hry:mountandblade

Mount & Blade

Popis se týká především první verze hry ze série Mount & Blade.

„Everyone, hear me! Charge!“

Mount & Blade je 3D hrou kombinující prvky akční, strategické i RPG. S trochou nadsázky bychom ji mohli označit jako „simulátor rytíře“. Ve hře se ocitáte v roli válečníka ve fiktivní zemi zvané Caldarie. Nečeká vás ale žádné fantasy ani magie, Caldarie připomíná spíše reálný středověk včetně rozličných národů.

Představení

Na začátku hry máte možnost vybrat své postavě v několika bodech její zevrubnou minulost. Následně se ocitáte na svém koni s pár kousky zbroje v batohu a je jen na vás, zda si vydobydete vlastní erb a získáte respekt a majetek. Nebo se budete živit jako loupeživý lapka, či námezní žoldák.

mount_and_blade_pechota.jpeg mount_and_blade_inventar.jpeg mount_and_blade_vlastni_hrad.jpeg

Při hrani se pohybujete ve třech rovinách. Jednou je pohyb s malou „figurkou“ na mapě celé Caldarie mezi městy, vesnicemi hrady a dalšími cestujícími (šlechtice a jejich vojska, ale i obchodníky, lupiče, loupežníky a dezertéry…). Další je možnost rozhovoru nebo interakcí podle toho kam nebo ke komu dorazíte (nákupy, zjištování informací ale i loupení a nebo výzva k boji). Poslední fází je samotný boj. V tom vydíte svou postavu z pohledu třetí osoby/prvního pohledu a pomocí pohybů myši provádíte jednotlivé nápřahy (a následné seky) nebo kryty. Krom toho můžete několika jednoduchými povely komandovat i své vojáky.

mount_and_blade_mapa.jpeg mount_and_blade_boj_o_hrad.jpeg mount_and_blade_boj_jizda.jpeg

V praxi je boj samotný trochu složitější, ač není jednotlivých kombinací výpadů a krytů zase tolik. Ono totiž záleží krom toho jak a kam nepřítele zasáhnete také na tom, co máte za zbraň (ve hře je jich nepřeberně), co má nepřítel za zbroj (opět slušný výběr), na vašich atributech a také rychlosti. Bude tedy rozdíl zda na koni v trysku naberete nepřítele na kopí, budete kolem sebe sekat mečem, nebo se jako pěšák budete ohánět palcátem či kůsou. Krom boje na blízko můžete také házet vším možným a nebo třeba střílet z luku či kuše (v M&B Napoleonic Wars přichází i střelný prach).

Proti vám bude vě většinu případů stát především běžní vojáci s ne moc dobrou výzbrojí a výstrojí (vše je na jednotkách přímo vidět). Krom nich ale obvykle narazíte na bitevním poli i na větší či menší množství jízdy, popřípadě i na samotné lordy jednotlivých panství. Stejně tak si ale můžete vlastní společníky hledat a najímat vy sami. Některé bitvy jsou tak spíše hony, kdy nepřítele přečíslíte, nebo máte ve svém vojsku zkušené vojáky a stojíte proti bandě vidláků. I s takovými bitvami ale dokáže slušně zamávat terén nebo velká přesila. V jiných se bijete proti pravidelné armádě, kde se musíte už více ohánět, protože kvalitní zbroj spoustu zásahů utlumí a nepřátelská jízda umí zatraceně zatopit.

Jak tedy vypadá takové běžné hraní? Ze začátku se snažíte sehnat si kvalitnější vybavení a najmout nějaké bojovníky. A musíte si dávat docela pozor na to, na koho na cestách narazíte. K tomu plníte malé úkoly pro jednotlivé lordy, bojujete na turnajích a snažíte se vydělat si něco denárů a také získat jejich přízeň. Až se trochu vypracujete, můžete vstoupit do jejich služeb třeba jako žoldák. Budete bojovat v bitvých, dobíjet hrady a plenit. Až získáte trochu věhlasu, můžete se stát jedním z lordů a dostanet od krále i vlastní léno. Následně bojujete o vlastní hrad, přízeň krále a třeba možnost vést jeho vojsko.

mount_and_blade_jizda_v_desti.jpeg mount_and_blade_na_hradby.jpeg

Pokud máte rádi středověkou tématiku, rozhodně doporučuju hru vyzkoušet (výrobce nabízí hratelný trial). Tvorba postavy i boj je docela zajímavě zpracován, v bitvách si užijete spousty rozdílných jednotek a atmosféru hezky dotváří například i to, že jednotliví počítačem ovládaní lordové při vzájemných rozhovorech vzpomínají na společné bitvy. Musím ale ještě jedním dechem zdůrazdnit, že hra má i své slabé stránky. Zvláště první verze Mount & Blade tak načíná spoustu dobrých napádů - ale spoustu z nich využijete spíše pro legraci. Jde třeba právě o vztah s jednotlivými lordy, nebo ekonomiku, rozporuplnou střelbu a po chvíli hraní opakující se questy a stereotyp. Tyto neduhy by ale měly více či méně léčit následující verze hry (Warband, With Fire & Sword, Napoleonic Wars), které přinášejí i možnost multiplayeru. Hry je také možné rozšiřovat různými mody.

Instalace

Návod byl testován na Lubuntu 12.04 Precise Pangolin. Pro hraní budete potřebovat nainstalovanou aplikaci Wine. Testováno s verzí Wine 1.4.1.

Nejprve si stáhněte instalaci ze stránek výrobce (hry je možné až do určité úrovně postavy hrát v rámci trial verze na vyzkoušení zdarma). Stažený .exe soubor spusťte v aplikaci Wine. Popřípadě můžete celu hru nainstalovat rovnou pomocí aplikace PlayOnLinux.

Spuštění

Spusťte hru pomocí spouštěče vytvořeného při instalaci. (Liší se dle postupu instalace, může být například rovnou na ploše, v nabídce Wine → Programs → 'složka hry' nebo v aplikaci PlayOnLinux.)

Odstranění

Odinstalujte hru z Wine. (Liší se dle postupu instalace, ve většině případů bude možnost odinstalace v nabídce Wine → Programs → 'složka hry' nebo v aplikaci PlayOnLinux.)

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)