hry:menší_hry

Menší hry

Na této stránce najdete seznam menších zábavných hříček, které ovšem často vydrží zábavou déle, než velké komplexní hry. U mnoha z nich nepotřebujete zprovozněnou 3D akceleraci.

Instalace hry

Všechny uvedené hry se nacházejí ve zdrojích Ubuntu, takže instalace je jednoduchá. Pro více informací o instalaci softwaru v Ubuntu navštivte návod Instalace programů.

Celý upraven pro použití s AptURL - pro instalaci dané hry stačí kliknout na odkaz a potvrdit instalaci.

Nainstalovanou hru můžete spustit z nabídky Aplikace → Hry, případně příkazem shodným s názvem balíku, který slouží k instalaci dané hry.

Odinstalace hry

Odinstalace všech her je snadná - stačí odebrat nainstalovaný balík.

Abuse

Abuse je plošinovka, kde se s mariňákem vybaveným silnými zbraněmi snažíte zabránit invazi vetřelců. Využívá se klávesnice i myši.

další obrázky

Balík: abuse

Pro zpřístupnění zvukových efektů nainstalujte také balík abuse-sfx.

Odkazy:

Armagetron

Armagetron je hra podobná stařičkým hadům. Každý hráč má vozítko, za kterým se postupně staví zeď. Cílem hry je přežít co nejdéle, tudíž si oplotit co největší území, a tam jezdit co nejúsporněji, nebo naopak agresivně jezdit kolem nepřátel a snažit se je donutit nabourat. Hra podporuje hru více hráčů, nejen počítačové protivníky.

další obrázky

Balík: armagetron

Odkazy:

Poznámka: Podobnou hru, jen trochu jednodušší, najdete v balíku gltron.

Barrage

Barage je příjemná hříčka pro rychlé odreagování. Ovládáte dělostřeleckou vež, a vaším úkolem je, aby přes mapu přejelo co nejméně nepřátelských vozidel či pěšáků. Můžete vrhat buď koule, nebo střílet náboje. Za prošlé nepřátele ztrácíte body, za zabité získáváte. Celá hra končí po třech minutách, vaším úkolem je nasbírat co nejvíc bodů a stát se tak nejlepším ostřelovačem.

další obrázky

Balík: barrage

Odkazy:

Battle Tanks

Battle Tanks je zábavná a velice pěkně vypadající hra, ve které ovládáte bojové vozidlo a pohybujete se ve zničitelném prostředí plném nepřátel. Dají se hrát jednotlivé mise jak v jednom tak ve více lidech, nebo si naopak s přáteli uspořádat souboj. Hra se snaží navázat na tradice starých dobrých arkád minulého století.

btanks-shot.jpg další obrázky

Balík: btanks

Odkazy:

Berušky

Berušky je logická hra navazující na principy slavného Sokobana. Pomocí několika berušek musíte v bludišti přesunovat objekty a používat předměty takovým způsobem, abyste sesbírali všechny potřebné klíče a dostali se ke dveřím do další úrovně.

další obrázky

Balík: berusky

Odkazy:

BillardGL

BillardGL je simulátor billiardu a umí vše, co byste od takovéto hry očekávali.

billard-gl-shot.jpg další obrázky

Balík: billard-gl

Odkazy:

Bomberclone

Bomberclone je napodobenina slavného Atomic Bombermana. V bludišti pokládáte bomby a snažíte se zabít protivníka. Nejlepší je to ve hře s více kamarády.

další obrázky

Balík: bomberclone

Odkazy:

Bygfoot

Bygfoot je fotbalový manažer, v kterém připravujete své svěřence na zápasy, vybíráte taktiku, kupujete a prodávate hráče a hlavně vyhrávate turnaje. Na výběr máte z mužstev z množství krajin a lig.

ďalšie obrázky

Balík: bygfoot

Odkazy:

BZFlag

BZFlag je originální střílečka. Hraje se většinou capture the flag, tedy bitva o vlajku. Každý hráč ovládá tank, který má základní střely a může sbírat různé bonusy (rychlost, neviditelnost, laser, …). Také je možné s tankem vyskočit, ovšem za cenu ztráty ovládání, až do dopadu. Ač se to nezdá, tato hra je také dosti strategická a vyžaduje přemýšlení nad každým manévrem. Pokud oželíte hranatou grafiku a proniknete do hry, jen tak vás nepustí. Tato hra se řadí k opravdovým klasikám.

další obrázky

Balík: bzflag

Odkazy:

Ceferino

Ceferino je arkádová hra s pěknou grafikou o kovboji Donu Ceferinovi, který žil šťastný život na své farmě. Nyní se ale musí vypořádat s únosci krav, zelenými vetřelci. Hra je zaměřena především na rychlost, přesnost, promyšlení taktiky a sbírání „Puntos“ :-). Cílem každé úrovně je v daném časovém intervalu vystřílet všechny zelené koule představující vetřelce. Občas se dá získat nějaký ten bonus v podobě dočasného zastavení času nebo vylepšení zbraně.

ceferino-shot.jpg další obrázky

Balík: ceferino

Odkazy:

Crimson Fields

Crimson Fields je tahová taktická válečná hra. Hra se odehrává na hexech (šestiúhelníkových polích). Každý hex může obsahovat odlišný terén, který ovlivňuje pohyblivost jednotek. Ve hře existují budovy, které se dají zajímat, a poté používat pro opravy nebo výroby jednotek. Dá se hrát proti počítači, člověku u stejného počítače nebo přes síť. Součástí hry je editor vlastních map a misí.

další obrázky

Balík: crimson

Hra vám bohužel nevytvoří ikonku v nabídce, ale můžete ji spustit příkazem crimson. Na tento příkaz si poté můžete vytvořit spouštěč.

Odkazy:

Egoboo

Egoboo je 3D hra na rozhraní RPG a adventury. Vyniká propracovanou grafikou a dobrou hratelností.

další obrázky

Balík: egoboo

Odkazy:

Extreme Tux Racer

Extreme Tux Racer (dříve Planet Penguin Racer či Tux Racer) je jedna z nejslavnějších linuxových her. Ovládáte tučňáka, který po břiše jede vysokou rychlostí dolů po sjezdovce, a musí nasbírat určitý počet rybiček cestou do cíle. Mění se krajina i podnebí, na sjezd je určený časový limit. Návyková hra. Pro hraní budete potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: extremetuxracer

Odkazy:

Fish Fillets

Fish Fillets je známá logická hra, zejména u nás, protože je původem česká. Ve hře ovládáte dvě rybičky, menší a větší, a vaším úkolem je většinou proplout obrazovku z jedné strany na druhou, a dostat se pryč nějakým otvorem. To však není jednoduché, protože je v cestě mnoho překážek. Malá rybka se sice vejde skoro všude, je ale zase příliš slabá na to, aby s mnoha věcmi pohnula, to musí větší rybka. Je tudíž nutné velice dobře kombinovat jejich vlastnosti a myslet hodně dopředu. Tato hra v dětské grafice se tak nemusí zdát, ale pozdější úrovně dají zabrat i velice chytrým lidem. Pokud vás baví logické hry, toto je jednoznačně jedna z těch špičkových.

další obrázky

Balík: fillets-ng

Pokud chcete, aby vám hra dokonce i česky mluvila (myšleno hlasově, doporučujeme), nainstalujte také balík fillets-ng-data-cs.

Odkazy:

FloboPuyo

FloboPuyo je logická hra položená na stařičkých základech Tetrisu. Z horní části obrazovky postupně padají dvojičky barevných kuliček. Ty musíte skládat tak, aby se libovolně dotýkaly alespoň čtyři. Poté zmizí a uvolní místo dalším. Po každé úspěšné inkvizici kuliček se vám nejen přičtou body, ale sešlete na nepřítele průhlednou kuličku. Má prostý záměr, znepříjemnit a ztížit. Dá se samozřejmě odstranit, ale nejednou bude vaše záhuba rychlejší. Na jednom počítači můžete hrát proti počítači i proti lidskému oponentovi.

puyosc.jpg

Balík: flobopuyo

Odkazy:

FooBillard

FooBillard je simulátor billiardu. Má realistickou fyziku a disponuje počítačově řízeným protivníkem.

foobillard-shot.jpg další obrázky

Balík: foobillard

Odkazy:

Freeciv

Freeciv je klon známé hry Civilization, což je tahová strategie pro jednoho či více hráčů. Hráči jsou postaveni do role vůdce kmene roku 4000 před naším letopočtem. Jejich úkolem je provést svůj lid nadcházejícími staletími. Postupně jsou objevovány nové technologie, které umožňují stavět nové typy budov a nasazovat nové typy jednotek. Hráči mohou navzájem válčit nebo uzavírat složité diplomatické vztahy. Hra končí, když jedna z civilizací zničí všechny ostatní, zahájí kolonizaci vesmíru nebo v předem stanovený čas. Pokud v okamžiku ukončení hry existuje více civilizací, vyhrává hráč s nejvíce body. Body jsou udělovány za velikost civilizace, její bohatství a kulturní a vědecké pokroky.

další obrázky

Balík: freeciv-client-gtk

Odkazy:

Free Tennis

Free Tennis je simulátor tenisu vytvořený bývalým hráčem.

další obrázky

Balík: freetennis

Odkazy:

Frozen Bubble

Frozen Bubble je jedna z nejslavnějších linuxových her. Je z části logická a z části akční. Z vršku obrazovky vám visí různobarevné kuličky nalepené na sobě, a vy ovládáte kanón v dolní části obrazovky, který stejné kuličky vystřeluje. Tři stejně barevné kuličky při dotyku praskají, případně uvolňují vše, co na nich visí. Strop se postupně snižuje, a vy musíte vyčistit celou obrazovku od kuliček, než vás zasypou. Dá se hrát i s kamarádem proti sobě. Pozor, tato hra je velice silně návyková! :-)

další obrázky

Balík: frozen-bubble

Odkazy:

GL-117

GL-117 je akční letecký simulátor. Ve hře létáte v letce Eagle, která se skládá ze čtyř letadel GL-16 Falcon, Crow, GL-22 Hawk a Swallow. Před každou misí jste vyzváni k volbě letadla, které chcete použít. Každé z nich má odlišné letové vlastnosti a může nést různé množství zbraní.

gl-117-shot.jpg další obrázky

Balík: gl-117

Odkazy:

Chromium

Chromium je velice rychlá a adrenalinová střílečka „z vrchu dolů“. Ovládáte kosmickou loď vybavenou lasery a střelami, a eliminujete vše v dosahu. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: chromium

Odkazy:

Life

Life je původní herní simulace podle Conwayova algoritmu generování a mazání políček ve čtvercové síti. Kromě zábavy je to i samostatné vědecké odvětví.

Odkaz:

LinCity-NG

LinCity-NG je svobodný klon známé hry SimCity. Hra vás staví do pozice správce ekonomiky města. Musíte stavět potřebné budovy, starat se o zásobování elektřinou a jinými potřebnými zdroji, bojovat proti okolním vlivům, a podobně. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: lincity-ng

Odkazy:

Jump'n'Bump

Jump'n'Bump je jednoduchá, ale o to zábavnější skákačka ještě z dob DOSu. Cílem hry je jednoduše rozdupat co nejvíckrát protihráče.

Balík: jumpnbump

Dodatečné úrovně můžete doinstalovat balíkem jumpnbump-levels.

Odkazy:

Liquid War

Liquid War je jedna z naprosto originálních her. Ve hře se stáváte kapalinou, a bojujete proti kamarádovi nebo počítačovém oponentovi ve formě druhé kapaliny. Kapaliny se chovají realisticky, a pomalu se přelévají za kurzorem. Pokud se různé kapaliny setkají, přeměňují se jedna na druhou, a převládá ta, na kterou působí větší tlak (váš kurzor) a které je víc. Hra je tudíž takticko-logická s nutnými rychlými reflexy. Tato hra je opravdu zajímavá, vřele doporučujeme vyzkoušet.

další obrázky

Balík: liquidwar

Odkazy:

NetPanzer

NetPanzer je rychlá taktická hra pro více hráčů s různými typy jednotek, kde každá jednotka má určité vlastnosti a dle nich se rozhodujete kterou z nich vyrobíte. Vaším úkolem je zničit nepřítele a obsadit co největší počet základen ve kterých můžete vyrábět další jednotky.

netpanzer-shot.jpg další obrázky

Balík: netpanzer

Odkazy:

Neverball & Neverputt

Neverball a Neverputt jsou 2 podobné hry od stejného autora. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

V Neverball vidíte plošinu v prostoru, na které je umístěna kulička. Pohyby myší nakláníte s tímto světem, a tím se snažíte ovládat kuličku. Kulička musí vysbírat určité množství penízků a do časového limitu dojet do cíle. Cesta to ale není vůbec jednoduchá, zvlášť dokud si nezvyknete na ovládání, tak se vám z toho bude jen točit hlava.

Neverputt je obdoba minigolfu s možností hry více hráčů. Terény jsou různě členěné, a na golfový míček tak čeká spousta nástrah.

další obrázky

Balík: neverball

Balík: neverputt

Odkazy:

Pingus

Pingus je předělávka známých Lemmings. Na obrazovce vám z padacích dveří vyskakují jednotliví tučňáci, a jdou přímo za nosem pořád dopředu. Vy se o ně musíte starat, aby se jim nic nestalo, a aby v pořádku došli až do domečku. Cestou jim můžete přidělovat úkoly, jako bourání kamene, stavění schodů, přidat jim padák, a podobně.

další obrázky

Balík: pingus

Odkazy:

PiX Frogger

PiX Frogger je hra známá z herních automatů. Ovládáte žábu, máte proti sobě 3 protivníky (počítače či kamarády) a snažíte se doběhnout na konec trasy. Cesta je však křižována několikaproudovými silnicemi, které rychle křižují auta a vaši žabku bez milosti rozmáznou. Zábava je umocněna tím, že nejrychlejší určuje tempo posunu obrazovky, takže opozdilci jsou nemilosrdně postrkáváni vpřed.

další obrázky

Balík: pixfrogger

Odkazy:

PrBoom

PrBoom je jedním z Linuxových klonů legendární hry Doom. Od svého vzoru se sice mírně odklání, ale to při hře samotné nejspíš ani nezaznamenáte.

Balíky: prboom a timidity

Odkazy:

Scorched 3D

Scorched 3D je hra podobná stařičké klasice Scorched Earth. Na ostrově máte umístěno spoustu tanků, kteří mají různé zbraně, a nastavením úhlu a síly střely se snaží zničit protivníky. Tato hra přidává líbivý 3D kabátek a propracované prostředí. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky video

Balík: scorched3d

Odkazy:

Secret Maryo Chronicles

Secret Maryo Chronicles je plošinová skákačka podobná známé staré hře Super Mario. S panáčkem probíháte světem plným nástrah a nepřátel, sbíráte peníze, bonusy a životy a snažíte se přežít až do konce úrovně.

další obrázky video

Balík: smc

Hra vám bohužel nevytvoří ikonku v nabídce, ale můžete ji spustit příkazem smc. Na tento příkaz si poté můžete vytvořit spouštěč.

Odkazy:

SnowballZ

SnowballZ je zábavná strategie, ve které ovládáte armádu tučňáků a bojujete proti nepřátelskému rodu. Tučňáci bojují sněhovými koulemi a loví ryby. Dá se hrát proti počítači i proti kamarádovi.

další obrázky

Balík: snowballz

Odkazy:

Space Orbit

Space Orbit je vesmírný bojový 3D simulátor. Používá reálnou Newtonovu fyziku a aktuální obrázky planet. V Orbitu můžete létat svou vesmírnou lodí objevovat planety a měsíce v planetárním systému nebo se vcítit do akce, kde lovíte a ničíte cizí vetřelce.

Balík: space-orbit

SuperTux

SuperTux je 2D plošinovka s tučňákem ve stylu Super Maria.

další obrázky

Balík: supertux

Odkazy:

TORCS

TORCS je 3D závodní simulátor aut. Hra nabízí závody jak formulí tak například off-road aut. Můžete si dokonce naprogramovat vlastní umělou inteligenci, která bude řídit za vás :-) Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: torcs

Odkazy:

Trackballs

Trackballs je zajímavá plošinovka ve třetím rozměru, kdy pohybováním a nakláněním myši musíte bezpečně dovést kuličku ze začátku bludiště na jeho konec. Mapa je plná nástrah, ostrých bodáků, pohybujících se plošinek, a různých nepřátel. Kulička se pohybuje realisticky, takže když ji rozjedete ze svahu nebo rozskáčete, tak ji na místě hned tak nezastavíte. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: trackballs

Pokud chcete, aby vám při hraní hrála hudba (celkem pěkná), nainstalujte také balík trackballs-music.

Odkazy:

Trigger

Trigger je příjemná hra pro odreagování pro ty, kteří si chtějí zazávodit nebo se jen tak vyblbnout za volantem a jsou si vědomi toho, že veřejné komunikace pro tyto účely nejsou příliš vhodné a jiná místa zase obvykle nejsou ideální pro auto. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: trigger

Odkazy:

Virus Killer

VirusKiller je hra, ve které střílíte viry napadající vaše soubory. Ve hře vidíte děravé microsoftí programy, ze kterých vylézají viry a pokouší se odnést soubory z vašich složek. Musíte je postřílet, než vám všechny odnesou. Při hře je nutné sbírat energii na střílení, či různé bonusy.

další obrázky

Balík: viruskiller

Odkazy:

Widelands

Widelands je klasickou budovatelskou strategií postavenou na herním systému Settlers. Nejvíce se zpracováním přibližuje k druhému dílu známé série. Stejně jako v něm je vašim úkolem postavit a udržovat v chodu království.

widelands-shot.jpg další obrázky

Balík: widelands

Odkazy:

Wormux

Wormux je předělávka slavných Worms. Každý z hráčů ovládá tým červíků, kteří jsou vyzbrojeni všemi myslitelnými i nemyslitelnými zbraněmi, a snaží se vyhladit tým protivníkův. Hraje se na kola, v každém kole se může jeden červík pohnout a vykonat nějakou akci. Vyhrává, kdo přežije. Tato hra je ideální pro nudné přednášky ve škole :-)

další obrázky

Balík: wormux

Odkazy:

X-Moto

X-Moto je předělávka známé Elastomanie. Ovládáte kaskadéra na motorce, který jezdí po různě členěném terénu, a pomocí skákání a otáčení se snaží vysbírat všechna jablíčka a dojet k východu (kytička). Kaskadér i motorka jsou gumoví, a dají se různě natahovat. Kaskadér se však za celou dobu nesmí dotknout země ani malou částí těla. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

další obrázky

Balík: xmoto

Dodatečné informace: Pokud nemáte zprovozněnou 3D akceleraci nebo máte hodně starý počítač, můžete hru spustit příkazem xmoto -ugly, ale hra je potom opravdu škaredá.

Odkazy:

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1