glest

Glest

Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby.

Glest řadíme mezi multiplayer 3D real time strategie. Glest nemá klasický singleplayer, kde hráč postupuje dle předem dané dějové linie a postupně rozplétá vlákno svého osudu. Nalezneme zde však typ zvaný skrimish. Hráč si nastaví parametry bitvy, jsou jimi například počet hráčů, jejich rasa, zda jsou s vámi v týmu nebo tvoří samostatnou jednotku, některou z nabízených map, bude-li se hra odvíjet v zimě či v létě. Teprve nyní započne samotná řež. Zpracování hry Glest je na slušné úrovni. Potěší nás pěkná prostředí, znatelné střídání denní doby (snad jen noc by nemusela být tak přesná, hlavně když jste pod útokem) či detaily na bojovém území v podobě soch nebo třeba šibenic s nešťastnými obětmi. Od chvíle, co naskočíte do hlavního menu, vás doprovází hudba bojovnějšího ducha. K ovládání vám postačí myš, vyskytují se však i užitečné klávesové zkratky. Hratelnost sama o sobě je velmi dobrá.

Glest už delší dobu není vyvíjená hra a tak už nic nového nenabídne. Ale je tu pokračovatel hry Glest, který se jmenuje MegaGlest, má více map, ras a hlavně je stále vyvíjený.

Instalace

Pro hraní budete potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

Nainstalujte balíky glest a glest-data

Stáhněte si z GetDeb instalační balíky.

Soubory si někam uložte, budou se jmenovat například glest_[verze]~getdeb1_i386.deb a glest-data_[verze]~getdeb1_all.deb. Poklepáním jednoduše nainstalujte oba balíky, nejprve glest-data a poté glest.

Také je možné stáhnout instalační soubor ve formátu LokiInstaller ze stránek loki.

Tento způsob instalace je určen jen pro pokročilé uživatele. V drtivé většině případů byste si měli vystačit s použitím balíků ze serveru GetDeb.

Budete potřebovat nástoje subversion g++ jam a nainstalované balíčky libx11-6 libx11-dev libsdl1.2debian libsdl1.2-dev libxerces27 libxerces27-dev libopenal0a libopenal-dev libogg0 libogg-dev libvorbis0a libvorbis-dev.

V Terminálu se příkazem cd přesuňte to adresáře, kde chcete mít umístěn adresář se zdrojovými soubory a hrou. Následně použijte tyto příkazy:

svn co https://glest.svn.sourceforge.net/svnroot/glest glest
cd glest/trunk/mk/linux

Font utopia nahraďte fontem helvetica.

gedit glest.ini
./autogen.sh
./configure

Pokud vám chybí některá ze závislostí, automatický konfigurátor vám to nyní oznámí. Pokud vše proběhlo bez problémů, můžeme pokračovat kompilací:

jam

Bohužel zatím neexistuje žádný instalátor, takže pouze zkopírujte soubory glest a glest.ini do adresáře glest/trunk/data/glest_game a hru spouštějte odsud (je nutno se v konzoli přemístit do tohoto adresáře a spustit hru příkazem ./glest). Pokud chcete, můžete adresář glest_game zkopírovat na jiné místo a zbytek svn stromu smazat.

Pro hraní více hráčů je nutné, aby všichni měli stejnou verzi (build) hry. Také je vhodné udržovat hru vždy v aktuální verzi (nejlépe co několik dní), jelikož vývoj svn verze probíhá rychle a opravuje se spousta chyb a bugů.

Pokud budete v budoucnu chtít hru aktualizovat, není třeba stahovat opět celý svn strom, ale je možné stáhnout pouze rozdíl vzhledem k poslední verzi a stejným způsobem hru zkompilovat:

cd cesta/k/adresáři/glest
svn up .
cd trunk/mk/linux
./configure
jam

Spuštění

Hru můžete spustit z nabídky Aplikace → Hry → Glest nebo příkazem glest.

Odinstalace

Jednoduše odstraňte balíky glest a glest-data.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1