Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
glest [2012/07/21 17:45]
Ubuntu
glest [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Glest ======
 +
 +|Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby.|
 +
 +**Glest** řadíme mezi multiplayer 3D real time strategie. Glest nemá klasický singleplayer,​ kde hráč postupuje dle předem dané dějové linie a postupně rozplétá vlákno svého osudu. Nalezneme zde však typ zvaný skrimish. Hráč si nastaví parametry bitvy, jsou jimi například počet hráčů, jejich rasa, zda jsou s vámi v týmu nebo tvoří samostatnou jednotku, některou z nabízených map, bude-li se hra odvíjet v zimě či v létě. Teprve nyní započne samotná řež. Zpracování hry Glest je na slušné úrovni. Potěší nás pěkná prostředí,​ znatelné střídání denní doby (snad jen noc by nemusela být tak přesná, hlavně když jste pod útokem) či detaily na bojovém území v podobě soch nebo třeba šibenic s nešťastnými obětmi. Od chvíle, co naskočíte do hlavního menu, vás doprovází hudba bojovnějšího ducha. K ovládání vám postačí myš, vyskytují se však i užitečné klávesové zkratky. Hratelnost sama o sobě je velmi dobrá.
 +
 +
 +Glest už delší dobu není vyvíjená hra a tak už nic nového nenabídne. Ale je tu pokračovatel hry Glest, který se jmenuje [[MegaGlest]],​ má více map, ras a hlavně je stále vyvíjený.
 +
 +
 +====== Instalace ======
 +
 +Pro hraní budete potřebovat zprovozněnou [[Ovladače grafických karet|3D akceleraci]].
 +
 +===== Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex a novější =====
 +
 +{{.:​apt.png}} [[Instalace programů|Nainstalujte]] balíky ''​glest''​ a ''​glest-data''​
 +
 +===== Ubuntu 8.04 Hardy Heron a starší =====
 +
 +{{.:​save.png}} Stáhněte si z [[http://​www.getdeb.net/​app.php?​name=Glest|GetDeb]] instalační balíky.
 +
 +{{.:​package.png}} Soubory si někam uložte, budou se jmenovat například ''​glest_[verze]~getdeb1_i386.deb''​ a ''​glest-data_[verze]~getdeb1_all.deb''​. Poklepáním jednoduše [[Instalace programů|nainstalujte]] oba balíky, nejprve ''​glest-data''​ a poté ''​glest''​.
 +
 +{{.:​info.png}} Také je možné stáhnout instalační soubor ve formátu [[LokiInstaller]] ze [[http://​www.liflg.org/?​catid=6&​gameid=58|stránek loki]].
 +
 +===== Kompilace vývojové verze ze SVN =====
 +
 +{{.:​info.png}} **Tento způsob instalace je určen jen pro pokročilé uživatele.** V drtivé většině případů byste si měli vystačit s použitím balíků ze serveru GetDeb.
 +
 +Budete potřebovat nástoje ''​subversion''​ ''​g++''​ ''​jam''​ a nainstalované balíčky ''​libx11-6''​ ''​libx11-dev''​ ''​libsdl1.2debian''​ ''​libsdl1.2-dev''​ ''​libxerces27''​ ''​libxerces27-dev''​ ''​libopenal0a''​ ''​libopenal-dev''​ ''​libogg0''​ ''​libogg-dev''​ ''​libvorbis0a''​ ''​libvorbis-dev''​.
 +
 +{{.:​terminal.png}} V [[Terminálu]] se příkazem **cd** přesuňte to adresáře, kde chcete mít umístěn adresář se zdrojovými soubory a hrou. Následně použijte tyto příkazy:
 +
 +<​code>​
 +svn co https://​glest.svn.sourceforge.net/​svnroot/​glest glest
 +cd glest/​trunk/​mk/​linux
 +</​code>​Font //utopia// nahraďte fontem //​helvetica//​.
 +<​code>​
 +gedit glest.ini
 +</​code><​code>​
 +./​autogen.sh
 +./configure
 +</​code>​
 +Pokud vám chybí některá ze závislostí,​ automatický konfigurátor vám to nyní oznámí. Pokud vše proběhlo bez problémů, můžeme pokračovat kompilací:
 +<​code>​
 +jam
 +</​code>​
 +Bohužel zatím neexistuje žádný instalátor,​ takže pouze zkopírujte soubory ''​glest''​ a ''​glest.ini''​ do adresáře ''​glest/​trunk/​data/​glest_game''​ a hru spouštějte odsud (je nutno se v konzoli přemístit do tohoto adresáře a spustit hru příkazem ''​./​glest''​). Pokud chcete, můžete adresář ''​glest_game''​ zkopírovat na jiné místo a zbytek svn stromu smazat.
 +
 +{{.:​warning.png}} **Pro hraní více hráčů je nutné, aby všichni měli stejnou verzi (build) hry.** Také je vhodné udržovat hru vždy v aktuální verzi (nejlépe co několik dní), jelikož vývoj svn verze probíhá rychle a opravuje se spousta chyb a bugů.
 +
 +Pokud budete v budoucnu chtít hru aktualizovat,​ není třeba stahovat opět celý svn strom, ale je možné stáhnout pouze rozdíl vzhledem k poslední verzi a stejným způsobem hru zkompilovat:​
 +<​code>​
 +cd cesta/​k/​adresáři/​glest
 +svn up .
 +cd trunk/​mk/​linux
 +./configure
 +jam
 +</​code>​
 +====== Spuštění ======
 +
 +{{.:​navigate.png}} Hru můžete spustit z nabídky **Aplikace → Hry → Glest** nebo [[Terminál|příkazem]] ''​glest''​.
 +
 +====== Odinstalace ======
 +
 +{{.:​clear.png}} Jednoduše [[Instalace programů|odstraňte]] balíky ''​glest''​ a ''​glest-data''​.
 +
 +====== Odkazy ======
 +
 +  * [[http://​www.glest.org/​|Domovská stránka]] {{.:​en.png}}
 +  * [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Glest|Glest na Wikipedii]] {{.:​en.png}}
 +  * [[http://​www.root.cz/​clanky/​glest/​|Recenze na Root.cz]]
 +  * [[http://​gamers.kubuntu.sk/​|Stránky česko-slovenského linuxového multiklanu]]
  
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)