extrakce_hudebních_cd

Extrakce hudebních CD

„Extrakce CD“ je proces stažení jednotlivých songů z hudebního CD do vašeho počítače, nebo přenosného přehrávače. Tento proces je anglicky nazýván „CD Ripping“

Základy

Tato sekce poskytuje stručný přehled o tom, jak to vlastně funguje a různé vlastnosti, které lze při extrakci použít.

Songy jsou na hudebním CD uloženy v nekomprimovaném formátu. To znamená, že zatímco zvuková kvalita je velmi vysoká, CD s kapacitou 700MB dokáže pojmout pouze 80 minut hudby.

Takové songy je možné zkomprimovat, aby zabraly mnohem méně místa a staly se tak vhodnými pro ukládání do počítače, nebo přenosného přehrávače. Kompresní metoda snižuje kvalitu a velikost výsledného souboru v počítači. Obecně, čím menší soubor, tím horší kvalita zvuku.

Bezztrátová komprese je metoda snížení velikosti souboru bez ztráty kvality. Nevýhodou je, že výsledný soubor je stále dost velký.

Ztrátová komprese snižuje kvalitu výsledného zvuku, ale velikost souboru je znatelně nižší. Tato metoda je využívána velmi často a při nastavení dostatečně vysoké kvality zvuku pozná rozdíl mezi původním a upraveným zvukem pouze cvičené ucho.

Kodek (kodér/dekodér) je část programu, která přetváří zvuk z jednoho formátu do druhého. Kodeky také umožňují přehrát daný formát na vašem počítači. Některé kodeky jsou volně dostupné, zatímco jiné jsou chráněné patentem a musí být zakoupeny. Základní verze Ubuntu využívá pouze volné kodeky (Ogg), ale je možné patentované kodeky doinstalovat.

Během extrakce je každý song na CD přetvořen na vámi zvolený formát a uložen jako soubor na vašem počítači. Protože CD obsahuje nezanedbatelné množství dat, které musí být přetvořeno, extrakce může trvat delší dobu. Po úspěšném extrahování můžete song poslouchat použitím nainstalovaného hudebního přehrávače.

Existuje spousta hudebních formátů, do kterých je možné hudbu extrahovat. Každý má své výhody a nevýhody. Níže je malá ukázka oblíbených formátů, které Ubuntu podporuje:

Ogg Vorbis - Ztrátový otevřený formát. Pro více informací - Ogg Vorbis

FLAC - Oblíbený bezztrátový otevřený formát. Informace - FLAC

MP3 - Nejpoužívanější hudební formát, který podporuje i většina přenosných přehrávačů. MP3 je patentovaný formát.

AAC - Tento formát je využíván přehrávačem iPod od firmy Apple. Stejně jako MP3 je patentovaný.

Do extrahovaných souborů je možné uložit dodatečné informace o songu. Tyto informace se nazývají Metadata. Hodně zvukových formátů podporuje 'tagy', jednoduché popisky, které obsahují název souboru, jméno autora, žánr atd.. Spousta extrahovacích aplikací dokáže automaticky získat informace o songu z internetu a uložit je do souboru.

Základní instalace Ubuntu obsahuje přehrávač Rhythmbox, který dokáže nekomprimovaný formát nejen přehrát, ale i extrahovat do předem zvoleného formátu. Podpora OggVorbis, FLAC a WAV je standartní, pro MP3, WMA a jiné nesvobodné formáty je potřeba doinstalovat patřičné kodeky.

Odkazy

Grafická úprava: Tento návod potřebuje důležité grafické a stylistické úpravy. Více...

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • autor: 127.0.0.1