adobe_photoshop_cs2

Adobe Photoshop CS2

Tento návod se zabývá instalací Adobe Photoshop CS a CS2 (8 a 9). Na stránce Adobe Photoshop naleznete odkazy na návody pro další verze tohoto programu.

Instalace

 1. Máte-li již Wine nainstalováno, je dobré si ověřit jeho verzi příkazem wine winver.
 2. K instalaci Photoshopu je zapotřebí mít nainstalovánu alespoň verzi 0.9.48, nejlépe však nejnovější. U nižších verzí (0.9.45) dochází k velmi dlouhému (až 5 minut) startu aplikace, u starších nejede vůbec. Ve zdrojích Ubuntu je z principu vždy trochu starší verze, je proto nutné přidat si oficiální wine zdroj dle návodu Přidávání zdrojů a aktualizovat nebo nainstalovat balík wine na nejnovější verzi.
 3. Provedeme kontrolu verze podle bodu 1., případně zkusíme spustit wine notepad

Předpokládám, že máte CD s Photoshopem. Podle tohoto návodu jde nainstalovat verze CS a CS2. V případě, že instalujete zkušební verzi, bude postup analogický.

 1. Na CD s Photoshopen najdete v kořenovém adresáři soubor Setup.exe, ten však nespouštějte, nějak nefunguje. Instalační program samotného Photoshopu se nachází ve složce Adobe(R) Photoshop(R) CS2, je to soubor Setup.exe. Spusťte ho ve Wine (v Nautilu je to pravý klik a Otevřít s Wine).
 2. Spustí se instalační program, kterým se musíte proklikat. Je možné, že se setkáte s problémy ve formě nemožnosti zadat licenční číslo, v takovém případě klikněte do kolonky Organization a dostanete se tam TABem.
 3. Po instalaci můžete Photoshop spustit z nabídky Aplikace → Wine → Programs → Adobe Photoshop

Známé problémy

:!: Tento problém je v novějších verzí wine (zkoušel jsem v 0.9.60) spolehlivě vyřešen a aktivaci lze bez provést i bez následujícího krkolomného postupu.

Vzhledem k tomu, že z Wine není možný přímý přístup k HDD, Photoshop není schopen vygenerovat hash na jehož základě se provádí aktivace. Je možné to obejít takto:

 1. Zjistíme, zda se náš harddisk hlásí jako sda nebo hda
ls /dev/sda

pokud to nevyhodí chybu, nahradíme v následujících krocích hda za sda

 1. Změníme přístupové oprávnění k tomuto souboru na čtení i zápis pro všechny uživatele:
sudo chmod a+rw /dev/hda

:!: Tento krok je potenciálně nebezpečný a je třeba jej po aktivaci zase vrátit zpět!!

 1. Vytvoříme symbolický odkaz na zpřístupněný harddisk:
ln -s /dev/hda ~/.wine/dosdevices/c::

:!: Ta dvojtečka je tam opravdu dvakrát

 1. Spustíme Photoshop a provedeme aktivaci po telefonu.
 1. Smažeme symbolický odkaz
rm ~/.wine/dosdevices/c::
 1. Vrátíme oprávnění zpět
sudo chmod o-rw /dev/sda

Klávesové zkratky bohužel ve Photoshopu pod Wine nefungují :-( (pouze některé ano)

V některých případech (layers, tools …) dochází k problému s otevíráním kontextového menu (otevře se, ale je panelem nástrojů zčásti, nebo zcela překryto). V takovém případě je nutné, aby panel nástrojů neměl focus před tím, než vyvoláte zobrazení menu, potom se menu zobrazí správně. Před pokusem o zobrazení menu prostě kliknete na záhlaví jiného panelu a potom až pravým myší na příslušnou položku.

Někdy (například u nastavení nástrojů) dochází k chybě GUI, která nerozbalí výběrový seznam (takový ten řádek s šipkou - _Darken_[v]). Můžete jej vybrat a listovat klávesnicí šipkami.

Tuto klávesu Photoshop používá jako modifikátor některých nástrojů, bohužel ji rovněž používá Metacity jako klávesu pro přesun oken. Pokud oželíte tuto funkcionalitu, můžete si ji vypnout, aby nekolidovala s Photoshopem. Provede se to v Systém → Volby → Okna a místo ALT vyberete třeba klávesu Super (obvykle s logem majoritního systému), která je jinak bez funkce.

Nic není dokonalé, a Wine už vůbec ne. Ukládat, ukládat, ukládat!

Odkazy

Konvence: Tento návod nesplňuje některé z na Wiki zavedených konvencí. Více...

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
 • (upraveno mimo DokuWiki)