hry:atari

ATARI

atari_tux.jpg atari-logo-m.jpg

Emulátor ATARI poskytne zájemcům o práci s tímto osmibitovým minipočítačem ATARI velmi příjemné, spolehlivé a bohatě vybavené prostředí pro bližší poznání tohoto známého osobního počítače.

Instalace

Zdroje Ubuntu obsahují stabilní verzi emulátoru, dostupnou lehce přes 'Synaptic'.

Instalace proběhne do adresáře /usr/bin, kde uloží tři soubory označené názvem atari800. I když mají příznak spustitelnosti všechny, ten pravý co nás bude nejvíce zajímat je bez přípony v názvu.

Pro správnou funkci emulátoru je třeba doplnit do adresáře s aplikací ještě pět dalších souborů: ATARIBAS.ROM, ATARIOSA.ROM, ATARIOSB.ROM, ATARI5200.ROM a ATARIXL.ROM. Ty nejsou součástí repozitáře, ale je možno je bez problémů najít na internetu. Jejich celková velikost se pohybuje pouze v řádu desítek kB.

Spuštění

Emulátor lze spustit poklikáním jako kterýkoli běžný program, avšak v tom případě se spustí v celoobrazovkovém režimu. Mnohem výhodnější je spustit ho z příkazové řádky spolu s parametry, upravujícími jeho činnost:

atari800 -width 640 -height 480 -windowed -mouse joy

pokud požadujete emulaci joysticku pomocí myši,nebo

atari800 -width 640 -height 480 -windowed -keypad

s převodem funkce joysticku na klávesnici. Práci emulátoru lze nastavovat díky mnoha volitelným parametrům, viz např.http://www.n8ftl.com/maemo/atari800.htm

atari-selftest.jpg

Obsahuje hardwarový monitor, sloužící k rychlé alternativní kontrole funkčnosti minipočítače. Speciální klávesy nahrazují klávesy funkcí.

monitor = F1

option = F2

select = F3

start = F4

reset = F5 (warm neboli lehký reset)

atari-main-mnu.jpg

Obrazovka monitoru je hlavním rozcestím, z něhož uživatel může ovládat všechny funkce emulátoru.

atari-emul-set.jpg

Přes funkci Emulator settings je možno spustit nastavení vlastností emulátoru. Obecně použitelné parametry ukazuje náhled.

Pomocí funkce Select system v monitoru je možno si určit druh emulovaného minipočítače. K dispozici je početná škála strojů, od ATARI OSA s 16kB paměti až po speciálně rozšířené modely ATARI XL/XE.

A zbývá pouze poslední věc - nahrát do emulátoru vybraný program. K tomu slouží hned první možnost v nabídce monitoru - Run Atari Program.

Pokud chcete spouštět programy napsané pomocí jazyka ATARI BASIC, je potřeba mít v nastavení vlastností emulátoru volbu Disable BASIC when booting Atari nastavenou na No.

Na minipočítači ATARI bylo možno provozovat několik programovacích jazyků, ale interpret ATARI BASIC byl standardně „zadrátován“ přímo v hw. Emulátor samozřejmě obsahuje i tuto možnost si napsat retro program přímo v ATARI prostředí.

atari-pgm-bas-m.jpg

Galerie

atari-boulder_dash.jpgatari-colossus-m.jpgatari-rescue2-m.jpgatari-polepos.jpg

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1