hry:arma2

ARMA II Free (testování)

Rozběhání pod linuxem je nyní ve stádiu pokusů a hra rozhodně není plynule hratelná. Věnujte prosím pozornost sekcím známé potíže a aktuálně!

Hru se mi zatím nepovedlo zprovoznit tak, aby byla hratelná. Bohužel nemám nyní moc možnost zkoušet dál, předávám tedy alespoň své stávající poznatky.

ARMA 2 je komereční „mil-sim“ simulátor. Verze bez HD grafiky, kampaně a možnosti rozšíření byla v létě 2011 vydána studiem Bohemia Interactive jako free-to-play a je cílená především na multiplayer.

Aktuálně

První rychlé zkoušky s novou verzí wine 1.5.13 jsou zatím zdá se vcelku pozitivní (odpadá problém s myší, hra se hýbe lépe na vyšší rozlišení, přestává padat v editoru). Zkouším ještě trochu upravit pomocí konfiguračního cfg hry + cpuCount apod. Tak uvidíme..

Představení

Bližší informace najdete například na stránkách serveru Bonusweb.cz.

Instalace

Návod byl testován na Lubuntu 12.04 Precise Pangolin 64 bit.

Hru jsem zkoušel zprovoznit pomocí PlayOnLinux a verzí Wine s podporou raw3 (bug 20395), zkoušel jsem konkrétně 1.5.9raw3 a 1.5.4-xliveless3-rawimput3.

Odkazy pro stažení včetně MD5 součtů naleznete na stránce arma2.com/free. Při instalaci je třeba zadat aktivační kód, který získáte na stránce free.arma2.com/activation. S Gmail účtem se mi sice podařilo přihlásit, ale kód mi stránka odmítla vygenerovat. Při přihlášení Steam účtem proběhlo vygenerování kódu bez potíží.

Instalace následně proběhla bez problémů. Při spuštění ale hra spadla a debuger hlásil chybu ..kterou jsem si samozřejmě v té chvíli zapoměl poznamenat O:], ale bylo to něco o Audio3D a měla by to řešit instalace doplňku xact (v PlayOnLinux záložka Nastavení → nainstalovat balíky). V mém případě xact pomohlo. Dále bylo třeba nainstalovat Gecko, což vyřešil skript ze stránky Wiki Wine. Následně hra naběhla, ale blbla grafika. Pomohlo zapnout podporu GLSL a Strict Draw Ordering (v PlayOnLinux záložka Nastavení → Zobrazení).

V tomto stavu byla hra vcelku hratelná, jenomže jen na téměř nejnižší detaily a s rozlišením 906×512 pixelů. Což na 17„ LCD ve výsledku připomínalo Minecraft =( (nic proti Minecraftu :)).

arma_ii_free_nastavení.jpeg

Dále se objevoval problém se „zasekáváním“ myši - v praxi tak bylo možné se otočit jen v rámci cca 90 stupňů. Někdy pomohlo vejít přes Esc do menu a vrátit se. Nejsem si jistý, zda to přímo souvisí s raw3 nebo ne - tento problém byl myslím u starších verzí Wine a způsobovala ho tuším nutnost snímat dynamicky pohyb myši x statické snímání v rámci linuxového prostředí (tak něco - asi zkomoleno - jsem zapomětlivec a odkaz jsem opět zašantročil :/). Měl jsem ale za to, že tohle by už snad mělo být v mnou testovaných verzích Wine podchycené.

Další problém je padání/sekání při otevření mapy (ať už v editoru, nebo v misi). Obávám se, že vytvořit nějakou misi bych v tomto stavu nezvládl.

Ilustrační snímky obrazovky

arma_ii_free_ukazka1.jpeg arma_ii_free_ukazka2.jpeg arma_ii_free_ukazka3.jpeg

Známé potíže

Popsáno podrobněji v části o instalaci, shrnutí:

  • nepovedlo se mi hru rozběhat plynule na vyšší rozlišení než cca 906×512 a minimální detaily
  • potíže s myší při otáčení
  • padání/sekání při otevření mapy (ať už v editoru, nebo v misi)

Hru se mi zatím nepovedlo zprovoznit tak, aby byla hratelná. Bohužel nemám nyní moc možnost zkoušet dál, předávám tedy alespoň své stávající poznatky. Je možné, že byly potíže způsobeny mým konkrétním hw (Intel Core i5 2410M Sandy Bridge, AMD HD6490M 1GB, RAM 4GB DDR), ale moc se mi to nezdá.

UPDATE: První pokusy s novou verzí wine. Více v sekci aktuálně.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1