gnome_panel_oneiric

Tento návod je určen pro vydání <ubu> Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Pro starší vydání čtěte zde.

GNOME Panel a s ním spojené aplety (miniprográmky umístěné na panelu) představovaly jednu ze základních součástí prostředí GNOME. Postupným vývojem byl však panel v novém vydání GNOME 3 nahrazen prostředím GNOME Shell a v <ubu> Ubuntu jej od vydání 11.04 Natty Narwhal nahrazuje prostředí Unity. Stále však existuje možnost, jak GNOME Panel i nadále používat.

Instalace

balík gnome-panel

{{attachment:IconsPage/help.png}} Pro zahájení instalace GNOME Panel pomocí systému [[AptURL]] jednoduše klikněte odkaz [[apt://gnome-panel|gnome-panel]] a potvrďte požadavek k instalaci. GNOME Panel můžete samozřejmě nainstalovat také klasickým způsobem pomocí [[Centrum softwaru pro Ubuntu|Centra softwaru pro Ubuntu]] nebo [[Synaptic|Správce balíků Synaptic]].

 {{attachment:IconsPage/link.png}} Pro více informací o instalaci softwaru v Ubuntu navštivte návod [[Instalace programů]].

<<SeeSaw("-napoveda", "Skrýt nápovědu" ,speed=1000,type=button)>>

Spuštění

GNOME Panel je součástí sezení GNOME Classic a přihlášení do něj představuje nejjednodušší možnost, jak spustit kompletní pracovní prostředí s GNOME Panelem.

Po dokončení instalace se odhlaste a na přihlašovací obrazovce (po vybrání uživatele ale před zadáním hesla) klikněte na ikonu ozubeného kolečka vedle svého jména a ze zobrazené nabídky vyberte položku GNOME Classic, zadejte své heslo a systém vás přihlásí do vámi vybraného „klasického“ prostředí.

{{attachment:Unity/gnome-classic-vyber.png

Položky Classic jsou ve skutečnosti dvě. Rozdíl mezi nimi je v tom, zda budou ve výsledném prostředí zapnuty efekty Compiz Fusion. Pro prostředí bez efektů slouží položka GNOME Classic (No Effects).

Pokud máte nastavené automatické přihlašování, přihlašovací okno se vám samozřejmě nezobrazuje, pro jeho zobrazení (a tedy také pro výběr jiného sezení) se stačí z již běžícího systému odhlásit.

Standardní rozložení panelů

V základním nastavení Ubuntu jsou standardně vytvořeny dva panely (nahoře a dole) s několika různými aplety. Toto nastavení si každý uživatel může změnit podle sebe.

Teoreticky může být na každém okraji obrazovky jeden panel. Můžete upravovat různé vlastnosti panelu - rozpínání, velikost nebo barvu (případně i průhlednost). Je také možné nastavit skrývání panelu, ten se pak objeví jen když na něj najedete kurzorem myši.

ApletPopis
1) Panel nabídkyNabídka se všemi programy, místy a systémovými nastaveními.
2) HodinyDatum, čas a případně i počasí. Kliknutím na aplet zobrazíte kalendář.
3) Oznamovací oblastZde najdete programy, které pracují na pozadí, ovládání hlasitosti a připojení k sítí.
4) Uživatelská nabídkaNabídka pro nastavení stavu IM sítí, odhlášení a přepínání uživatelů a vypnutí počítače.

Uživatelská nabídka

Kalendář, čas a počasí

Levým kliknutím na hodiny vyvoláte kalendář, seznam úloh (propojený s Evolution) a mapku světa s vašim umístěním.

Po kliknutí pravým tlačítkem na hodiny a vybrání Předvolby se dostanete do předvoleb (nastavení) hodin. Zde můžete nastavit čas, způsob zobrazení času, vaši polohu pro počasí a způsob zobrazení počasí. Čas se na zimní a letní přesouvá automaticky.

ApletPopis
1) Seznam okenUkazuje všechny spuštěné programy.
2) Přepínač plochPřepínání mezi virtuálními plochami

Nastavení panelu

Pomocí kombinace levý Alt + pravý klik na panel vyvoláte nabídku

Přidat na panelPřidávání apletů na panel (viz níže).
VlastnostiUpravování vzhledu a vlastností panelu.
Odstranit tento panelOdstranění panelu včetně apletů. Pokud máte jen jeden panel, tak nejde odstranit (vždy musíte mít minimálně jeden panel).
Nový panelPřidá nový prázdný panel.

Obecné

OrientaceNastavení polohy panelu.
VelikostNastavení velikosti panelu v pixelech.
Rozpínat sePokud je nastaveno, panel zabere celou šíři obrazovky, jinak se „smrští“ a nebude obsahovat prázdné plochy.
Automaticky ukrývatPokud je nastaveno, panel se skrývá za okraj obrazovky a objeví se po najetí kurzorem myši na okraj.
Zobrazit ukrývací tlačítkaPokud je nastaveno, objeví se na koncích tlačítka, kterými je možno panel zarolovat ke kraji obrazovky.
Šipky na ukrývacích tlačítkáchPokud je nastaveno zobrazení ukrývacích tlačítek, tato funkce k nim přidá šipky.

Pozadí

Žádné (používat téma systému)Panely mají barvu danou zvoleným motivem grafického prostředí.
Jednolitá barvaJe možno vybrat vlastní barvu a panelu, případně pomocí posuvníku míru průhlednosti panelu.
Obrázek na pozadíJe možno zvolit vlastní obrázek, který bude na pozadí panelu.

Zde je krátký výčet dalších apletů, které je možno na panel přidat. Jsou zde vyjmenovány jen ty nejpoužívanější.

Aplety přidáte pomocí levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel….

Zprávy o počasí

Aplet zobrazující počasí v určitém městě. Na panelu se zobrazuje počasí a venkovní teplota. Po kliknutí na aplet se zobrazí podrobnější informace.

levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Zprávy o počasí

Informace o počasí si můžete nechat zobrazit i přímo v apletu hodin, ale tento aplet vám umožňuje přístup k mnoha podrobnějším informacím.

Pro nastavení apletu na něj klikněte levým tlačítkem a zvolte položku Podrobnosti. Kromě některých obecných věcí (jak často se budou informace aktualizovat, jednotky atd.) zde musíte nastavit vaši polohu. Informace o počasí se berou z meteostanic umístěných na velkých letištích, z České republiky zde tak naleznete pouze šest měst (Brno, Holešov, Karlovy Vary, Liberec, Otrava a Praha).

Pokud chceme prohlížet i radarovou mapu, musíme její zobrazení povolit a navíc musíme ručně nastavit pro zdroj dat (jedná se o odkaz na běžný obrázek). Toto je nutné protože server weather.com neposkytuje radarovou mapu pro Českou Republiku. V nastavení apletu proto zadáme adresu http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data/animace.gif, pokud chceme animaci posledních snímků nebo http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data/aktual.gif pro nejaktuálnější snímek.

Poznámky

Aplet umožňující umisťování poznámek přímo na plochu. V nastavení leze upravit velikost i barvu poznámek.

levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Lepicí poznámky

Tento aplet představuje pouze velmi jednoduché rozhraní pro poznámky, mnohem pokročilejší nástroj představuje správce poznámek Tomboy.

Sledování systému

Aplet zobrazující základní informace o vytížení systému. Je možné zobrazit vytížení CPU, použití RAM a swapu, využití disku a sítě.

levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Sledování systému

Ryba Wanda

Je aplet generující po kliknutí citáty z databáze fortune. Jedná se o krátké vtipné či moudré texty. Pokud se chcete cvičit v angličtině, bude pro vás jazyk textů výhodou, ostatní musím zklamat, všechny texty jsou v angličtině.

Obrázek zastupující tento aplet na panelu si můžete zvolit v nastavení, automaticky nastavenou rybku můžete i přimět k pohybu snížením počtu rámců v animaci.

Zásuvka

Zásuvka je vlastně rozšíření panelu - dají se do ní umístit další aplety, které se již nevejdou na panel, a které člověk tak často nepotřebuje. Zásuvka se chová stejně jako panel a její nastavení je také stejné (jen je možné nastavit navíc ikonu zásuvky).

levý Alt + pravý klik na panel → Přidat na panel → Zásuvka

Další zajímavé aplety v Ubuntu zdrojích

Tyto aplety nejsou dostupné ve výchozí instalaci, ale stačí zmíněné balíky jednoduše doinstalovat přímo z Ubuntu zdrojů.

  • Gnubiff - kontrola příchozí pošty; balík gnubiff
  • Netspeed - zobrazování aktuální rychlosti přijímání a odesílání dat ze sítě (Internetu); balík netspeed
  • Timer-applet - minutka pro vaření kafe/čaje/vajíček/čehokoli jiného; balík timer-applet
  • Music-applet - hudební přehrávač v oznamovací liště; balík music-applet

Další možnosti nastavení panelu můžete nalézt v nástroji gconf-editor. Nastavit se dá například doba, za kterou se má panel automaticky ukrýt („hide-delay“).

Tipy a triky

Když nastavíte automatické ukrývání panelu, tak zjistíte, že vám vždy malá část panelu na okraji obrazovky zbude. Toto se dá jednoduše změnit pomocí nástroje gconf-editor.

Spusťte gconf-editor a přejděte do

  • /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0

pro horní panel, respektive

  • /apps/panel/toplevels/bottom_panel_screen0

pro dolní panel a změňte hodnotu auto_hide_size z 6 na 0 (případně jinou, která vám bude vyhovovat).

Řešení problémů

Po přidání apletu se může stát, že bude chybět ikona. Toto se v minulosti stávalo například u apletu správce sítě. Jako chybovou hlášku dostanete něco jako „Applet nemohl nalézt potřebné zdroje, a proto nemohl pokračovat.“ V tomto případě je potřeba znovu vygenerovat ikonové cache příkazem

sudo gtk-update-icon-cache -f /usr/share/icons/hicolor

Může se stát, že budete chtít panely vrátit do původního stavu. K tomu použijte v terminálu příkaz

gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel

Aby se změna projevila, je nutné panel restartovat.

pkill gnome-panel

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 17:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)