hry:epsxe

ePSXe

Program ePSXe je emulátor konzole playstation 1. Na tomto emulátoru je možné hrát většinu her určených pro tuto herní konzoli, jako jsou např. Gran Turismo 1 a 2, Resident evil 2, Fifa Football 2005, Knight Kings 2001, Silent Hill, Tekken 3, série Crash Bandicoot, Spyro a další.

Program vyžaduje použití souboru BIOS ze Sony Playstation. Nesmíte používat takový soubor ke hraní her na ePSXe emulátoru, pokud nevlastníte konzole Sony Playstation, Sony PSOne nebo Sony Playstation 2. Majitelé BIOS obrazu bez vlastní konzole porušují autorský zákon. Pokud konzoli máte a nechce se Vám BIOS složitě získávat, naleznete jej zde : http://pilda.kaspy.cz/pavouci/psx-bios.rar . Pokud konzoli nemáte, BIOS nestahujte, porušili by jste tím autorský zákon.

 • Pro spuštění je potřeba mít nainstalováno Wine.
 • Pro spouštění her je potřeba do programu nakopírovat tzv. BIOS

Ačkoliv ePSXe umožňuje spouštět hry z CD, nedoporučuji tuto možnost využít. Dochází k obrovským propadům výkonu při hraní z disku CD, proto doporučuji CD prvně uložit jako ISO a až poté hrát.

Z mi neznámého důvodu nemá ePSXE jednu dll knihovnu přímo u sebe, proto ji musíte stáhnout a umístit do složky s programem. Naleznete j v sekci Stažení.

Je potřeba stáhnout ePSXe z oficiálního webu. Odkaz je uveden níže. Poté musíte stáhnout plug-iny, které se postarají o vykreslování obrazu a funkčnost zvuku. Pod Wine nespustíte plug-iny využívající DirectX. Pro tento návod použijeme Soft GPU plugin, který běhá snad všude (i na netboocích :-D ). Kdo by však toužil po vyšší kvalitě zobrazení, tak si může stáhnout OpenGL nebo OpenGL2. OpenGL 2 jsem pod Wine netestoval.

ePSXe = http://www.epsxe.com/files/epsxe170.zip

zlib hotfix = http://prdownloads.sourceforge.net/libpng/zlib123-dll.zip?download

Pluginy

Obraz:

Soft GPU (doporučený, 100% funguje) = http://www.pbernert.com/gpupeopssoftwin118b.zip

OpenGL (mírně náročnější a při správném nastavení mnohem kvalitnější) = http://www.pbernert.com/gpupeopsopengl178.zip

OpenGL2(obrovsky náročný a spustíte jen na nových sestavách s aktuálními ovladači grafické karty, velmi kvalitní a plynulý obraz, kvalitnější než na samotné konzoli Playstation 1) = http://www.pbernert.com/gpupeteogl209.zip

ePSXe spustít dvojklikem na soubor ePSXe.exe ve složce s programem (pokud by se Vám otvíral v programu na práci s archívy, musíte klepnout pravým a otevřít ve wine).

Abyste mohli spuštět hry, musíte nahrát váš legální BIOS soubor (např. SCPH1001.BIN) do složky bios ve složce s programem.

V menu ePSXe otevřete Config:

 1. BIOS → pomocí tlačítka vyberte váš nahraný BIOS ze složky bios a potvrďte OK.
 2. Video → a vyberte jeden z ovladačů. Nevybírejte Plug-iny, které mají v názvu D3D, nebudou fungovat. Pomocí tlačítka „Configure“ si můžete plugin nastavit (např. rozlišení, fullscreen, vyhlazování) → záleží od pluginu a vaší grafické karty → nutné si vyzkoušet (Důležité je si zapnout a nastavit limit FPS na auto).
 3. Sound → Opět si vyberte jeden z pluginů a stejně jako u videa si můžete zvolit jeho nastavení.
 4. Cdrom → Pokud již není nastaveno, nastavte k vaší cd(nevím zda wine dokáže pracovat s CD mechanikou).
 5. Netplay →ve většině případů není nutné cokoliv nastavovat.
 6. Memory Card → Pokud již není nastaveno, vyberte cestu k souborům epsxe000.mcr a epsxe001.mcr, které jsou uloženy ve složce memcards. Tyto dva soubory vám umožní ukládání her, stejně jako na originálním playstation 1. Pokud máte zaplněné memcards, je možné je přes menu → File → Run BIOS → memcards promazat.
 7. GamePad → Nastavení klávesnice a vstupních zařízení. Pokud však vlastníte skutečný gamepad, vyberte ext. GamePad.

Pokud máte vše nastaveno, můžete přejít v menu do File → a spustit hru z obrazů her (Run ISO - možné spouštět BIN, ISO, MDF, IMG).

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1