hardware:klávesnice

Klávesnice

Návod je psaný pro klávesnici Genius KB-220e a odzkoušený v distribuci Ubuntu 11.04 Classic, ale měl by fungovat i pro jiná vydání, grafická prostředí či distribuce.

Instalace a použití programu KeyTouch

Pokud není daná klávesnice k dispozici mezi klávesnicemi podporovanými přímo v Systém → Předvolby → Klávesnice, stáhněte si balík keytouch. Následně otevřete „Systém → Předvolby → KeyTouch“, zvolte záložku Keyboard a nastavte typ klávesnice, který používáte, pokud je k dispozici.

Program KeyTouch editor

Pokud ani v programu Keytouch není Váš typ klávesnice k dispozici, nainstalujte si balík keytouch-editor. Následně otevřete „Systém → Předvolby → KeyTouch Editor“, v něm zvolte svou klávesnici (pokud jsou dvě stejné pod sebou, potom tu druhou v pořadí). Program Vás anglicky požádá o stisknutí tlačítka na klávesnici (resp. v její multimediální části). Pokud jste vybrali dobře, po stisknutí tlačítka okno zmizí a objeví se samotný editor.

Postupně nastavíte jednotlivá tlačítka, na které Váš počítač zatím nereaguje, kliknutím na New. Automaticky se Vám vyplní USB code. Ke každému tlačítku musí být přiřazen Keycode. Analogicky budete postupovat u dalších, s tím, že použijete vždy nový Keycode. Bez zadání Keycode je sice možné soubor uložit, ale nebude fungovat. Pokud o „Keycode“ nic nevíte, volte raději takové, které souvisejí s ovládáním zvuku (MUTE, PAUSE), nebo PROG1-4. Na některé „Keycode“ (CHAT, SPORT) totiž Linux nemusí správně reagovat. Pro tlačítko sloužící k hibernaci použijte SLEEP a k vyvolání odhlašovacího dialogu POWER, tato dvě tlačítka již nebude třeba dále nastavovat v klávesových zkratkách.

Následně můžete k jednotlivým tlačítkům přiřadit příkazy pomocí klávesových zkratek. Tlačítka multimediální klávesnice lze kombinovat s tlačíky „Ctrl“, „Shift“, „Alt“ a „Win“. Je také možné přiřadit k tlačítkům PAUSE nebo MUTE přiřadit příkazy se zvukem nesouvisející, např. otevření domovské složky.

Levé tlačítko Win můžete používat, jak jste zvyklí z Windows. V nastavení rozložení klávesnice klikněte na „Možnosti“, umístění klávesy Compose a zadejte Levou klávesu „Win“. Následně můžete nastavit v klávesových zkratkách „Zobrazit nabídku hlavního panelu“, v tomto případě se Vám objeví název „Multi_key“.

Toto řešení uplatní hlavně uživatelé zvyklí na Windows.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1