faq:aplikace

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
faq:aplikace [2012/07/19 17:35] ubuntufaq:aplikace [2019/02/25 18:21] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Aplikace ======
 +
 +
 +====== Jak se v Ubuntu instalují programy? ======
 +
 +Instalace programů v Ubuntu je velmi odlišná od toho, na co jste pravděpodobně zvyklí z operačního systému MS Windows. Vývojáři Ubuntu pro vás připravují instalační balíky pro tisíce aplikací, které pak jednoduše nainstalujete pár kliknutími pomocí speciálních aplikací jako například [[:Centrum softwaru pro Ubuntu]] nebo [[:Synaptic]].
 +
 +{{:link.png}} Pro více informací si přečtěte článek [[:Instalace programů]].
 +
 +{{:info.png}} Existuje samozřejmě i "klasický" způsob - ze stránek výrobce programu si stáhnete instalační balík a ten nainstalujte. Existuje ovšem více druhů instalačních balíků a také více způsobů, jak je nainstalovat.
 +
 +===== Jak nainstaluji program ze souboru .deb? =====
 +
 +Nejdříve si u autora programu nebo ovladače ověřte, zda je tento balík možné použít ve vaší [[:Vydání|verzi Ubuntu]]. Pokud ano, stáhněte soubor do libovolného adresáře na disku a poklepejte na něj.
 +
 +{{:link.png}} Více informací naleznete v příslušné části článku [[:Instalace programů#Bal.2BAO0-ky|Instalace programů]].
 +
 +
 +===== Jak nainstaluji program ze souboru .run, .bin, .sh? =====
 +
 +U těchto souborů se jedná o tzv. samoinstalační balíky neboli binární instalátory - jsou asi nejpodobnější EXE souborům z MS Windows. Musíte je spustit (často s právy [[:Root sudo|administrátora]]) a další postup pak závisí na výrobci daného softwaru.
 +
 +{{:link.png}} Přesné informace naleznete v článku [[:Pokročilá správa softwaru]].
 +
 +
 +===== Jak nainstaluji program ze souboru .rpm? =====
 +
 +Balíky RPM jsou původně určeny pro distribuce RedHat, SuSE, Mandriva a podobné. Jejich použití v Ubuntu je sice možné, ale není doporučené - instalace z těchto balíků by se měla stát až poslední možností.
 +
 +Podstata instalace těchto balíků v Ubuntu spočívá v převedení na DEB balík (pomocí speciální aplikace zvané Alien), který se pak nainstaluje standardní cestou.
 +
 +{{:link.png}} Podorbný postup a více informací naleznete v článku [[:Pokročilá správa softwaru#P.2BAVk-evodRPMnaDEB|Pokročilá správa softwaru]].
 +
 +===== Jak nainstaluji program ze souboru .tar.gz (.tar.bz2)? =====
 +
 +Za těmito příponami se skrývá prostý archiv (stejně jako .zip nebo .rar). Pokud se tyto archivy používají k distribuci softwaru, naleznete v nich buď binární archiv (instalátory ''.sh'', ''.bin'' nebo ''.run'' o nichž se můžete dočíst [[#Jak nainstaluji program ze souboru .run, .bin, .sh?|výše]]), nebo zdrojové kódy. V druhém případě pak probíhá instalace nejsložitěji tzv. kompilací, kdy je potřeba program přeložit přímo ze zdrojových kódů.
 +
 +{{:link.png}} Více informací o kompilaci naleznete v článku [[:Instalace programů:Zdrojové kódy|Zdrojové kódy]].
 +
 +==== Chyby při instalaci/aktualizaci ====
 +
 +=== Nelze získat exkluzivní přístup/Jiný Synaptic běží ===
 +
 +
 +{{ .:error1.png }} {{ .:error1a.png }}
 +
 +
 +V Ubuntu může vždy běžet jen jediná aplikace, která pracuje s instalací/aktualizací balíků ze zdrojů (Centrum softwaru pro Ubuntu, Synaptic, Přidat/Odstranit, Adept, aptitude, apt-get...). Toto chybové hlášení vás informuje o tom, že nějaká taková aplikace je již spuštěna, takže pokud chcete spustit novou, musíte napřed tu již spuštěnou uzavřít.
 +
 +V [[:Terminálu]] je obdobou této chyby
 +
 +<code>
 +E: Nemohu získat zámek /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
 +E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
 +</code>
 +=== Selhalo stažení ===
 +
 +
 +{{ .:error2.png }}
 +
 +
 +Systém nemohl stáhnout potřebné balíky. Ověřte své připojení k internetu; pokud funguje správně, nejspíš se jedná o výpadek českého serveru. Můžete prostě počkat, případně v **Systém → Správa → Zdroje softwaru** vybrat jiný (zahraniční) server.
 +
 +=== Neověřeno/GPG Error ===
 +
 +
 +{{ .:error3.png }} {{ .:error3a.png }}
 +
 +
 +Toto v podstatě nejsou chyby, ale jen varování. První "chyba" (neověřeno) se zobrazuje při pokusu o instalaci softwaru, druhá (GPG Error) při aktualizaci seznamu zdrojů (např. při aktualizaci softwaru). Zdroje softwaru jsou totiž chráněny GPG klíčem kvůli bezpečnosti. Při každé instalaci ze zdroje se jeho pravost ověřuje pomocí klíče uloženého v počítači. Pokud není klíč k ověření k dispozici, tak vás o tom systém těmito varováními informuje. Instalovat software se dá i přes zobrazovaná varování, doporučujeme vám však klíč od zdroje si nainstalovat. Návod na přidání klíčů k běžným neoficiálním zdrojů najdete na stránce [[:Přidávání zdrojů]].
 +
 +=== E: dpkg was interrupted ===
 +
 +
 +{{ .:error4.png }}
 +
 +
 +K nápravě spusťte v [[:Terminál|Terminálu]] příkaz
 +
 +
 +<code>
 +sudo dpkg --configure -a
 +</code>
 +=== Částečné povýšení systému ===
 +
 +
 +{{ .:error5.png }} {{ .:error5a.png }}
 +
 +
 +Výjimečně se při běžné aktualizaci systému může stát, že vám systém nabídne tzv. //Částečné povýšení systému//. Toto varování je poněkud nešťastně voleno, protože se v žádném případě **nejedná** o [[:Přechod na novější verzi systému|přechod na novější verzi systému]] (i když i následný proces vypadá podobně). //Částečnému povýšení systému// předchází chyba v [[:Přidávání zdrojů|zdroji softwaru]] (chybně sestavený balík, nesplněné závislosti atp.), kvůli které nemůže být provedena aktualizace všech nabízených komponent a systém tedy nabízí řešení v podobě částečné aktualizace.
 +
 +{{:info.png}} Pokud se tato chyba u vás projeví, doporučujeme odložit aktualizace na pozdější dobu, kdy budou problémy vyřešeny. Tyto problémy se oficiálních zdrojů Ubuntu týkají velmi zřídka - většinou je na vině některý neoficiální zdroj softwaru a řeším tedy může také být jeho zakázání.
 +
 +==== Ve Windows jsem používal aplikaci XY, existuje nějaká podobná i pro linux? ====
 +
 +V prvé řadě se ujistěte, jestli výrobce tohoto software nevyvíjí i verzi pro Ubuntu. Pokud zjistíte, že ne, je velmi pravděpodobné, že existuje ekvivalentní aplikace pro Ubuntu. Vhodnou aplikaci vám pomohou najít seznamy alternativ/ekvivalentů na známých Linuxových serverech:
 +
 +  * [[http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html|Linux.cz]]
 +  * [[http://www.abclinuxu.cz/software/alternativy|Abclinuxu.cz]]
 +  * [[http://www.linuxalt.com/|The Linux Alternative Project]] {{.:en.png}}
 +  * [[http://linuxappfinder.com/alternatives|Linux App Finder]] {{.:en.png}}
 +
 +{{:wine.png}} Pokud nenaleznete ekvivalent (nebo vám žádný z nich nevyhovuje), můžete se pokusit nainstalovat a provozovat program pro Windows pomocí emulátoru [[:Wine]].
 +
 +==== Mohu odstranit balík ubuntu-desktop? ====
 +
 +Odstranit balík ''ubuntu-desktop'' se nemusíte bát - je to pouze [[:metabalík]], který obsahuje jen závislosti na základní součásti systému, jeho odinstalováním se nic nestane, o nic nepřijdete a systém nepoškodíte.
 +Pouze pokud budete přecházet na novější verzi systému, tak je vhodné tento balík opět přidat.
 +
 +==== Jak instalovat programy na počítači bez Internetu? ====
 +
 +Je možné stáhnout balíky na jiném počítači, přenést na počítač bez Internetu, a tam nainstalovat. Na stránkách [[http://packages.ubuntu.com/|packages.ubuntu.com]] lze stáhnout jakýkoli balík ze zdrojů. Stažené balíky pak jen přenesete na PC s Ubuntu (na CD, flash disku...) a pak [[Instalace programů|nainstalujete]] (jedná se o instalaci .deb balíků). Tento způsob je však nepříjemný a otravný, protože některé balíky závisí na jiných, takže to musíte kontrolovat a stáhnout všechny potřebné, a poté je instalovat ve správném pořadí.
 +
 +Abyste nemuseli balíky ručně stahovat z webových stránek, na počítači s Ubuntu a Internetem použijte Synaptic k označení požadovaných balíků, pak dejte **Použít → Balíky pouze stáhnout**. Stažené balíky poté najdete v adresáři ''/var/cache/apt/archives''. Bohužel mezi nimi může chybět nějaký závislý balík, který na počítači s Internetem již je nainstalován, ale na vašem není.
 +
 +Problém pořadí instalace můžete vyřešit pomocí [[:Synaptic|Synapticu]]. Přes **Výběr → Přidej stažené balíky** otevřete složku s balíky, a Synaptic vám všechny balíky z něj nainstaluje, ve správném pořadí. Tento problém je také možné řešit vytvořením [[:Přidávání zdrojů/Vlastní|vlastního lokálního zdroje]], to je ovšem postup pro pokročilejší uživatele.
 +
 +==== Kde najdu instalační balíky stažené pomocí Synapticu a podobných programů? ====
 +
 +Systémem automaticky stažené balíky naleznete v adresáři ''/var/cache/apt/archives''.
  
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1