dazuko

Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby. Pro obecné informace o problematice virů a antivirových programů v Ubuntu, navštivte stránku Antivirus.

Instalace Dazuko modulu

Pokud chcete používat On-Access antivir pod Ubuntu, nejspíš sáhnete po Dazuko modulu. Modul se ovšem instaluje ze zdrojového kódu a není tak úplně jednoduché jej zprovoznit. Na oficiální stránce projektu Dazuko je návod pro Debian, který ale nefunguje.

Tento text je založen na Installing AntiVir, with on-access scanning, in Ubuntu Linux .

V Ubuntu je zdrojový kód dostupný pomocí apt. Na stránkách projektu je ale doporučení, stahovat modul přímo z oficiálního zdroje. Můžete si vybrat. Buď tedy provedete 'sudo apt-get install dazuko-source module-assistent' nebo modul stahnete z Dazuko project a nainstalujte pomocí 'sudo dpkg -i dazuko-source_xxxxx_all.deb'. V případě ruční instalace nebudou splněny závislosti. Spusťte proto 'apt-get -f install' a ještě doinstalujte 'module-assistent'.

Kompilaci provedete pomocí 'sudo m-a a-i dazuko'.

Nyní je modul připraven k zavedení. Systém však ne ;-)

Aby se modul korektně zavedl, musí se spouštět před zavedením modulu capability. Pro okamžitý test funkčnosti proveďte:

sudo rmmod capability
sudo modprobe dazuko
sudo modprobe capability

Pokud vše proběhlo bez problémů a systém je stabilní, můžete nastavit zavedení Dazuka při startu. Vytvořte konfiguraci Dazuko modulu: 'sudo gedit /etc/modprobe.d/dazuko' a do souboru napište:

install dazuko modprobe -r capability;\
modprobe -i dazuko; \
modprobe -i capability

Následně ještě na konec souboru '/etc/modules' dopiště dazuko.

Tím máte funkční Dazuko pro libovolný antivir.

Tady bude konfigurace ClamAV pro Dazuko. Zatím na tom pracuji.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)