar3_system.zip Ten rozbalíme do složky /home/jmeno_uzivatele/.wine/drive_c/Davar3 (tj. ve složce Davar3 už budou data přesně tak, jako v zip archivu);

Za druhé stáhneme z odkazů http://dl.dropbox.com/u/24088142/GreekUniversal_modif.zip , http://dl.dropbox.com/u/24088142/HebrewUniversal.ttf a http://dl.dropbox.com/u/24088142/HebrewUniversalS.ttf tři fonty, které Davar3 používá. Řecký font je potřeba jen rozbalit. Všechny tři fonty pak nainstalujeme pomocí instalátoru písma (klik pravým na font → „činnost“ → „instalace“). (Případně je dobré je nakopírovat do …/Davar3/fonts . Pokud budete dotazováni, pak přepište původní soubory.)

Za třetí je třeba stáhnou samotná data programu - tj. biblické texty, slovníky a lexikony. Vše je dostupné na http://www.davar3.net/download.htm , kde si vyberete v nabídce. V zásadě stačí kniky, slovníky a encyklopedie rozbalit a zkopírovat do složky …/Davar3/data . U obrázků a biblických atlasů postupujte dle návodu u daného balíku na stránkách Davar3.

Program by měl být v tuto chvíli funkční a spouští se souborem davar3.exe , který v adresáři …/Davar3 Případný odkaz se snadno udělá v menu pomocí Menu editora, kdy do nabídky Wine → Programs vytvoříte danou položku Davar3 a do řádku příkaz můžete dát např.:

env WINEPREFIX=„/home/jmeno_uzivatele/.wine“ wine „C:\Davar3\davar3.exe“

Realizace audio souborů

V konfiguraci Wine musíte nastavit ovladač zvuku (např. vybrat Alsa ovladač). Dále uvedu příklad od autorů, který jsme testovali finkčnost:

Stáhnete AIX soubor pro Hebrejskou bibli z http://www.davar3.net/files/other/bhs_aix.zip a rozbalit jej do složky „audio“. Následně stáhněte soubor http://media.snunit.k12.il/kodeshm/mp3/t31.mp3 a přejmenujte ho na 21_ecclesiastes.mp3 (dodržet CASE!)a v adresáři „audio“ udělejte složku „bhs“, do které mp3 soubor přesuňte. Když pak v Davaru otevřete BHS Biblia hebraica na knize Kazatel a po levé straně v nabídce kliknete na „audio“, objeví se vám podnabídka „[bhs]“; kliknete na ikonu mikrofonu, pak na zelené tlačítko „play“ v horní nástrojové liště, spustí se hebrejský hlas a text souběžně s mluvením roluje.

Přeju hezký den!

Poděkování autorům programu

Ještě chci moc poděkovat autorům pragramu Davar3, kteří, když jsem se na ně s nefunkčním řeckým fontem obrátil, mi obratem odpovídali na emaily a ochotně upravili řecký font, aby po nainstalování v linuxu měl původní jméno.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1