hry:časté_problémy

Hry/Časté problémy

Zde se dočtete řešení některých častých problémů, které při hraní her vznikají.

Tento návod je určen pro <ubu> Ubuntu 8.04 a vyšší.

 • Pokud hra nepřehrává zvuk, nejprve zkuste ukončit všechny aplikace přehrávající zvuk (hudební přehrávače, filmy, flashová videa, atd). Pozastavit nestačí, opravdu zcela ukončit. Poté zkuste hru spustit znova. Pokud ani nyní hra zvuk nepřehrává, zkuste ji spustit v Terminálu a podívat se, zda nevypisuje nějaké chybové hlášky. S těmito hláškami se poté běžte poradit na fórum.
 • Pokud byl problém v souběžném přehrávání více zvuků, máte možná špatně nastavený zvukový server PulseAudio.
 • Další možností je, že hra využívá stařičkého zvukového serveru OSS. Takovou hru můžete spustit pomocí padsp:
padsp příkaz_hry
 • Wine aplikace mohou mít taktéž problém s přehráváním zvuků. Čtěte Wine.

Tento návod se netýká her, které instalujete z deb balíků. Pouze her, u kterých jste si stáhli archiv, a nyní z něj spouštíte patřičný soubor.

Pokud se hra poklikáním na spouštěcí soubor bez problémů spustí, ale klikání na vytvořený spouštěč nefunguje, je velice pravděpodobné (za předpokladu, že je spouštěč vytvořený správně), že je chyba v dané hře a umožňuje spouštění pouze z aktuálního adresáře, místo odkudkoliv. Pokud umíte anglicky, bylo by velice vhodné, kdybyste tento problém nahlásili tvůrcům hry, oprava je snadná. Než bude vydána opravná verze, můžete problém obejít takto:

 • Vytvořte si textový soubor, jehož obsahem bude:
#!/bin/bash
cd "~/adresář_hry"
./spouštěcí_soubor

Místo adresář_hry samozřejmě napište cestu k adresáři se hrou, a místo spouštěcí_soubor název spouštěcího souboru hry.

 • Soubor si někam uložte, například do ~/bin/moje_hra.sh (jméno souboru je moje_hra.sh, a je v adresáři ~/bin).
 • Na souboru nastavte spustitelný příznak.
 • Do vašeho (nyní nefunkčního) spouštěče nastavte jako příkaz váš nově vytvořený soubor (/home/uživatel/bin/moje_hra.sh).
 • Pokud jste všechno napsali správně, spouštěč by nyní již měl fungovat.
 • Akcelerované prostředí je hezké na pohled, ale na mnoha grafických kartách může způsobovat problémy při hraní her. Hry mohou být pomalejší, s grafickými artefakty, mohou mít problém při změně rozlišení, a další. Pokud máte nějaké problémy, vždy doporučujeme zkusit akcelerované prostředí vypnout.

1. možnost: U některých her je problém s přepnutím hry na jinou aplikaci/plochu z „plného zobrazení“ (full-screen). Zmáčknutím klávesové zkratky Alt+Enter, se aplikace přepnout do „zobrazení okna“. Poté již vidíte panely z plochy a lze se tedy normálně přepínat mezi aplikacemi, např.kl.zkratkou Alt+Tab.

Vyzkoušeno na Ubuntu 9.04 (X-server 1.6). Možná by stačilo (pokud není), nastavit onu kl.zkratku ve vašem grafickém prostředí. Nejspíš je třeba mít zapnutý Compiz, nejsem si jist.

2.možnost: Pokud nefunguje přepínání přes Alt+Tab, můžete použít spustit vlastní Xserver pro hru. Návod je na stránkách Vladislava Koreckého.

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1